Jak rychle se rozšiřuje vesmír? Vědci přišli s novým údajem

Astronomové vědí už téměř celé století, že se vesmír rozpíná díky prvnímu impulzu známého jako Velký třesk. Každá galaxie, včetně naší, se oddaluje od ostatních. Proces je podoben nafukujícímu se balónu pokrytému tečkami. Tyto tečky, jako galaxie, se vzdalují od sebe navzájem. Astronomové se však stále táží, jak rychle se vesmír rozšiřuje, upozorňuje The Atlantic.

Ve čtvrtek bylo oznámeno nejnovější měření tempa rozšiřování  - známého jako Hubbleova konstanta. Odhad, který byl učiněn mezinárodním projektem H0liCOW, na němž se podílí přední vědci z Institutu Maxe Plancka v Německu, Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne ve Švýcarsku a dalších institucí, souzní s některými údaji, ale od jiných se liší. Tento rozpor může být dán statistickou fluktuací, která by mohla být postupně odstraněna, jak se vědci a technologie budou postupně zlepšovat v měření Hubbleovy konstanty. Důvody ale mohou být úplně jiné a za rozporem může stát úplně nová fyzika, která je doposud mimo naše chápání toho, jak vesmír funguje.

Vědci trávili roky vylepšováním metod pro měření Hubbleovy konstanty prostřednictvím užívání výkonných dalekohledů na zemi a na oběžné dráze Země. Někteří vědci nahlédli do hlubin ranného vesmíru tím, že studovali kosmické mikrovlnné pozadí - záření od Velkého třesku, která vyplňuje vesmír v každém směru do dnešního dne. Jiní studovali novější vesmír, zkoumajíce světlo přicházející z Cefeid, hvězd jejichž jas pulzuje, nebo supernov, explozivních hvězd, které mohou zastínit celé galaxie.

Nejnovější odhad Hubbleovy konstanty vzešel z pozorování tří blízkých galaxií a několika vzdálených kvasarů, což jsou nejjasnější objekty ve známém vesmíru. Kvasary existují v jádrech vzdálených galaxií, a jejich světlo se mihotá v průběhu času. Některé galaxie v našem kosmickém okolí jsou tak masivní, že ohýbají světlo přicházející z kvasarů a tak vytváří vícenásobné obrazy kvasarů, které astronomové mohou vidět. Světlo přichází v různých časech, v závislosti na cestě, kterou uskuteční skrze galaxie - světlu trvá déle cestovat přes husté části galaxií, než přes prořídlé oblasti. Vědci analyzovali zpoždění v cestovním čase těchto obrazů, aby mohli přijít s přesnějším odhadem Hubbleovy konstanty.

Odhad H0liCOW  Hubbleovy konstanty je asi 71,9 km za sekundu na megaparsek (jeden megaparsek se rovná asi 3,3 milionu světelných let). V roce 2015, další tým, za použití pozorování kosmického mikrovlnného pozadí, zjistil, že rychlost činila 67,8 kilometrů za sekundu na megaparsek. A loni, jiný tým, s použitím pozorování Cefeidových hvězd a supernov tuto rychlost ustanovil na 73,2 kilometrů za sekundu na megaparsek. Tento údaj byla vyšší než u většiny dřívějších odhadů a překvapil mnoho astronomů. Hubbleův vlastní odhad byl 500 kilometrů za sekundu na megaparsek.

Tým H0LiCOW plánuje rozšířit své studium měřením světla až sta kvasarů. To je to, co většina astronomů může dělat právě teď: zkoumat titěrný kousek věcí, které je možné vidět, věcí, které vyzařují světlo -hvězdy, galaxie, zářivé kosmické exploze. Nemohou vidět to, co tvoří 95 procent vesmíru: temné energie, temnou hmotu a temná záření. A právě v tom, co nevidí, se mohou nacházet odpovědi, píše The Atlantic.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Galaxie Vesmír: Supernovy

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy