Astronomové vědí už téměř celé století, že se vesmír rozpíná díky prvnímu impulzu známého jako Velký třesk. Každá galaxie, včetně naší, se oddaluje od ostatních. Proces je podoben nafukujícímu se balónu pokrytému tečkami. Tyto tečky, jako galaxie, se vzdalují od sebe navzájem. Astronomové se však stále táží, jak rychle se vesmír rozšiřuje, upozorňuje The Atlantic.
Ve čtvrtek bylo oznámeno nejnovější měření tempa rozšiřování - známého jako Hubbleova konstanta. Odhad, který byl učiněn mezinárodním projektem H0liCOW, na němž se podílí přední vědci z Institutu Maxe Plancka v Německu, Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne ve Švýcarsku a dalších institucí, souzní s některými údaji, ale od jiných se liší. Tento rozpor může být dán statistickou fluktuací, která by mohla být postupně odstraněna, jak se vědci a technologie budou postupně zlepšovat v měření Hubbleovy konstanty. Důvody ale mohou být úplně jiné a za rozporem může stát úplně nová fyzika, která je doposud mimo naše chápání toho, jak vesmír funguje.
Vědci trávili roky vylepšováním metod pro měření Hubbleovy konstanty prostřednictvím užívání výkonných dalekohledů na zemi a na oběžné dráze Země. Někteří vědci nahlédli do hlubin ranného vesmíru tím, že studovali kosmické mikrovlnné pozadí - záření od Velkého třesku, která vyplňuje vesmír v každém směru do dnešního dne. Jiní studovali novější vesmír, zkoumajíce světlo přicházející z Cefeid, hvězd jejichž jas pulzuje, nebo supernov, explozivních hvězd, které mohou zastínit celé galaxie.
Nejnovější odhad Hubbleovy konstanty vzešel z pozorování tří blízkých galaxií a několika vzdálených kvasarů, což jsou nejjasnější objekty ve známém vesmíru. Kvasary existují v jádrech vzdálených galaxií, a jejich světlo se mihotá v průběhu času. Některé galaxie v našem kosmickém okolí jsou tak masivní, že ohýbají světlo přicházející z kvasarů a tak vytváří vícenásobné obrazy kvasarů, které astronomové mohou vidět. Světlo přichází v různých časech, v závislosti na cestě, kterou uskuteční skrze galaxie - světlu trvá déle cestovat přes husté části galaxií, než přes prořídlé oblasti. Vědci analyzovali zpoždění v cestovním čase těchto obrazů, aby mohli přijít s přesnějším odhadem Hubbleovy konstanty.
Odhad H0liCOW Hubbleovy konstanty je asi 71,9 km za sekundu na megaparsek (jeden megaparsek se rovná asi 3,3 milionu světelných let). V roce 2015, další tým, za použití pozorování kosmického mikrovlnného pozadí, zjistil, že rychlost činila 67,8 kilometrů za sekundu na megaparsek. A loni, jiný tým, s použitím pozorování Cefeidových hvězd a supernov tuto rychlost ustanovil na 73,2 kilometrů za sekundu na megaparsek. Tento údaj byla vyšší než u většiny dřívějších odhadů a překvapil mnoho astronomů. Hubbleův vlastní odhad byl 500 kilometrů za sekundu na megaparsek.
Tým H0LiCOW plánuje rozšířit své studium měřením světla až sta kvasarů. To je to, co většina astronomů může dělat právě teď: zkoumat titěrný kousek věcí, které je možné vidět, věcí, které vyzařují světlo -hvězdy, galaxie, zářivé kosmické exploze. Nemohou vidět to, co tvoří 95 procent vesmíru: temné energie, temnou hmotu a temná záření. A právě v tom, co nevidí, se mohou nacházet odpovědi, píše The Atlantic.
Související
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
vesmir , Galaxie , Vesmír: Supernovy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek