Yarumal (Kolumbie) - Zákeřná Alzheimerova choroba postihuje stále větší množství lidí a účinný lék zatím neexistuje. To by se však mohlo do několika let změnit. Pomoci by mohla vzácná genetická mutace, která se vyskytuje mezi obyvateli jedné vesnici na severu Kolumbie.
Když noční hlídač John Jairo přišel o práci kvůli tomu, že nechal ve střeženém objektu všechny dveře otevřené, pochopila jeho rodina, že ho také postihla metla, která již po celé generace sužuje obyvatele vesnice Yarumalu a jeho okolí. Tomuto vychrtlému muži je teprve devětačtyřicet let, ale jeho mozek už zachvátila degenerativní choroba. Jeho nepřítomný pohled spočívá na dceři Jeniffer (18), která se třese strachy. "Pořád mám hrůzu z toho, že mě to také postihne. Když na něco zapomenu, říkám si, že už tu nemoc mám," říká smutně dívka.
Genetická mutace nazývaná paisa je podle obyvatel departementu Antioquia dědictvím po evropských předcích. Může velmi brzy a rychle vyvolat nástup Alzheimerovy choroby, která se obvykle projevuje až po šedesátém roce.
V Yarumalu strávil dětství vynikající kolumbijský neurolog Francisco Lopera. Když před 30 lety přijal na kliniku v regionální metropoli Medellínu pacienta postiženého Alzheimerem, dal si obrovský úkol: najít lék, pomocí nějž by bylo možno chorobě předcházet.
"Většina léků nemá úspěch, protože se podávají příliš pozdě. Naší strategií je zasáhnout ještě předtím, než nemoc zničí mozek," vysvětluje Lopera. Již několik měsíců testuje jednu molekulu na skupině 300 zdravých osob ve věku od třiceti do šedesáti let, kteří mají mutaci paisa. Výsledky jsou očekávány kolem roku 2020.
Lék se testuje v rámci projektu ve výši 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) financovaného především Národním ústavem zdraví Spojených států, americkým Bannerovým institutem a centrem Genentech, které patří do švýcarského farmaceutického koncernu Roche. Má ničit protein amyloid beta, který v případě Alzheimera ovládne a degeneruje mozek.
"Příčinu Alzheimera neznáme, ale jedno procento případů ve světě je genetického původu. A to nám otevírá významné okénko k preventivní terapii," uvádí vědec. Jeho univerzita má k dispozici díky dárcovství orgánů neocenitelný zdroj informací.
Alzheimerova choroba je onemocnění především vyššího věku a s věkem riziko vzniku onemocnění stoupá. Ve skupině 65tiletých jsou postiženy zhruba 2 – 3 %, každých 5 let se toto procento zdvojnásobuje. Ve skupině 80tiletých je postižena polovina populace. Existují ale i vzácnější formy s časným začátkem vzniku, např. již kolem 40. – 50. roku. V současné době se odhaduje, že je ve světě kolem 20 miliónů lidí, trpících Alzheimerovou chorobou. V České republice se počet postižených odhaduje na cca 150 000.
Hlavním příznakem Alzheimerovy choroby je porucha paměti. Na počátku onemocnění je přítomna zapomnětlivost, člověk stále něco hledá, dává věci na nesprávná místa (peněženku do lednice apod.). Může si detailně vybavovat věci z dávné minulosti, a přitom si nepamatuje, co se stalo před chvílí, co měl k obědu apod. Stále se ptá na stejné věci nebo stejné věci dokola opakuje.
Na začátku je nemocný ještě schopen postarat se sám o sebe jen s mírnou pomocí při řešení obtížnějších úkolů (řešení finančních záležitostí apod.). S rozvojem nemoci však ubývá činností, které je nemocný schopen zvládnout sám, bez cizí pomoci. V nejtěžším stádiu Alzheimerovy choroby již není schopen se ani samostatně najíst, neudržuje hygienické návyky, může se pomočovat. Stává se zcela závislým na péči okolí, informuje gerontologie.cz.
Související
Vědci jsou na stopě metodě, jak léčit Alzheimerovu chorobu
Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil
alzheimerova nemoc , zdraví , Kolumbie
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 27 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 42 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák