Ve vesmíru bude tlačenice: Rok 2019 má patřit soukromým pilotovaným letům

Nadcházející rok bude v kosmonautice nepochybně patřit soukromým společnostem a jejich programům pilotovaných letů. Starty plánují všichni velcí hráči jako SpaceX, Blue Origin a Boeing, ale už 13. prosince udělala první krok společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Její testovací pilot s raketoplánem SpaceShipTwo, pojmenovaným VSS Unity, dosáhl brány vesmíru.

Zkušebního pilota Marka Stuckyho považuje Virgin Galactic za astronauta, neboť s raketoplánem překonal hranici 50 mil (80,4 kilometru) nad zemí. Zde podle názoru americké armády, který zastává i Branson, začíná vesmír. Obecně uznávanou hranicí je však výška 100 kilometrů. Dalším krokem Virgin Galactic je zahájení letů s platícími pasažéry a jako první cestující chce letět Branson.

This time last week we were soaring into space for the first time, traveling at almost 3 times the speed of sound. ? ? pic.twitter.com/hxYVfr8svH

— Virgin Galactic (@virgingalactic) 20. prosince 2018

Na suborbitální lety, které sice překonají hranici vesmíru, ale nedosáhnou oběžné dráhy kolem Země, míří i Blue Origin šéfa Amazonu Jeffa Bezose. Blue Origin s raketou New Shepard chce zahájit komerční lety s cestujícími v roce 2019. Pasažéři za let, který od startu po přistání potrvá 11 minut včetně čtyřminutového stavu beztíže, budou platit stovky tisíc dolarů (miliony korun).

Through fixing the ground infrastructure issue, we have determined additional systems need to be addressed. We have changed our target to early 2019 for next launch attempt. Stay tuned for updates #NS10

— Blue Origin (@blueorigin) 20. prosince 2018

SpaceX Elona Muska plánuje první let své pilotované kosmické lodi Crew Dragon, prozatím bez posádky, již v lednu. Jako termín startu byl nejdříve stanoven 7. leden, avšak let byl přesunut na 17. ledna a podle šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jima Bridenstina další odklad není vyloučen. První let s posádkou by SpaceX rád uskutečnil v červnu, i to je ale předběžné datum.

Konkurenční Boeing start své kosmické lodě CST-100 Starliner s posádkou chystá na srpen, na březen firma ohlásila první předváděcí let bez astronautů. S pravidelnou dopravou astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kterou nyní zajišťuje výhradně Rusko, by tak SpaceX i Boeing podle portálu Astronomy.com mohly začít možná již v srpnu.

Pilotované starty ale může zpozdit zevrubná bezpečnostní prověrka, kterou NASA v příštím roce provede ve SpaceX a také v Boeingu. NASA prověrku ohlásila poté, co si Musk během nedávného rozhovoru streamovaném na internetu šluknul marihuany. Bridenstine nicméně prohlásil, že Muskovo chování nebylo jediným důvodem, proč kontroly, které potrvají několik měsíců, provést.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Dragon Space-X Virgin Galactic Blue Origin Elon Musk

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých

Ničivé přívalové deště a rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Španělska si vyžádaly již nejméně 205 obětí, oznámily v pátek místní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy