Kulomet. Za smrtící zbraní stojí vynálezce pastičky na myši, Edison ho vypekl

Vynález automatického kulometu způsobil revoluci ve válečnictví a byl jedním z příčin rozmachu britského koloniálního impéria v 19. století. Autor neobvykle brutální zbraně byl typickým vynálezce-podivín a jednalo se o jeden z řady pozoruhodných objevů.

Hiram Maxim nebyl žádným specialistou ve zbrojním průmyslu a k sestrojení prvního plně automatického kulometu se dostal až po dlouholeté snaze prorazit ve světě technických vynálezů. Slavný vynálezce v mládí neměl zrovna na růžích ustláno. Začínal ve čtrnácti letech jako učedník v dílně na výrobu autobusů. Postupně ho vzal do své strojařské firmy jeho strýc. Zkušenost ho poznamenala i v dobách, kdy sám vlastnil několik výroben, ovšem s dělníky nesoucítil, naopak měl pocit, že on za mlada pracoval mnohem tvrději.

Předobraz Járy Cimrmana?

Další věc, která významně Hirama poznamenala v jeho životě, bylo celoživotní soupeření s bratrem Hudsonem – vynálezcem bezkouřového střelného prachu. Nejprve se Hiram pokoušel prosadit v jiném sektoru než bratr, který se specializoval na zbrojní průmysl v USA. Hiram naopak zaměřil svou pozornost především na evropský trh a zkoušel to nejrůznějšími cestami. Například přišel s vynálezem parního inhalátoru, jelikož sám trpěl bronchitidou. Ale Hiram Maxim nežil v dnešní době a zdravotnické patenty v 19. století příliš nefrčely. Inhalátory se dodnes využívají v moderní medicíně, ovšem Hiramův vynález byl doceněn až po jeho smrti.

Podobně (ne)úspěšným vynálezem byl požární hlásič umožňující automatické hašení. V podnicích Hirama Maxima našel široké uplatnění, ale jinak o vynález nebyl zájem, dokud nevyprchala patentová ochrana a pak se rozšířil celosvětově. Podobně cimrmanovský osud měl Hiramův pokus o patentování žárovky. Dnes se ve školách všichni učíme, že vynálezcem žárovky je Thomas Alva Edison, nicméně na vynálezu elektrických světelných zdrojů se podílela celá řada vynálezců. Edison využil především nejkvalitnější znalosti patentového zákona a vyhrál klíčová soudní stání. Jedním z poražených v závodu o vynález žárovky byl i Hiram Maxim.

Nápad na kulomet

Zlomová byla návštěva Vídně v roce 1882. Nápad na sestrojení kulometu popsal Hiram pro dobový tisk slovy, která se tradují dodnes:  „Byl jsem ve Vídni, kde jsem potkal známého z Ameriky, řekl mi: Pověs tu svou chemii a elektřinu na hřebík! Jestli chceš vydělat opravdový balík peněz, vymysli radši něco, co umožní těmhle Evropan jít si po krku mnohem snáz než doposud.“ Vynálezce si vzpomněl na pohmožděné rameno od zpětného rázu pušky, z níž v dětství vystřelil. To ho údajně inspirovalo k nápadu, využít energie zpětného rázu při výstřelu k vyhození nábojnice a nabití další. Nápad se mu podařilo zrealizovat a na světě byl první mechanický kulomet pálící více než 600 střel za minutu.

O zbraň byl obrovský zájem, nicméně v Británii, kam se z Ameriky přestěhoval, byl zpočátku zájem spíše zdrženlivý. A to i přes to, s jakou efektivitou byl kulomet využit v koloniích. V roce 1892 se střetla jednotka padesáti britských koloniálních vojáku s pěti tisícovkami Zulů v jižní Africe. Na straně Britů však byly čtyři Maximovy kulomety. Výsledkem bitvy byly tři tisíce mrtvých útočníků zatímco na britské straně bylo jen několik zraněných.

I přes tuto revoluci ve válečnictví, kterou vynález Hirama Maxima způsobil, zůstal jeho autor ve stínu mnohem slavnějších současníků, jako byl Edison, Tesla, Bell a další. S počtem 271 patentů v dějinách zůstává Hiram Maxim spíše Járou Cimrmanem historie vědy

 

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie objev technologie věda zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy