Světu hrozí globální katastrofa. Přední světoví vědci zveřejnili alarmující zprávu

Londýn – Pokud se vám zdá, že rok 2017 nemůže být horší než ty předchozí, možná vás vyvedeme z omylu. Vědci totiž varují, že lidstvo balancuje na hraně a brzy by mohlo být vymazáno ze zemského povrchu.

Institut budoucnosti lidstva (FHI), který je součástí Filozofické fakulty Oxfordské univerzity, radí světovým vůdcům, aby se spojili a šlápli na brzdu a zastavili hrozící globální katastrofu, píše server The New York Post.

Ačkoliv se to může zdát jako bláznivá konspirační teorie, skupina vědců skutečně zkoumá některá rizika pro lidstvo. Experti se domnívají, že právě teď nastal čas jednat.

Psali jsme: Mattis se s KLDR nemazlí: Jaderný úder povede ke zdrcující odvetě, vzkázal Demokraté chtějí omezit pravomoci Trumpa. Mají strach, že vyvolá jadernou válku  

Profesor Nick Bostrom definuje existenční riziko jako „nepříznivý výsledek, který buď zničí původní inteligentní život na Zemi, nebo trvale a výrazně omezí jeho potenciál."

A jak dodává, lidstvo teď čelí třem velmi naléhavým rizikům. Jedním z nich je pandemie chorob jako je ebola nebo zika. Dalšími jsou pak extrémní klimatické změny a jaderná válka. Boström své obavy popsal ve zprávě, která byla zveřejněna v pátek na finském velvyslanectví v Londýně.

Hlavní autor textu, Sebastian Farquhar, doplňuje: „Vzhledem ke krizi, kterou vyvolává ebola a zika, je zvládání pandemie globální zodpovědnost. Ale velká část plánování stále ještě zůstává na národní úrovni. A nejhoršímu scénáři je věnována jen velmi malá pozornost.“

Psali jsme: Mattis se s KLDR nemazlí: Jaderný úder povede ke zdrcující odvetě, vzkázal  

Piers Millett, expert na biologickou bezpečnost expert FHI, dodává, že nedávný průzkum mezi národními technickými odborníky v oblasti biologických zbraní zdůraznil, že je velmi důležité se na problémy zaměřit.

Přesto prý ale existuje naděje. Pokud se totiž představitelé z celého světa sjednotí, měli bychom být schopni těsně se vyhnout globální katastrofě. „Mezinárodní spolupráce v oblasti globálních rizik je důležitější než kdy jindy," dodal Farquhar. „Nemoci, změna klimatu a jaderná zima nerespektují státní hranice."

Zpráva navazuje na hodiny soudného dne, které byly tento měsíc posunuty se 30 sekund blíže k půlnoci. Vědci pomocí ciferníku symbolizují nebezpečí pro naše vlastní přežití.

Do půlnoci zbývají pouhé tři minuty, dosud to bylo minut pět – to je nejblíže k půlnoci od roku 1953, kdy SSSR a USA začaly testovat vodíkovou bombu, která je ještě ničivější než jaderná puma.

Související

Země

Na oběžnou dráhu Země o víkendu poletí detektor záblesků gama záření

Na oběžnou dráhu o víkendu zamíří nanosatelit s detektorem, který bude zachycovat záblesky gama záření. Svůj podíl na něm má slovenská i česká věda. Vědeckým koordinátorem mezinárodní mise je slovenský astrofyzik Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Werner o detektoru informoval v tiskové zprávě.
Země

ESA podepsala kontrakt na úklid smetí z orbity, mise se účastní i Česko

Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě 86 milionů eur (2,2 miliardy korun) na úklid vesmírného smetí. Dnes to ESA oznámila na tiskové konferenci. Dodala, že mise, která je první svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025.

Více souvisejících

vesmír, Země Jaderné zbraně globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy