K čemu jsou gravitační vlny dobré? Přečtěte si, na které otázky pomohou odpovědět

Washington – Objev gravitačních vln zaznamenal celý vědecký svět. Ačkoliv se ale jedná o přelomový a klíčový objev, jeho význam nemusí být pro běžného člověka na první pohled zřejmý. Server Nature.com proto připravil přehled klíčových otázek, které by existence gravitačních vln a jejich další výzkum měly zodpovědět.

Existence černých děr

Ačkoliv byla existence černých děr teoreticky předpovězena a nepřímo pozorována díky hvězdám a plynným obrům, které černé díry obíhají, teprve objev gravitačních vln skutečně potvrzuje jejich existenci.

Díky poslouchání údajů z detektorů LIGO (Advanced Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) vědci také mohou potvrdit, že sloučení dvou černých děr probíhá tak, jak se předpokládalo.

Pohybují se gravitační vlny rychlostí světla?

Díky porovnání výsledků z LIGO s výsledky jiných teleskopů při pozorování jedné události bude možné určit, zda se gravitační vlny pohybují rychlostí světla. Toto zjištění je klíčové pro určení, zda gravitony, teoretické částice, které přenášejí gravitaci, mají hmotnost (a tedy se pohybují pomaleji než světlo), či zda hmotnost nemají, jak předpovídá obecná teorie relativity.

Proč hvězdy vybuchují?

Výbuchy zhroucených hvězd, známé jako výbuchy supernov, byly pozorovány, ale co přesně stojí za původem jejich neskutečné energie vědci zatím přesně určit nedokáží. Naslouchání gravitačním vlnám při podobném výbuchu by ale mohlo vnést světlo do této záhady a potvrdit či vyvrátit již existující teorie.

Jaká je rychlost rozpínání vesmíru?

Vědci až doposud odhadovali rychlost rozpínání vesmíru na základě pozorování tzv. rudého posuvu okolních galaxií. Díky poslechu gravitačních vln by ale mělo být možné podniknout přesnější měření.

Zkoumání gravitačních vln by také mohlo poskytnout případné důkazy o existenci takzvaných kosmických strun a přinést více informací o tajemných neutronových hvězdách.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Vědci objev

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 17 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy