Záhada sondy Voyager 1: Opravdu už opustila sluneční soustavu?

Washington - Sonda Voyager 1 podle skupiny amerických vědců opustila sluneční soustavu už loni, a to 27. července. Tento závěr odporuje nedávnému tvrzení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož zařízení do mezihvězdného prostoru ještě nedoputovalo.

Sondy Voyager 1 a 2 vyslaly Spojené státy do vesmíru v roce 1977, každou jiným směrem. Obě doputovaly nejdál ze všech zařízení, které kdy lidé vytvořili. Voyager 1 se pohybuje vyšší rychlostí, takže je od Země dál než jeho sesterská sonda.

Vědci použili jiný model interpretace údajů ze sondy, než NASA, která čeká, až zaznamená magnetické pole s opačným magnetickým tokem, než je u sluneční soustavy. Podle nové studie to ale nemusí být nejvhodnější metoda.

"Domníváme se, že magnetická pole sluneční soustavy a mezihvězdného prostoru jsou dostatečně propojeny, takže jimi ve skutečnosti můžete procházet, aniž byste zaznamenali velkou změnu směru," řekl podle britského listu The Independent hlavní autor příslušné studie Marc Swisdak z Marylandské univerzity.

Slunce do svého okolí chrlí sluneční větry, které vanou od středu k okraji sluneční soustavy a vytváří tak bublinu kolem naší hvězdy v mezihvězdném prostoru, která se nazývá heliosféra. Kromě toho Slunce dřímá také v centru ohromných magnetických siločar, které obepínají celou sluneční soustavu a umožňují její vnitřek chránit před radiací pocházející od ostatních hvězd a jiných vesmírných objektů.

Sondy Voyager 1 a 2 měří intenzitu kosmického záření, slunečních větrů a magnetismu a podle těchto měření se potom vědci snaží charakterizovat konkrétní slupky na okraji solární bubliny. Tato měření identifikovala doposud neznámé regiony a úkazy na samotné hranici našeho hvězdného sousedství.

V posledních měsících teď Voyager 1 zaznamenal výrazný pokles intenzity slunečních větrů a naopak nárůst energetických částic přicházejících z mezihvězdného prostoru. Podle vědců jde o jasný náznak konce sféry vlivu Slunce a začátku mezihvězdného prostoru.

"Je to poněkud kontroverzní pohled, ale my se domníváme, že Voyager konečně opustil sluneční soustavu a začíná opravdovou cestu Mléčnou dráhou," dodal Swisdak.

NASA a někteří jiní vědci si myslí, že sonda se nachází ve zvláštní přechodné zóně na hranici sluneční soustavy.

Související

NASA

Voyager 1 vstoupil jako první sonda do mezihvězdného prostoru

Americká sonda Voyager 1 dosáhla při výzkumu vesmíru a zejména vzdálených oblastí Sluneční soustavy řady prvenství, mezi které patří i to, že 25. srpna 2012 opustila jako první člověkem vyrobené těleso heliosféru. Sonda, vypuštěná v září 1977, tehdy vstoupila do mezihvězdného prostoru a zamířila za hranice naší soustavy. Dnes je Voyager 1 více než 23 miliard kilometrů od Země a díky dostatečné zásobě energie stále vysílá, podle NASA by měly jeho antény dodávat informace nejméně do roku 2025.

Více souvisejících

Voyager 1 NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy