Nobelovu cenu za fyziku získali Geim a Novoselov za grafen

Stockholm - Nizozemský fyzik ruského původu Andre Geim a jeho britskoruský kolega Konstantin Novoselov se stali letošními držiteli Nobelovy ceny za fyziku, oznámil v úterý ve Stockholmu výbor švédské Královské akademie věd. Oba byli oceněni za práci na objevu grafenu, informovala agentura Reuters.

Nobelova cena je dotována částkou 10 milionů švédských korun (26,5 milionu českých korun). Vědci, kteří oba působí na univerzitě v anglickém Manchesteru, si částku rozdělí.Výbor vědce ocenil za "průlomové experimenty v oblasti dvojdimenzionálního materiálu grafenu".Grafen objevil Geim před šesti lety. Jde o dvourozměrný nanomateriál tvořený rovinnou sítí jedné vrstvy atomů uhlíku. Jednotlivé vrstvy se skládají na sebe, případně se kladou na jiný materiál. Výsledkem je pružný, pevný a silně vodivý materiál, ve kterém jsou vazby mezi atomy dostatečně silné, ale zároveň jsou atomy schopny se navázat na jiný materiál vazbami slabšími.„Vzhledem k tomu, že je prakticky průhledný a dobře vodivý, je grafen vhodný k výrobě dotykových obrazovek, světelných panelů nebo možná dokonce solárních buněk,“ uvedl výbor Královské akademie věd.Z grafenu se vyrábí například nanotrubice, které se používají jako výztuhy nebo vodiče. Výzkum ukazuje, že je možné z grafenu vyrábět i nové druhy tranzistorů či kondenzátorů.Vzhledem k vysoce nestandardním vlastnostem atomů ve struktuře grafenu bude patrně možné jeho využití ve fyzikálním výzkumu.„Jsem v klidu, dobře jsem se vyspal. Nobelovu cenu jsem letos nečekal,“ řekl Geim po vyhlášení ceny s tím, že má v úmyslu dále pokračovat ve výzkumu a udělením ceny se nic nemění.Geim je prvním člověkem na světě, který získal Nobelovu cenu i Ig Nobelovu cenu, tedy recesistickou "antinobelovku", kterou dostávají ti vědci, jejichž výzkum disponuje něčím humorným či nečekaným. Geim získal tuto cenu v roce 2000 za to, že nechal levitovat žábu v magnetickém poli.Oba vědci začali svou kariéru fyziků v Rusku, Geim má však nizozemské občanství a Novoselov má dvojí, ruské i britské občanství.V pondělí se prestižního ocenění v oblasti lékařství dočkal britský embryolog Robert Edwards, který patří k průkopníkům umělého oplodnění ve zkumavce. Pětaosmdesátiletý Edwards byl oceněn za jeho přínos při léčbě neplodnosti.Výbor ještě udělí Nobelovu cenu za chemii, literaturu, mír a rovněž zvláštní cenu za ekonomii.Nobelova cena se každoročně uděluje od roku 1901 a v současnosti je dotována 10 miliony švédských korun. Ocenění se ve Stockholmu slavnostně předávají v den úmrtí Alfreda Nobela – 10. prosince.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy