USA se po 50 letech vrátily na Měsíc. Soukromý modul Odysseus úspěšně přistál

Komerční lunární modul Odysseus třídy Nova-C americké soukromé společnosti Intuitive Machines (IM) přistál na povrchu Měsíce a je ve spojení se Zemí. Spojené státy se tak po 50 letech vrátily na Měsíc a Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, které na jeho povrch dosedlo.

"Naše zařízení je bezpochyby na povrchu Měsíce a my od něj dostáváme signál," řekl Tim Crain ze společnosti Intuitive Machines. "Gratuluji týmu IM. Uvidíme, kolik toho ještě dokážeme získat," dodal Crain.

Nova-C je třída lunárních přistávacích modulů navržených pro dopravu malého užitečného nákladu na povrch Měsíce. Jedná se o součást programu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem Komerční lunární nákladní služby (CLPS).

Šestinohý robotický přistávací modul dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách. Společnost ale zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosedla na vytyčené místo.

Modul odstartoval 15. února na palubě středně těžké nosné rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Samotný CLPS je součástí programu NASA s označením Artemis. Jedním z dlouhodobých cílů programu Artemis je zřízení stálé základny s posádkou na Měsíci.

Loni v prosinci byla úspěšně dokončena mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoli jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.

Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na konec roku 2024. Cesta by měla trvat zhruba deset dní. Přistání na Měsíci, pro které by měla připravit čtveřice astronautů, je naplánované na rok 2025..

Posádce bude velet Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se podíval do vesmíru v roce 2015, zúčastnil se mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Připojí se k němu stejně starý pilot Hansen, který Zemi opustí poprvé.

O něco zkušenější je 44letá Kochová, která je držitelkou rekordu v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru. Posádku doplní Glover, který se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na ISS po dobu šesti měsíců.

Misí Artemis 3, původně plánovanou na prosinec 2025, NASA plánuje návrat lidí na Měsíc, tentokrát s přistáním na jižním pólu Měsíce, kde je možné těžit led. Tato voda by mohla sloužit nejen k podpoře přežití astronautů, ale i jako základ pro raketové palivo pro vesmírné lety přímo z povrchu Měsíce. 

NASA v rámci programu Artemis přitom spoléhá právě na soukromé společnosti. Lunární přistávací modul byl objednán u firmy SpaceX, která loni provedla dva testovací lety s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Modifikovaná verze Starship má dopravit dva astronauty na povrch Měsíce, ale oba testy skončily explozí.

Další překážkou může být vývoj lunárních skafandrů, které připravuje společnost Axiom Space. Podle agentury Reuters jsou mezi důvody odkladu misí problémy s tepelným štítem a elektrickými systémy modulu Orion.

Po startu bude muset Starship doplnit palivo na oběžné dráze Země před cestou k Měsíci, což SpaceX plánuje pomocí orbitálního skladu. Tato operace je klíčovým prvkem programu, který je v současné době ve fázi vývoje. Představitelka NASA však odmítla, že by se jednalo o překážku, tvrdíce, že SpaceX již podobné dokovací operace v kosmu úspěšně předvedla s kosmickou lodí Crew Dragon.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir měsíc Odysseus

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy