Vzdělávání vězňů vázne: Pomůže nová technologie ze zahraničí?

Praha - Jedním z nejlepších způsobů, jak mohou odsouzení trávit svůj volný čas ve věznicích, je určitě zvyšování kvalifikace a vzdělávání tak, aby po propuštění měli co největší šanci sehnat práci a žít spořádaný život. Některé státy tak v současnosti přistupují k jejich výuce pomocí video hovorů.

Nové technologie pronikají i do vězeňství a v oblasti resocializace vězňů mohou sehrát důležitou roli. Jedním z takových nových přístupů je i vzdělávací systém FreePhone, který pracuje na platformě stejnojmenného telefonního systému, který zkouší i česká Vězeňská služba a umožňuje vězňům snadnější kontakt s blízkými.

Systém pro distanční vzdělávání vězňů pomocí video hovorů probíhá ve speciálně zařízených školících místnostech, kde se na plátno přenáší data a jeden školitel tak může vzdělávat velké množství vězňů najednou. Všichni účastníci konferenčního hovoru také spolu mohou interaktivně mluvit a školitel může prostřednictvím systému vězňům - žákům zaslat úkoly a jiné výukové materiály.

O zavedení systému od mezinárodní společnosti M Communications v České republice se v současnosti diskutuje. Podporu mělo především u bývalého vedení Vězeňské služby (VSČR). "Považoval jsem to za radikální zlom ve vzdělávání ve věznicích, proto jsem i souhlasil se spuštěním pilotního projektu FreePhone, který u nás zatím zajišťuje levnější volání pro odsouzené. Do budoucna se k tomuto projektu měl přidat i vzdělávací systém, který by mohl kompenzovat absenci školských vzdělávacích středisek ve většině věznic," uvedl bývalý vrchní ředitel pro vzdělávání a ředitel kanceláře generálního ředitele VSČR Martin Kocanda. Současné vedení ale prozatím projekt pozastavilo.

První zemí, která tento způsob výuky vězňů zavedla, je stát Izrael. V současnosti však probíhají jednání o jeho zavedení také například v Polsku či Rumunsku. Princip vzdělávacího systému FreePhone přitom umožňuje dva druhy vzdělávání, a to základní a specifické. Základním vzděláním se rozumí všeobecné obory a učivo odpovídající základním, případně středním školám, specifické vzdělání pak má za úkol naučit odsouzené dovednostem například elektrikáře nebo truhláře. Absolventi kurzů získají osvědčení, které jim pak může pomoci v návratu do normálního společenského života a při hledání práce.

"Mé dlouhodobé zkušenosti odpovídají tomu, že nápravná zařízení ne zcela splňují svoji funkci a účel vzhledem k odsouzeným. Ať už je to z důvodu nedostatku personálu, finančních prostředků či nezájmu právě odsouzených. Faktem však zůstává, že ti pak v těchto zařízeních napravováni nejsou a k resocializaci u nich dochází zřídka kdy. Velká většina z nich má pouze základní školu či omezené vzdělání, někdy ani to ne," vysvětluje člen představenstva Mezinárodního sdružení nápravných a vězeňských zařízení Haim Szmulewitz, který stál u zrodu nápadu aplikovat vzdělávací systém FreePhone do nápravných zařízení po celém světě.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV

Exposlance Dominika Feriho, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, převezli na začátku listopadu z teplické věznice do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. Podle zdrojů deníku Blesk panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Více souvisejících

Věznice vězeňská služba vzdělání

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy