V Číně vrcholí přípravy na vypuštění sondy Čchang-e 4, která má přistát na odvrácené straně Měsíce. Start je plánován na pátek večer SEČ ze západočínského kosmodromu Si-čchang. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na zdroje z čínského kosmického programu. Peking dosud vypuštění sondy oficiálně nepotvrdil. Pokud se start opravdu uskuteční a mise bude úspěšná, stane se Čína prvním státem, jehož aparát přistane na odvrácené straně Měsíce.
Sonda Čchang-e 4 má dosednout poblíž jižního pólu Měsíce v kráteru Von Kármán, odkud následně vypustí robotické vozítko.
"Toto ještě nikdo dosud neudělal. Bude to významné," řekl Oujang c'jüan, přední vědec pracující na čínském lunárním programu. Stejně jako v případě sondy Čchang-e 3, která se vydala k Měsíci v roce 2013, potrvá několik týdnů, než sonda Čchang-e 4 dosáhne měsíčního povrchu. Odhadované datum přistání je 31. prosince.
Vesmírné lodi čínského lunárního programu jsou pojmenované podle mytické čínské bohyně Měsíce.
Největší technickou výzvou mise je podle Oujanga komunikace s kontrolním centrem. Jelikož se sonda i robotické vozítko budou nacházet na odvrácené straně Měsíce v rádiovém stínu, už v květnu Čína vypustila na oběžnou dráhu přenosový satelit Čchüe-čchiao (v překladu Stračí most), který bude sloužit jako relé.
Na palubě sondy Čchang-e 4 bude také osivo, pomocí nějž se vědci budou snažit zjistit, zda je možné pěstovat zeleninu v uzavřeném prostoru a při nízké gravitaci na měsíčním povrchu.
Kráter Von Kármán je místem, o němž se vědci již dlouho snaží zjistit více informací. Je to nejstarší takzvaný impaktní kráter (vzniklý dopadem cizího tělesa) v celé sluneční soustavě. Možná obsahuje vodu a vzácné izotopy vodíku, což bude sonda Čchang-e pravděpodobně schopna ověřit.
Zatímco jiné státy krátí rozpočty svých vesmírných programů, Čína má na tomto poli ambiciózní plány. Hodlá postavit svou vlastní vesmírnou stanici a bude pokračovat i ve zkoumání Měsíce. Po přistání na jeho odvrácené straně by mohla už v příštím roce odstartovat další mise, která by měla z neprozkoumané strany Měsíce přivézt vzorky hornin. Podle plánů Pekingu by do roku 2030 měl na povrchu Měsíce přistát první Číňan. V delší perspektivě Čína plánuje i misi k Marsu.
Spojené státy mezi lety 1969 a 1972 vyslaly na povrch přirozené zemské družice 12 astronautů. V roce 1976 na Měsíci přistála sovětská sonda Luna 24 a o 37 let později čínská Čchang-e 3.
Čínský vesmírný program je momentálně třetí nejnákladnější na světě. Nejlidnatější země světa na něj ročně vydá v přepočtu 112 miliard korun, přičemž vyšší částky utratí pouze USA (820 miliard korun) a Evropská vesmírná agentura ESA (130 miliard korun). Rusko je s rozpočtem 73 miliard korun na čtvrtém místě.
Aktualizováno 14. dubna 2025 15:51
Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
Související

Lunární modul Blue Ghost společnosti Firefly přistál na Měsíci

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
vesmír, Měsíc , Čína , Čchang-e 3 , Čchang-e 4 , vesmir
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Tragický náraz do stromu. Policie hledá svědky nehody na Orlickoústecku
před 1 hodinou

Obchody jsou zatím o Velikonocích otevřené. Nebude to platit po celé svátky
před 2 hodinami

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym
před 3 hodinami

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí
před 4 hodinami

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
před 4 hodinami

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
před 5 hodinami

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
před 7 hodinami

Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera
Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.
Zdroj: David Holub