Nová zbraň proti viru zika: Laboratoř vypustila do přírody mutanty

New York/Brasilia – Každý den v sedm hodin ráno přijede do města Piracicaba na jihovýchodě Brazílie dodávka se zvláštním nákladem 100 tisíc moskytů. Ti jsou z auta vypuštěni, aby si našli partnerku k páření. Nejedná se ale o obyčejný hmyz, je geneticky modifikován, napsal web listu The New York Times.

Tito speciální moskyti přenášejí smrtící gen, který zabije potomky dříve, než dosáhnou dospělosti. V regionu už se takto podařilo snížit populaci komárů o víc jak 80 procent. Vzhledem k faktu, že vakcina proti viru zika hned tak nebude, mohlo by se jednat o účinný způsob, jak zabránit šíření nákazy.

Zdroj: YouTube

Komáři jsou v Latinské Americe největšími zabijáky. Přenášejí malárii, horečku dengue a další devastující nemoci, kterým každý rok podlehnou statisíce lidí. „Pokud přijde řeč na zabíjení lidí, žádné další zvíře není tak blízko," napsal k moskytům Bill Gates, jehož nadaje bojuje s tropickými nemocemi.

Podle WHO dosáhlo šíření viru zika alarmujících rozměrů, boj s komáry je tak stále naléhavější. Už i z toho důvodu, že standardní postupy, jakými jsou insekticidy či ničení lokalit se stojatou vodu, nejsou dostatečné. „Tyto metody používáme už 30 let, přesto jsme měli v Brazílii jen loni dva miliony pacientů s horečkou dengue," řekl expert na infekční nemoci Artur Timerman ze Sao Paula.

Už se dokonce hovoří o návratu DDT, které je ale v mnoha zemích zakázané, protože napáchalo ohromné ekologické škody. „Něco jiného je plošné použití DDT a něco jiného je jeho rozumné množství například ve zdech domů na ochranu před hmyzem," připustil Lyle R. Petersen z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Psali jsme: Virus zika decimuje Kolumbii. Hlásí více než 20 tisíc případů onemocnění  

Pak je zde metoda, kterou ve 30. letech 20. století, ještě před DDT, v Brazílii prosadil rázný americký lékař Fred L. Soper při boji s horečkou dengue. Tento fanatik poslal inspektory do každého domu, aby zkontrolovali, zda jeho majitelé odstranili veškerou stojatou vodu, tedy líhně komárů. Díky tomu se do roku 1962 podařilo nemoc prakticky vymýtit v 18 latinskoamerických státech.

Soper měl podporu vlády, která přijala zákon, podle nějž bylo nevpuštění inspektorů do domu pokládáno za trestný čin. „Vyhlazení moskytů bylo v demokracii nemožné," říkával prý Soper. Jeho diktátorská metoda je ale v současnosti jen těžko proveditelná. Společnost by takový zásah do soukromí netrpěla a navíc se města nebývale rozrostla.

Aedes Aegyptum, druh komára přenášející virus zika, tak má ideální podmínky pro nekontrolovatelné množení. Chudinské čtvrti jsou plné různých nádob se stojatou vodou. „Viděl jsem dokonce odhozenou plechovku od sodovky, ve které se moskyti úspěšně líhli," poznamenal Joseph M. Conlon z americké asociace pro kontrolu komárů. Nepomáhají ani sítě, které mají lidé kolem postelí na ochranu před komáry přenášející malárii. Ti bodají v noci, Aedes Aegyptum je ale aktivní přes den.

Psali jsme: Rozhovor s lékařem: Máme se v Česku bát viru Zika?  

Geneticky upravení komáři Aedes Aegyptum jsou dílem britské společnosti Oxitec. Původně je vyvinula pro boj s horečkou dengue, lze je ale nasadit i proti viru zika. Testování ve městě Piracicaba s 5000 obyvateli začalo v dubnu 2015 a do konce minulého roku se podařilo snížit množství komárů o 82 procent. Tento měsíc bude projekt rozšířen na další místa, kde žije 60 tisíc lidí. Oxitec už staví novou laboratoř. Její „výroba" komárů by nakonec mohla pokrýt oblast s 300tisícovou populací.

Továrna produkuje pouze samečky moskytů, kteří krev nesajou. Oxitec tvrdí, že jde o ekologicky bezpečnou metodu, protože cílí výhradně na jeden druh, zatímco chemický postřik by zahubil mnoho organismů. Kritici ale namítají, že jde o běh na dlouhou trať. Oxitec navíc ještě nemá licenci od brazilského ministerstva zdravotnictví, aby se mohlo testování rozjet i ve velkých městech.

Nedaleko Ria de Janeira se zkouší ještě jiná metoda. Moskyti jsou infikováni bakterií Wolbachia, která způsobí, že se hmyz nepáří. Šíření virů se tím zpomalí. Stejný test už probíhá i ve Vietnamu, který se také potýká s horečkou dengue, a podle prvních zpráv jsou výsledky slibné.

Vyvstává zde ale jiná otázka. Do přírody by se mohlo dostat ohromné množství geneticky upravených jedinců. Vypustit je umí každý, jak je ale dostaneme zpět, pokud se něco zvrtne?

Související

Více souvisejících

virus Zika Brazílie komáři

Aktuálně se děje

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj se v USA setkal s Harrisovou. Chce se s ním potkat i Trump

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová ve čtvrtek ve Washingtonu ujistila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „neochvějné podpoře lidu Ukrajiny.“ Mezitím Donald Trump oznámil, že se v pátek v New Yorku setká s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy