UFO nebo anomálie? Vědci jsou na nohou, po letech rozluštili záhadný signál z vesmíru

Houston/Washington - Řada vědců byla posledních 10 let na vážkách. Záhadné radiové signály z vesmíru část z nich považovala za dílo mimozemských civilizací, jiní se snažili přijít s racionálnějším vysvětlením. Díky profesorům z Harvardu je nyní záhada konečně rozluštěna.

V roce 2007 radary zachytily rádiové vysílání neznámého původu, které mělo přicházet z černé díry ve vzdálené galaxii. Podrobnému zkoumání ho nyní podrobili Harvardští astronomové Peter Williams a Edo Berger. A výsledky jejich zkoumání jsou vskutku zajímavé. 

"Součástí vědeckého procesu je i vyšetřování původních nálezů, aby se zjistilo, zda jsou konzistentní. V tomto případě se ukázalo, že původní pozorování rádiových vln mělo mnohem prozaičtější vysvětlení," vysvětluje ve studii Williams. 

"Nedokázali jsme určit, zda signály pocházejí z vnitřku naší galaxie nebo jsou extragalaktické," dodává Williams s tím, že FRB 150418 zachyceny v roce 2007 jsou pouze druhým signálem, který se dal v reálném čase identifikovat. Tehdy si vědci mysleli, že signál přichází z galaxie vzdálené 6 miliard světelných let.

Díky síti radioteleskopů Jansky Very Large Array ale byli Williams s Bergerem schopni tuto možnost vyloučit. Vědci si totiž uvědomili, že pokud by šlo o signál FRB vyslaný z jiné galaxie, jeho intenzita by se postupně snižovala, až by zmizela úplně. V případě FRB 150418 ale signál nezmizel, šlo o soustavný "přenos", který zesiloval a zeslaboval.

"Rádiový signál z tohoto zdroje zesiloval a zeslaboval, ale nikdy nezmizel. To znamená, že nemohl být spojován s pravým RFB signálem," vysvětlil Berger, který se svým kolegou zjistil, že původem signálu byly mezihvězdné plyny v černé díře, jejichž činnost na Zemi zachycujeme v podobě nestálého rádiového signálu.

"Nyní jsme v oblasti zkoumání FRB někde tam, kde jsme v oblasti zkoumání gama záření byli před 30 lety. Věděli jsme, že se tyto věci objevují a mizí, ale nevěděli jsme, co jsou zač nebo co je způsobilo," uvedl Williams na webu Univerzity na Harvardu s tím, že věda se zase posunula o kus dál.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Vesmír: Černá díra

Aktuálně se děje

před 33 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy