Vědci hlásí převratný objev: Víme, co je skutečně pod našima nohama. Je to vážné

Tallahassee - Vědci z floridské univerzity zjistili, co se skutečně nachází pod našima nohama, tedy pod svrchní vrstvou půdy nad zemským jádrem. Podle nich se pod zemí rozléhá oceán obřích rozměrů, který, když vyschne, vyhubí veškerý život na zemi.

Voda v tuto chvíli pokrývá asi 70 procent zemského povrchu, podle nového zjištění se ale obrovské množství nachází také uvnitř naší planety. Studie, kterou vědci zveřejnili v listopadu, tvrdí, že oceán leží v hloubce až 1000 kilometrů a obsahuje více vody, než všechny povrchové oceány dohromady.

Podle odhadů vědců voda zabírá zhruba 1,5 procenta hmotnosi země a nachází se hlouběji, než se původně předpokládalo. Navíc nejde o vodu v tekutém skupenství, ale je uložena v minerálech.

Vedoucí výzkumu Mainak Mookherjee svým zjištěním údajně sám nejprve nemohl uvěřit. "Nemysleli jsem si, že by voda mohla být uložena v minerálech tak hluboko. Nyní ale víme, že to tak opravdu je. Musíme teď proto vypočítat, kolik vody se tam přesně ukrývá," uvedl podle serveru Nature World First odborník po zveřejnění svého objevu.

Dohady o tom, jak hluboko je voda umístěna, se různí. Někteří tvrdí, že se nachází zhruba 400-600 kilometrů pod povrchem země, jiní odhadují, že 1000 kilometrů je málo. Například vědci z univerzity v Illinois, kteří vedou stejnou studii, se domnívají, že oceán leží kousek od jádra Země, které se nachází v hloubce větší než 6000 kilometrů.

Vědcům v jejich objevu paradoxně nepomohly vrty ani hlubinné sondy, ale diamant, který vychrlila brazilská sopka před 90 miliony lety. Diamant obsahuje minerály, které uvnitř uvízly během jeho tvorby diamantu, a vědci při jeho zkoumání narazili na další důkazy, které vodu v hlubinách Země potvrzují.

Odborníci se shodují na tom, že voda hraje klíčovou roli v udržení geologické aktivity. Voda v podzemí podle nich pomáhá při proudění hornin v zemském plášti, tedy při postupu, při kterém se horniny pohybují směrem od žhavějších do chladnějších oblastí.

To je důležité zejména pro sopečnou činnost, která hraje nesmírně důležitou roli při vytváření a ucelování zemské kůry. Pokud by však voda vyschla, činnost sopek by s největší pravděpodobností skončila, čímž by veškerý život na planetě zanikl.

Související

Země

Na oběžnou dráhu Země o víkendu poletí detektor záblesků gama záření

Na oběžnou dráhu o víkendu zamíří nanosatelit s detektorem, který bude zachycovat záblesky gama záření. Svůj podíl na něm má slovenská i česká věda. Vědeckým koordinátorem mezinárodní mise je slovenský astrofyzik Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Werner o detektoru informoval v tiskové zprávě.
Země

ESA podepsala kontrakt na úklid smetí z orbity, mise se účastní i Česko

Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě 86 milionů eur (2,2 miliardy korun) na úklid vesmírného smetí. Dnes to ESA oznámila na tiskové konferenci. Dodala, že mise, která je první svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025.

Více souvisejících

vesmír, Země Vědci Voda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy