Komerční lunární modul Odysseus třídy Nova-C americké soukromé společnosti Intuitive Machines (IM) přistál na povrchu Měsíce a je ve spojení se Zemí. Spojené státy se tak po 50 letech vrátily na Měsíc a Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, které na jeho povrch dosedlo.
"Naše zařízení je bezpochyby na povrchu Měsíce a my od něj dostáváme signál," řekl Tim Crain ze společnosti Intuitive Machines. "Gratuluji týmu IM. Uvidíme, kolik toho ještě dokážeme získat," dodal Crain.
Nova-C je třída lunárních přistávacích modulů navržených pro dopravu malého užitečného nákladu na povrch Měsíce. Jedná se o součást programu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem Komerční lunární nákladní služby (CLPS).
Šestinohý robotický přistávací modul dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách. Společnost ale zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosedla na vytyčené místo.
Modul odstartoval 15. února na palubě středně těžké nosné rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Samotný CLPS je součástí programu NASA s označením Artemis. Jedním z dlouhodobých cílů programu Artemis je zřízení stálé základny s posádkou na Měsíci.
Loni v prosinci byla úspěšně dokončena mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoli jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.
Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na konec roku 2024. Cesta by měla trvat zhruba deset dní. Přistání na Měsíci, pro které by měla připravit čtveřice astronautů, je naplánované na rok 2025..
Posádce bude velet Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se podíval do vesmíru v roce 2015, zúčastnil se mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Připojí se k němu stejně starý pilot Hansen, který Zemi opustí poprvé.
O něco zkušenější je 44letá Kochová, která je držitelkou rekordu v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru. Posádku doplní Glover, který se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na ISS po dobu šesti měsíců.
Misí Artemis 3, původně plánovanou na prosinec 2025, NASA plánuje návrat lidí na Měsíc, tentokrát s přistáním na jižním pólu Měsíce, kde je možné těžit led. Tato voda by mohla sloužit nejen k podpoře přežití astronautů, ale i jako základ pro raketové palivo pro vesmírné lety přímo z povrchu Měsíce.
NASA v rámci programu Artemis přitom spoléhá právě na soukromé společnosti. Lunární přistávací modul byl objednán u firmy SpaceX, která loni provedla dva testovací lety s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Modifikovaná verze Starship má dopravit dva astronauty na povrch Měsíce, ale oba testy skončily explozí.
Další překážkou může být vývoj lunárních skafandrů, které připravuje společnost Axiom Space. Podle agentury Reuters jsou mezi důvody odkladu misí problémy s tepelným štítem a elektrickými systémy modulu Orion.
Po startu bude muset Starship doplnit palivo na oběžné dráze Země před cestou k Měsíci, což SpaceX plánuje pomocí orbitálního skladu. Tato operace je klíčovým prvkem programu, který je v současné době ve fázi vývoje. Představitelka NASA však odmítla, že by se jednalo o překážku, tvrdíce, že SpaceX již podobné dokovací operace v kosmu úspěšně předvedla s kosmickou lodí Crew Dragon.
9. června 2026 13:22
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
Související
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
před 1 hodinou
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
před 2 hodinami
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
před 3 hodinami
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 4 hodinami
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 4 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 5 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 6 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 6 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 7 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 8 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 9 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 10 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 10 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 11 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 12 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 13 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
Jedna z evropských královských rodin si dělá vážné obavy o některého z členů. Norsko dobře ví o zdravotních problémech princezny Mette-Marit, která se v poslední době stáhla do ústraní. Novinky ohledně jejího stavu prozradil korunní princ Haakon.
Zdroj: Lucie Podzimková