Budoucnost lidstva? Číňané se chystají přepsat DNA

Peking – Lidské DNA je zdrojem mnoha tajemství a pro vědce a lékaře znamená příslib netušených možností. Tým čínských vědců se nyní chystá zajít zatím nejdále – ve snaze vyléčit lidem rakovinu chtějí zkusit lidem přepsat DNA. Více informací uvedl britský deník The Guardian.

Technika známá pod názvem Crispr, která umožňuje revoluční zásahy do genomu, je známá již déle, čínští vědci ze Západočínské nemocnice Sečuánské univerzity ji chtějí poprvé použít u lidských pacientů.

Crispr je unikátní technika, za pomocí které jsou vědci schopni najít, vyříznou a přepsat určité konkrétní části DNA. K tomu slouží speciálně naprogramovaný enzym Cas9. Díky této metodě vědci například změnili barvu srsti myší nebo vytvořili komáry, kteří nemohou přenášet malárii.

Tým by chtěl v srpnu začít techniku používat pro léčení pacientů, kteří mají rakovinu plic a u kterých jinak již není naděje na vyléčení. Díky Crispru by lékaři měli být schopni upravit imunitní buňky pacientů tak, aby bojovaly proti rakovině.

Deník upozorňuje, že ohledně úprav genomu u lidí panují obavy z možných etických důsledků. Zejména jde o obavy z úprav, které by následně byly přenášeny i na další lidské generace. To se ale tohoto výzkumu netýká.

Použití Crispru na lidi již bylo schváleno také ve Spojených státech, ale jak deník podotýká, pokud se čínským vědcům podaří začít včas, stanou se skutečně prvními, kteří tuto metodu na lidi použijí.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci DNA rakovina

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko

Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy