Londýn – Internet miluje videa s roztomilými tučňáky, jak dovádějí na sněhu či se neohrabaně kolébají, přičemž o pády není nouze. Když se vypravíte do zoo či podmořského akvária, pavilon s tučňáky je vždy v obležení návštěvníku. Většina z nás si myslím, že tučnáci jsou hodná a věrná zvířátka, která se – chudinky - klepou zimou na pólech. Skutečnost je ale zcela jiná.
V roce 1911 vyslal polární badatel Robert Scott ze své antarktické základy tři kolegy, aby sebrali vajíčka tučňáků. Bylo to uprostřed zimy, panovala teplota minus 60 stupňů. Jeden ze členů výpravy, Apsley Cherry-Gerrard, dokonce tehdy přišel o zuby. Rozlámaly se mu v mrazu na kousky, jak neustále brebentil. Ačkoli by proto mohl tučňáky nenávidět, do deníku si poznamenal, že vypadají jako mužíčci, kteří jdou v černých fracích a bílých košilích pozdě na oběd, uvedla BBC.
Tučňáci byli nejprve pokládáni za zvláštní druh ryb, později byli řazeni kamsi mezi ryby a ptáky. Na začátku 20. století dominovala teorie, že tučňáci jsou spojovacím článkem mezi dinosaury a ptáky. A právě pro jej potvrzení potřeboval Scott studovat vejce tučňáků. Dnes víme, že tučňáci obývají naši planetu už 70 milionů let. Jejich předci ztratili schopnost létat, zato se stali výbornými plavci. Pod vodou „létají" rychlostí až 40 km/h a dokáží se ponořit do hloubky 500 metrů.
Jedním z mýtů kolem tučňáků je, že obývají mrazivé oblasti na pólech. Ve skutečnosti v Arktidě nežijí, obývají výhradně jižní polokouli. Většina z 18 druhů tučňáků si dopřává teplé moře subtropů a tropů (Nový Zéland, Galapágy). Ještě před 42 miliony let žili i na území dnešního Peru. Přímo v Antarktidě narazíme jen na dva druhy tučnáků – tučňáka císařského a tučňáka kroužkového. Na ostrovech u Antarktidy pak žije tučňák žlutorohý. Jeho kolonie jsou obří a lze je pozorovat až z vesmíru, jelikož čítají i 100 tisíc jedinců. Naopak kolonie tučňáků galapážských mají jen okolo dvou tisíc hlav.
Zdroj: YouTubeDokument, který není vhodný ke zveřejnění
Douglas Russell z Přírodovědeckého muzea v Londýně v roce 2012 „vykopal" studii s názvem Sexuální zvyky tučňáka kroužkového. Napsal ji před více jak sto lety George Murray Levick, člen vědecké výpravy Roberta Scotta, a připsal poznámku, že tento materiál není určen k publikování. Mimo jiné v něm stojí, že se tučňáci rádi oddávají homosexuálnímu styku, že zneužívají mláďata a že se dokonce páří s mrtvými jedinci.
Nutno podotknout, že studie tehdy nesplňovaly tak přísné nároky jako dnes a že Levick nejspíš pozoroval jen několik mladých tučňáků-chuligánů, kteří teprve nabírali zkušenosti. Jejich chování se však nevymykalo z biologické normality.
Bitky o mláďata, prostituce za kamínky
Samičky tučňáka císařského, které přišly o své mladé, často „adoptují" potomky ponechané bez dozoru. To se neobejde bez násilí. Vědci pozorovali několik tučňáčích rodin, jak se perou o mláďata. Boje trvají několik minut, ale i několik dní. Únosy často stojí mláďata život. Pokud je rodič nezahřívá, umrznou. Byly dokonce zaznamenány případy, kdy samice vychovávaly mláďata chaluh, tedy svých nepřátel.
Proč k takovým krvavým potyčkám dochází? Tučnáci císařští jsou unikátní tím, že hnízdní uprostřed zimy. Samičky odcházejí k moři za potravou a vajíčka zahřívají samci. Jak známo, když ptačí samička přijde o vajíčka, klesne u ní hladina prolactinu, tedy mateřského hormonu. Zájem o mláďata tím zmizí. Jenže samičky tučňáka císařského si prolactin tvoří do zásoby, aby vydržel během dvou měsíců, kdy shánějí potravu. Když se pak vrátí k hnízdu, mateřský pud je u nich stále aktivní. Pokud své mládě tedy nenajdou, začnou nevybíravým způsobem shánět jiné.
O tučňáccích se také traduje, že si jsou věrní. Chyba lávky. Na celoživotní monogamii si tučňáci nepotrpí. 80 procent z nich se každý rok páří s někým jiným. U třetiny tučňáků Humboldtových dochází k nevěře.
Prostituce se vyskytuje u tučňáků kroužkových. Samičky staví hnízda z kamínku a při jejich nedostatku se nabízejí samečkům. Ti pak za služby platí stavebním materiálem. Některé samičky jsou ale pořádně vychytralé. Předstírají, že jsou ochotné se pářit. Než se samec nachystá, kamínek mu z hnízda ukradnou a dají se na útěk.
Související

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
Zvířata , Příroda , antarktida
Aktuálně se děje
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
včera

Zemřel Jiří Bartoška
včera

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
včera

Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
včera

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
včera

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
včera

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
včera

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
včera

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
7. května 2025 21:40

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
7. května 2025 21:14
Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.
Zdroj: Libor Novák