Vynález automatického kulometu způsobil revoluci ve válečnictví a byl jedním z příčin rozmachu britského koloniálního impéria v 19. století. Autor neobvykle brutální zbraně byl typickým vynálezce-podivín a jednalo se o jeden z řady pozoruhodných objevů.
Hiram Maxim nebyl žádným specialistou ve zbrojním průmyslu a k sestrojení prvního plně automatického kulometu se dostal až po dlouholeté snaze prorazit ve světě technických vynálezů. Slavný vynálezce v mládí neměl zrovna na růžích ustláno. Začínal ve čtrnácti letech jako učedník v dílně na výrobu autobusů. Postupně ho vzal do své strojařské firmy jeho strýc. Zkušenost ho poznamenala i v dobách, kdy sám vlastnil několik výroben, ovšem s dělníky nesoucítil, naopak měl pocit, že on za mlada pracoval mnohem tvrději.
Předobraz Járy Cimrmana?
Další věc, která významně Hirama poznamenala v jeho životě, bylo celoživotní soupeření s bratrem Hudsonem – vynálezcem bezkouřového střelného prachu. Nejprve se Hiram pokoušel prosadit v jiném sektoru než bratr, který se specializoval na zbrojní průmysl v USA. Hiram naopak zaměřil svou pozornost především na evropský trh a zkoušel to nejrůznějšími cestami. Například přišel s vynálezem parního inhalátoru, jelikož sám trpěl bronchitidou. Ale Hiram Maxim nežil v dnešní době a zdravotnické patenty v 19. století příliš nefrčely. Inhalátory se dodnes využívají v moderní medicíně, ovšem Hiramův vynález byl doceněn až po jeho smrti.
Podobně (ne)úspěšným vynálezem byl požární hlásič umožňující automatické hašení. V podnicích Hirama Maxima našel široké uplatnění, ale jinak o vynález nebyl zájem, dokud nevyprchala patentová ochrana a pak se rozšířil celosvětově. Podobně cimrmanovský osud měl Hiramův pokus o patentování žárovky. Dnes se ve školách všichni učíme, že vynálezcem žárovky je Thomas Alva Edison, nicméně na vynálezu elektrických světelných zdrojů se podílela celá řada vynálezců. Edison využil především nejkvalitnější znalosti patentového zákona a vyhrál klíčová soudní stání. Jedním z poražených v závodu o vynález žárovky byl i Hiram Maxim.
Nápad na kulomet
Zlomová byla návštěva Vídně v roce 1882. Nápad na sestrojení kulometu popsal Hiram pro dobový tisk slovy, která se tradují dodnes: „Byl jsem ve Vídni, kde jsem potkal známého z Ameriky, řekl mi: Pověs tu svou chemii a elektřinu na hřebík! Jestli chceš vydělat opravdový balík peněz, vymysli radši něco, co umožní těmhle Evropan jít si po krku mnohem snáz než doposud.“ Vynálezce si vzpomněl na pohmožděné rameno od zpětného rázu pušky, z níž v dětství vystřelil. To ho údajně inspirovalo k nápadu, využít energie zpětného rázu při výstřelu k vyhození nábojnice a nabití další. Nápad se mu podařilo zrealizovat a na světě byl první mechanický kulomet pálící více než 600 střel za minutu.
O zbraň byl obrovský zájem, nicméně v Británii, kam se z Ameriky přestěhoval, byl zpočátku zájem spíše zdrženlivý. A to i přes to, s jakou efektivitou byl kulomet využit v koloniích. V roce 1892 se střetla jednotka padesáti britských koloniálních vojáku s pěti tisícovkami Zulů v jižní Africe. Na straně Britů však byly čtyři Maximovy kulomety. Výsledkem bitvy byly tři tisíce mrtvých útočníků zatímco na britské straně bylo jen několik zraněných.
I přes tuto revoluci ve válečnictví, kterou vynález Hirama Maxima způsobil, zůstal jeho autor ve stínu mnohem slavnějších současníků, jako byl Edison, Tesla, Bell a další. S počtem 271 patentů v dějinách zůstává Hiram Maxim spíše Járou Cimrmanem historie vědy
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , objev , technologie , věda , zbraně
Aktuálně se děje
před 35 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 38 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek