USA se po 50 letech vrátily na Měsíc. Soukromý modul Odysseus úspěšně přistál

Komerční lunární modul Odysseus třídy Nova-C americké soukromé společnosti Intuitive Machines (IM) přistál na povrchu Měsíce a je ve spojení se Zemí. Spojené státy se tak po 50 letech vrátily na Měsíc a Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, které na jeho povrch dosedlo.

"Naše zařízení je bezpochyby na povrchu Měsíce a my od něj dostáváme signál," řekl Tim Crain ze společnosti Intuitive Machines. "Gratuluji týmu IM. Uvidíme, kolik toho ještě dokážeme získat," dodal Crain.

Nova-C je třída lunárních přistávacích modulů navržených pro dopravu malého užitečného nákladu na povrch Měsíce. Jedná se o součást programu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem Komerční lunární nákladní služby (CLPS).

Šestinohý robotický přistávací modul dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách. Společnost ale zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosedla na vytyčené místo.

Modul odstartoval 15. února na palubě středně těžké nosné rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Samotný CLPS je součástí programu NASA s označením Artemis. Jedním z dlouhodobých cílů programu Artemis je zřízení stálé základny s posádkou na Měsíci.

Loni v prosinci byla úspěšně dokončena mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoli jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.

Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na konec roku 2024. Cesta by měla trvat zhruba deset dní. Přistání na Měsíci, pro které by měla připravit čtveřice astronautů, je naplánované na rok 2025..

Posádce bude velet Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se podíval do vesmíru v roce 2015, zúčastnil se mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Připojí se k němu stejně starý pilot Hansen, který Zemi opustí poprvé.

O něco zkušenější je 44letá Kochová, která je držitelkou rekordu v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru. Posádku doplní Glover, který se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na ISS po dobu šesti měsíců.

Misí Artemis 3, původně plánovanou na prosinec 2025, NASA plánuje návrat lidí na Měsíc, tentokrát s přistáním na jižním pólu Měsíce, kde je možné těžit led. Tato voda by mohla sloužit nejen k podpoře přežití astronautů, ale i jako základ pro raketové palivo pro vesmírné lety přímo z povrchu Měsíce. 

NASA v rámci programu Artemis přitom spoléhá právě na soukromé společnosti. Lunární přistávací modul byl objednán u firmy SpaceX, která loni provedla dva testovací lety s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Modifikovaná verze Starship má dopravit dva astronauty na povrch Měsíce, ale oba testy skončily explozí.

Další překážkou může být vývoj lunárních skafandrů, které připravuje společnost Axiom Space. Podle agentury Reuters jsou mezi důvody odkladu misí problémy s tepelným štítem a elektrickými systémy modulu Orion.

Po startu bude muset Starship doplnit palivo na oběžné dráze Země před cestou k Měsíci, což SpaceX plánuje pomocí orbitálního skladu. Tato operace je klíčovým prvkem programu, který je v současné době ve fázi vývoje. Představitelka NASA však odmítla, že by se jednalo o překážku, tvrdíce, že SpaceX již podobné dokovací operace v kosmu úspěšně předvedla s kosmickou lodí Crew Dragon.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir měsíc Odysseus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy