Lékaři bijou na poplach: Alzheimerova choroba je přenosná mezi lidmi, našli důkazy

Londýn – Alzheimerova choroba je strašákem 21. století. Lék proti tomuto typu demence zatím neexistuje, o příčinách nemoci se stále vedou debaty a snadná není ani její diagnóza. K tomu všemu se navíc objevila kontroverzní teorie, že je choroba přenosná.

Podle studie z ledna 2016 lze během chirurgického zákroku přenést zárodky Alzheimerovy choroby z člověka na člověka. Konkrétně se jedná o operace, při nichž pacient dostane transplantát nervové tkáně. Už v září 2015 se přitom objevila studie, podle níž se zárodky Alzeheimerovy nemoci mohly nacházet i v injekcích růstového hormonu.

„Vědci našli spojitost mezi pacienty, kteří před lety dostali štěp nervové tkáně, a přítomností proteinu v mozku, jenž je typický pro rané stadium Alzheimerovy choroby," informuje britský list The Independent.

Nová studie vychází z analýzy vzorků osmi uskladněných mozků. Jednalo se o pacienty ve věku 28 - 63 let, kteří před lety v Rakousku a Švýcarsku podstoupili transplantaci a posléze zemřeli na jiné onemocnění mozku, Creutzfeldt-Jakobovu demenci („nemoc šílených krav"). O této zákeřné nemoci, která připomíná velmi rychlý a těžký průběh Alzheimerovy choroby, se již bezpečně ví, že je přenosná.

V sedmi z osmi mozků byl objeven protein amyloid-beta (A-beta), který je složkou plaků v mozku pacientů trpících Alzheimerovou chorobou. Jeho množství bylo ale nezvykle vysoké vzhledem k věku zemřelých. V pěti vzorcích pak bylo odhaleno závažné poškození mozkových cév v důsledku hromadění bílkoviny A-beta.

Podle domněnky lékařů se zárodky A-beta do mozku dostaly při transplantaci štěpu tvrdé pleny mozkové, která byla odebírána z mrtvol. Od této praktiky se ustoupilo v 80. letech 20. století. „Přítomnost A-beta u tak mladých jedinců je velmi nezvyklá a lze se domnívat, že je zde spojitost s dříve provedenou transplantací," říká Herbert Budka z Institutu neuropatologie v Curychu.

Psali jsme:
Tyto potraviny sníží riziko Alzheimerovy choroby  

Loňská studie tvrdí, že lidé, kteří před lety ještě jako děti dostali růstový hormon získaný z mrtvol, a pak zemřeli na nemoc šílených krav, měli v mozku také vysoké množství A-beta.

Nová zjištění budou patrně mít zásadní dopady i jinde. „Jak přibývá důkazů, že lze Alzheimerovu chorobu přenést z pacienta na pacienta, měly by se urychleně přehodnotit metody dekontaminace chirurgických nástrojů, ale i léků biologického původu," uvedl Budka.

Stejného názoru je i profesor John Collinge z prestižní University College London, kde šéfuje katedře neurodegenerativních chorob. „Chirurgické zákroky, při nichž je transplantována mozková tkáň, jsou relativně vzácné. Tím spíše by měli vědci přemýšlet nad tím, zda by při nich nemohlo dojít k přenosu zárodků nemoci," řekl Collinge.

Vrchní poradkyně britské vlády ve věcech zdravotnictví Dame Sally Daviesová ale v září 2015 veřejnost uklidňovala: „Není žádný důkaz o tom, že by byla Alzheimerova choroba přenosná mezi lidmi, ani o tom, že by byla přenosná při lékařských procedurách."

Výše zmíněné studie v žádném případě netvrdí, že je možné se nakazit Alzheimerovou chorobou pouhým dotykem nebo při péči o nemocné.

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc zdraví

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 35 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy