Objemné bílé skafandry, které před půl stoletím nosil Neil Armstrong a jeho kolegové z programu Apollo, již brzy budou minulostí, napsala dnes agentura Reuters. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci se společností Axiom Space představil nové vesmírné obleky upravené pro přistání na Měsíci, kam by se Američané měli v nadcházejících letech vrátit.
Nové skafandry zahrnující přilbu, hledí, boty a batoh byly vyvinuty během zhruba deseti let. Nabízejí lepší ochranu před drsnými podmínkami ve vesmíru a lepší flexibilitu pro astronauty než ty předchozí. Kosmonauti by se v nich mohli lépe ohýbat nebo dřepět, například při sbírání kamenů z měsíčního povrchu. Hlavní inženýr Jim Stein na akci, kde byly vesmírné obleky představeny, v nich dokonce předvedl výpady a dřepy.
Na přilbě jsou namontovány kamery a světla a batoh obsahuje systém podpory života, který byl popsán jako jakýsi "kříženec mezi velmi luxusním dýchacím přístrojem a klimatizací". Prototyp skafandru je černý s oranžovými, modrými a bílými linkami. Aby však byli astronauti chráněni před extrémními teplotami na Měsíci, budou skafandry pro tuto misi bílé. Přesná podoba obleků však zatím zůstává přísně střeženým obchodním tajemstvím.
Obleky jsou navrženy tak, aby vyhovovaly širokému spektru potenciálních nositelů a aby se do nich vešlo nejméně 90 procent americké mužské a ženské populace, uvedla NASA.
Skafandry, které v současné době nosí astronauti na misích na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), byly představeny přibližně před 40 lety. Vývoj nových vesmírných obleků se plánoval již dlouho, ale kvůli různým problémům se neustále odkládal.
Nové skafandry od společnosti Axiom Space mají být používány především pro lunární program Artemis. V jeho rámci se má poprvé po Měsíci projít žena a člověk jiné než bílé pleti. Ve vzdálenější budoucnosti se plánují i lety na Mars. Přistání na Měsíci je plánováno na rok 2025.
V prosinci byla úspěšně dokončena mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na listopad 2024.
Související
Možná jsme na Marsu našli stopy života, oznámila NASA
Zemřel legendární astronaut Jim Lovell, velitel Apolla 13
Aktuálně se děje
před 16 minutami
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
před 1 hodinou
Smartwings v tureckých rukou. Expert prozradil, co může prodej způsobit
před 1 hodinou
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
před 2 hodinami
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
před 3 hodinami
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
před 4 hodinami
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
před 5 hodinami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 6 hodinami
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 7 hodinami
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 7 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 9 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
včera
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
včera
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
včera
Většina Čechů Turka za ministra nechce, ukázal nový průzkum
včera
Zelenskyj válku prodlužuje, Trump od ní může dát ruce pryč, prohlásil jeho syn
včera
Patrik Hezucký měl nádor, který metastázoval do jater, prozradila jeho manželka
včera
Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk
Lidé, kteří se domnívají, že jim vládnou hlupáci, by se měli podívat na ruského a amerického prezidenta, tvrdí komentátor serveru The Guardian. Vladimir Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Jeho válka na Ukrajině, kterou si sám zvolil, je pro Rusko ekonomickou, finanční, geopolitickou a lidskou katastrofou, která se každým dnem zhoršuje. Donald Trump, další národní pohroma, mu z nejasných důvodů nabídl záchranu, ale Putin ji minulý týden odmítl. Tito dva „hlupáci“ si podle komentátora zaslouží jeden druhého.
Zdroj: Libor Novák