Záhada planiny Nazca vyřešena. Vědci ví, k čemu spirály sloužily

Lima - Obrazce na peruánské planině Nazca se proslavily po celém světě, dodnes ale vědci nevěděli, k čemu přesně sloužily. Až díky novým satelitním snímkům zjistili, k čemu se používaly spirálovité díry vykopané v zemi.

Planina Nazca proslula po celém světě, do teorií o jejich vzniku se zapojili hlavně ufologové. Obrazce, jejichž stáří se odhaduje na 2500 let, jsou totiž plně viditelné až z velké výšky. Obrazy vytvořili indiáni odstraněním asi 10 cm povrchové tmavé horniny, spirálovité díry jsou pak obehnány kameny (foto zde).

A právě jejich účel teď vědci odhalili. Oblast, ležící asi 400 km od Limy, je velmi suchá, odborníci proto uvažovali, jak zde mohli domorodci přežít. Nejnovější satelitní snímky podle výzkumníků ukázaly, že byly spirálovité díry součástí starověkého vodovodního systému.

"Tvořily část sofistikovaného hydraulického systému, který indiáni kultury Nazca konstruovali pro získání vody z podzemních sběrů," uvedla pro BBC vedoucí výzkumného týmu Rosa Lasaponaraová. Cirkulaci vody v podzemních kanálech zajišťoval vítr, který do systému proudil přes tyto "puquios".

Vodovod poskytoval vodu po celý rok, nejen pro zavlažování a zemědělství, ale také pro domácí potřeby. Jejich stavba vyžadovala inteligenci a dobrou organizaci, stejně jako specializované technologie. I jejich údržba byla složitá, některé však zůstaly funkční dodnes.

Obrazce na planině Nazca byly objeveny až ve 20. letech 20. století při leteckém průzkumu oblasti. Nejčastěji znázorňují zvířata, najdou se zde ale i lidské postavy, geometrické tvary nebo právě spirály. Rovné linie jsou často dlouhé i několik kilometrů.

Nejvíce uznávanou teorií je zřejmě to, že obrazce mají rituální význam a sloužily jako způsob komunikace s nadzemskými bohy. Podle jiných vědců jde o gigantický astronomický kalendář a linie směřují k významným bodům na obloze. Populární je teorie o mimozemském původu - obrazce buď vytvořili sami ufoni, nebo měly návštěvníky upoutat a vyzvat k přistání.

Tamější civilizace rozkvétala na jižním pobřeží Peru mezi lety 200 př. n. l. až 600 n. l. Maximální populace se odhaduje na 25 tisíc lidí. Jako mnoho jihoamerických kultur ani tato nepoužívala písmo, proto neexistují žádné záznamy.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Peru tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

včera

včera

V Paraguayi byl po deseti letech na útěku zadržen exposlanec Wolf

V Paraguayi byl zadržen 64letý muž z Ostravy, který byl více než deset let na útěku před českou policií. Podle informací serveru iDnes.cz se jedná o bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy