Nezveřejňovat, apeloval před lety vědec. U tučňáků odhalil skandální manýry

Londýn – Internet miluje videa s roztomilými tučňáky, jak dovádějí na sněhu či se neohrabaně kolébají, přičemž o pády není nouze. Když se vypravíte do zoo či podmořského akvária, pavilon s tučňáky je vždy v obležení návštěvníku. Většina z nás si myslím, že tučnáci jsou hodná a věrná zvířátka, která se – chudinky - klepou zimou na pólech. Skutečnost je ale zcela jiná.

V roce 1911 vyslal polární badatel Robert Scott ze své antarktické základy tři kolegy, aby sebrali vajíčka tučňáků. Bylo to uprostřed zimy, panovala teplota minus 60 stupňů. Jeden ze členů výpravy, Apsley Cherry-Gerrard, dokonce tehdy přišel o zuby. Rozlámaly se mu v mrazu na kousky, jak neustále brebentil. Ačkoli by proto mohl tučňáky nenávidět, do deníku si poznamenal, že vypadají jako mužíčci, kteří jdou v černých fracích a bílých košilích pozdě na oběd, uvedla BBC.

Tučňáci byli nejprve pokládáni za zvláštní druh ryb, později byli řazeni kamsi mezi ryby a ptáky. Na začátku 20. století dominovala teorie, že tučňáci jsou spojovacím článkem mezi dinosaury a ptáky. A právě pro jej potvrzení potřeboval Scott studovat vejce tučňáků. Dnes víme, že tučňáci obývají naši planetu už 70 milionů let. Jejich předci ztratili schopnost létat, zato se stali výbornými plavci. Pod vodou „létají" rychlostí až 40 km/h a dokáží se ponořit do hloubky 500 metrů.

Jedním z mýtů kolem tučňáků je, že obývají mrazivé oblasti na pólech. Ve skutečnosti v Arktidě nežijí, obývají výhradně jižní polokouli. Většina z 18 druhů tučňáků si dopřává teplé moře subtropů a tropů (Nový Zéland, Galapágy). Ještě před 42 miliony let žili i na území dnešního Peru. Přímo v Antarktidě narazíme jen na dva druhy tučnáků – tučňáka císařského a tučňáka kroužkového. Na ostrovech u Antarktidy pak žije tučňák žlutorohý. Jeho kolonie jsou obří a lze je pozorovat až z vesmíru, jelikož čítají i 100 tisíc jedinců. Naopak kolonie tučňáků galapážských mají jen okolo dvou tisíc hlav.

Zdroj: YouTube

Dokument, který není vhodný ke zveřejnění

Douglas Russell z Přírodovědeckého muzea v Londýně v roce 2012 „vykopal" studii s názvem Sexuální zvyky tučňáka kroužkového. Napsal ji před více jak sto lety George Murray Levick, člen vědecké výpravy Roberta Scotta, a připsal poznámku, že tento materiál není určen k publikování. Mimo jiné v něm stojí, že se tučňáci rádi oddávají homosexuálnímu styku, že zneužívají mláďata a že se dokonce páří s mrtvými jedinci.

Nutno podotknout, že studie tehdy nesplňovaly tak přísné nároky jako dnes a že Levick nejspíš pozoroval jen několik mladých tučňáků-chuligánů, kteří teprve nabírali zkušenosti. Jejich chování se však nevymykalo z biologické normality.

Bitky o mláďata, prostituce za kamínky

Samičky tučňáka císařského, které přišly o své mladé, často „adoptují" potomky ponechané bez dozoru. To se neobejde bez násilí. Vědci pozorovali několik tučňáčích rodin, jak se perou o mláďata. Boje trvají několik minut, ale i několik dní. Únosy často stojí mláďata život. Pokud je rodič nezahřívá, umrznou. Byly dokonce zaznamenány případy, kdy samice vychovávaly mláďata chaluh, tedy svých nepřátel.

Proč k takovým krvavým potyčkám dochází? Tučnáci císařští jsou unikátní tím, že hnízdní uprostřed zimy. Samičky odcházejí k moři za potravou a vajíčka zahřívají samci. Jak známo, když ptačí samička přijde o vajíčka, klesne u ní hladina prolactinu, tedy mateřského hormonu. Zájem o mláďata tím zmizí. Jenže samičky tučňáka císařského si prolactin tvoří do zásoby, aby vydržel během dvou měsíců, kdy shánějí potravu. Když se pak vrátí k hnízdu, mateřský pud je u nich stále aktivní. Pokud své mládě tedy nenajdou, začnou nevybíravým způsobem shánět jiné.

O tučňáccích se také traduje, že si jsou věrní. Chyba lávky. Na celoživotní monogamii si tučňáci nepotrpí. 80 procent z nich se každý rok páří s někým jiným. U třetiny tučňáků Humboldtových dochází k nevěře.

Prostituce se vyskytuje u tučňáků kroužkových. Samičky staví hnízda z kamínku a při jejich nedostatku se nabízejí samečkům. Ti pak za služby platí stavebním materiálem. Některé samičky jsou ale pořádně vychytralé. Předstírají, že jsou ochotné se pářit. Než se samec nachystá, kamínek mu z hnízda ukradnou a dají se na útěk.

Související

Více souvisejících

Zvířata Příroda antarktida

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy