Lidstvo v ohrožení: Magnetický štít Země slábne. Situace je vážná, varují vědci

Dillí – Magnetické pole kolem Země, které jako neviditelný štít chrání naši planetu před vražedným kosmickým zářením, slábne. Ačkoliv je to problém, na který vědci upozorňují dlouhodobě, z Indie teď přichází varování, že se situace dramaticky zhoršila.

Indičtí odborníci na základě analýzy dat z mionového teleskopu GRAPES-3 v indickém Ooty došli k závěru, že se magnetosféra Země v posledních letech dostala pod tak silný nápor, že velmi slábne. Uvádí také, že 22. června 2015 došlo k masivní erupci galaktických kosmických paprsků, které narušily zemský magnetický štít na dobu dvou hodin.

Zhruba 40 hodin před tím, než byla Země bombardována kosmickým zářením, slunce vypustilo rychlostí 2,5 milionu kilometrů za hodinu obří mrak plazmy, který způsobil vysoké energetické radioaktivní záření na zemskou magnetosféru.

Bouře způsobila některým technologiím problémy a zavinila výpadky radiového signálu v severní i jižní Americe. Teprve nyní byli vědci schopni pochopit plný rozsah škod způsobených bouří.

Odborníci z Tata institutu elementárního výzkumu v Indii provedli několik simulací založených na údajích z dalekohledu a zjistili, že magnetosféra byla ten den na nějakou dobu porušená

Tým ve svém výzkumu zveřejněném v magazínu Physical Review Letters uvádí, že bouře byla tak silná, že se jí podařilo „překonfigurovat" magnetický štít a otevřela malé trhliny v zemském štítu. To by podle nich mohlo mít nebezpečné důsledky pro budoucnost. Podle názoru astrofyziků do zemské atmosféry už pronikly části kosmických paprsků.

„Výskyt tohoto výbuchu také přinesl dvouhodinové oslabení ochranného magnetického štítu zemské během této události. To znamená, že došlo k přechodnému oslabení zemského magnetického štítu. Může nám to však také poskytnout záchytné body pro lepší porozumění budoucím superbouřím, které by mohly ochromit moderní technologickou infrastrukturu na Zemi, a ohrozit životy astronautů ve vesmíru," dodali.

Související

Země

Na oběžnou dráhu Země o víkendu poletí detektor záblesků gama záření

Na oběžnou dráhu o víkendu zamíří nanosatelit s detektorem, který bude zachycovat záblesky gama záření. Svůj podíl na něm má slovenská i česká věda. Vědeckým koordinátorem mezinárodní mise je slovenský astrofyzik Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Werner o detektoru informoval v tiskové zprávě.
Země

ESA podepsala kontrakt na úklid smetí z orbity, mise se účastní i Česko

Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě 86 milionů eur (2,2 miliardy korun) na úklid vesmírného smetí. Dnes to ESA oznámila na tiskové konferenci. Dodala, že mise, která je první svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025.

Více souvisejících

vesmír, Země Vědci Indie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy