Umělá inteligence by už dnes mohla zlepšovat práci fotografů nebo napomoci psaní novinářů. Nahradit zdravý rozum a úsudek ale algoritmy nemohou, říká český vědec a světově uznávaný odborník na vývoj umělé inteligence (AI) Tomáš Mikolov.
Jeho tvář v oparu mlžné dezinfekce se shodou okolností stala i tváří letošního ročníku soutěže Czech Press Photo. Snímek, na němž Mikolov prochází dezinfekční branou na zářijovém Národním průmyslovém summitu, pořídil fotoreportér ČTK Roman Vondrouš a vyhrál s ním.
Nejen umělá inteligence, která je zatím spíše science fiction, ale hlavně na statistických modelech založené strojové učení by mohly novinářům a fotografům pomáhat. "Vybrat z X možných fotografií jednu, která vychází nejzajímavější, by mohl být řešitelný problém. Nebyl bych překvapený, kdyby se v budoucnu objevily softwarové nástroje, které budou zlepšovat práci fotografů tak, že budou pomáhat vybírat pravý okamžik, kdy udělat fotografii," řekl ČTK vědec.
Mikolov získal uznání odborné i široké veřejnosti zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například strojový překladač Google. Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Zlepšení ve zpracování přirozeného jazyka bylo největší za několik posledních desítek let.
"Nemusíte mít statisíce položek ve slovníku, ale vidíte slovo jako souhrn kořene, přípony, předpony. Toto nedefinujete manuálně, ale počítač se to statisticky naučí z toho, jak se slova vyskytují v běžném textu," řekl vědec, který působí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení v Praze. Buduje tam vědecké centrum a na prohlubování znalostí o AI spolupracuje i se studenty.
Jazyk je pro Mikolova v jeho práci stěžejní. "Ta část umělé inteligence, která je pro nás zajímavá, bude vždy vyžadovat jazyk. Když si představíme nějaký stroj, o kterém někdo v budoucnosti prohlásí, že je inteligentní, opravdu inteligentní, tak jazyk musí být jeho nutnou součástí. Už z toho hlediska, že my musíme být schopni stroji nadefinovat úlohu, co má dělat, a nějakým způsobem pochopit výsledek," řekl odborník, který se o umělou inteligenci začal zajímat už v 90. letech na základní škole.
První články jako student psal o češtině. Pak přešel na studie o angličtině hlavně proto, aby přitáhl pozornost světové vědecké komunity.
"Čeština nebyla úplně ideální pro získání pozornosti pro moji práci, ale přišlo mi, že neuronové sítě by měly fungovat hlavně na jazyky, jako je čeština, kde je hodně pravidelností, třeba skloňování," uvedl vědec.
Podle vědce je velmi nepravděpodobné, že by někde vznikla umělá inteligence, o které by člověk nevěděl. Do budoucna spíše doufá, že se lidská a umělá inteligence propojí a vytvoří bytosti, které budou schopny přemýšlet na úplně jiném stupni než současný člověk.
Rozlišovat etické nebo filozofické problémy zatím umělá inteligence neumí. "Ověřovat, co je pravda a co je lež, jsou často filozofické pojmy. Můžete říkat věty, které jsou pravdivé, ale dohromady budou tvořit manipulativní tvrzení. To je práce, se kterou si současné algoritmy vědět rady nebudou," uvedl vědec. Dodal, že už dnes může umělá inteligence pomoci práci novinářů, například při korekturách či dopisování článků.
Také ČTK využívá ve svém zpravodajství počítačové algoritmy. V roce 2018 použila poprvé automaticky generované texty při volbách. Nyní algoritmy pomáhají i ve zpravodajství o cenách pohonných hmot. Robotizace pomáhá redaktorům odbourávat rutinní práci, zpravodajství se tím zrychluje a omezuje se riziko chyb při přepisování dat.
Související
Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence
Experti z MIT vidí u umělé inteligence řadu rizik. Otestovali jsme jednoho z nebezpečných chatbotů
umělá inteligence (AI) , novináři
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou
Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv
před 1 hodinou
Smích Clintonové a Bidena během Trumpova projevu vystřídala zasmušilost. Musk promluvil o „rozcestí civilizace“
před 2 hodinami
"Od tohoto okamžiku je úpadek Ameriky u konce." EZ pro vás připravily přepis Trumpova inauguračního proslovu
před 3 hodinami
Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat
před 3 hodinami
Trump může učinit Ameriku velkou, ale samotnou. Namísto sjednocení zvolil další polarizaci
před 4 hodinami
Panamu si bereme zpět, pošlu lidstvo na Mars. Co zaznělo během Trumpova inauguračního projevu?
před 4 hodinami
Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět
před 5 hodinami
Biden v posledních minutách prezidenství rozdal další milosti. Bojí se rodinu
před 6 hodinami
Biden bojoval až do konce, teď předává Bílý dům Trumpovi. Ten získává obrovské pravomoci
před 6 hodinami
Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí
před 6 hodinami
Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC
před 7 hodinami
Putin poblahopřál Trumpovi k inauguraci. Budeme hájit zájmy Ruska, dodal
před 8 hodinami
Charakter počasí v Česku se po dnešku změní. ČHMÚ popsal, jak se to projeví
před 8 hodinami
Policie zasahovala na škole i v Praze. Panovaly obavy, že žák přijde se zbraní
před 10 hodinami
The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat
před 11 hodinami
Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa
Aktualizováno před 11 hodinami
Drama na ZŠ u Českých Budějovic. Učitelce vyhrožoval žák se zbraní, zakročila policie
před 12 hodinami
Zahraniční partneři USA se připravují na první Trumpovy kroky. Čína i Kanada hodlají reagovat tvrdě
před 12 hodinami
Joe Biden v úřadu končí. Má za sebou poslední den v roli prezidenta
před 13 hodinami
PŘEHLED: Trump složí prezidentskou přísahu uvnitř. Historie inaugurací je potřísněna krví
Zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ujme úřadu v pondělí 20. ledna. Inaugurace se kvůli mrazivému počasí přesune dovnitř Kapitolu, kde Trump přísahá do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA.
Zdroj: Jakub Jurek