
MAGAZÍN – Položili jste si někdy otázku, jaký asi bude konec světa? Astronom Daniel Brown z Nottingham Trent University pro server The Conversatin nastiňuje šest děsivých způsobů, jak může naše planeta zaniknout.
„Zeptáte-li se sami sebe, co je největší hrozbu pro lidskou existenci, pravděpodobně vás napadnou jaderné války, globální oteplování nebo pandemické choroby. Ale za předpokladu, že dokážeme překonat tyto problémy, budeme opravdu zachráněni? Život na naší modré malé planetě se zdá být v bezpečí, dokud si neuvědomíte, co se skrývá ve vesmíru Následující kosmické katastrofy představují jen několik způsobů, jak by mohlo být lidstvo vážně ohroženo, nebo dokonce vyhlazeno,“ vysvětluje Brown.
1. Velká sluneční erupce
Naše Slunce není tak klidná hvězda, jak by se mohlo zdát. Vytváří silné magnetické pole, které vytváří působivé sluneční skvrny, někdy i několikanásobně větší než Země. Vysílá také proud částic a záření - sluneční vítr. Pokud je držen v šachu magnetickým polem Země, může tento vítr způsobit krásné světelné efekty. Ale když zesílí, může také ovlivňovat radiovou komunikaci nebo způsobit výpadky proudu.
Nejsilnější magnetická sluneční bouře zasáhla Zemi v roce 1859. Tento incident se nazývá Carringtonova událost. Koronální výron hmoty zasáhl zemskou magnetosféru a vyvolal jednu z největších zaznamenaných geomagnetických bouří. Takové události se musely stát již několikrát v minulosti a lidé je přežili.
Psali jsme: Objev v naší galaxii: Toto je objekt, o kterém vědci neměli ani ponětí Kolem Země proletí "československá" kometa Nezvratný zánik planety Země? Dostane se do kolizní dráhy s Měsícem a dojde ke srážce, varuje vědecAle až v posledních letech se stáváme zcela závislí na elektronických zařízeních. Pravdou je, že bychom utrpěli značné ztráty, pokud bychom podcenili nebezpečí možného Carringtonovy události nebo silnější bouře. I přesto, že by lidstvo nebylo vyhlazeno okamžitě, představovalo by to obrovskou výzvu. Neexistovala by žádná elektřina, topení, klimatizace, GPS nebo internet - potraviny a léky by se zkazily.
2. Dopad asteroidu
Nyní jsme si dobře vědomi nebezpečí, které mohou asteroidy představovat pro lidstvo – koneckonců zřejmě přispěly k zániku dinosaurů. Nedávný výzkum odhalil velké množství kosmických kamenů v naší sluneční soustavě, které by mohly představovat nebezpečí.
Jsme v počátečním bodě předvídání a rozvoje systémů, které by nás mohly chránit proti některému z menších asteroidů. Ale proti těm větším a vzácnějším jsme zcela bezmocní. I když nezničí Zemi, nebo ji neudělá neobyvatelnou, mohly by vyhladit lidstvo tím, že způsobí obrovské tsunami, požáry a jiné přírodní pohromy.
3. Rozšiřování Slunce
Zatímco předchozí zmíněná nebezpečí se mohou ale nemusí stát, s jistotou víme, že naše Slunce skončí svůj život za 7,72 miliardy let. Slunce odhodí své vnější vrstvy a ty vytvoří planetární mlhovinu. Na místě původní hvězdy zůstane jen neaktivní jádro skládající se převážně z uhlíku a kyslíku a Slunce se tak změní se v „bílého trpaslíka".
Psali jsme: Konec se blíží, už máme jen měsíc. Připravte se na tsunami a zničení měst, varuje vědec Jak rychle se rozšiřuje vesmír? Vědci přišli s novým údajemTéto závěrečné fáze se ale lidstvo nedočká. Jak bude Slunce stárnout, stane se chladnějším a větším. V době, kdy se stane hvězdným obrem, bude dostatečně velké, aby pohltilo i Merkur a Venuši. Země by v tomto bodě mohla být v bezpečí, ale Slunce také vytvoří extrémně silný sluneční vítr, který bude zpomalovat Zemi. V důsledku toho se asi za 7,59 miliardy let naše planeta dostane do vnějších vrstev umírající hvězdy a rozplyne se navždy.
4. Lokální gama záblesky
Extrémně silné výbuchy energie nazvané gama záblesky mohou být způsobeny binárními hvězdnými soustavami (dvou hvězd obíhajících kolem společného centra) a supernovami (explodující hvězdami). Tyto energetické výboje jsou extrémně silné, protože soustředí svou energii do úzkého paprsku trvající řádově od zlomku sekundy do 100 sekund. Bývají doprovázeny následným několikadenním dosvitem rentgenového či ultrafialového záření nebo i viditelného světla. Výsledné záření by mohlo poškodit a zničit naši ozonovou vrstvu, takže by život na Zemi byl zranitelnější vůči drsnému UV záření ze Slunce.
5. Supernovy
Výbuch supernovy, k němuž dochází, když hvězda dosáhne konce své životnosti, se v naší galaxii vyskytují v průměru jednou nebo dvakrát za 100 let. Častěji se vyskytují blíže k hustému středu Mléčné dráhy a my jsme od středu poměrně dost vzdáleni, což není tak špatné.
Takže můžeme očekávat blízké supernovy v dohledné době? Hvězda Betelgeuse – červený veleobr - se blíží ke konci svého života. Leží v souhvězdí Orion a je vzdálena pouhých 460 až 650 světelných let. Supernovou by se mohla stát nyní, nebo v příštích několika milionech let. Naštěstí astronomové odhadují, že supernova by musela být nejméně 50 světelných let od Země, aby její záření poškodilo naši ozónovou vrstvu. Takže se zdá, že tato konkrétní hvězda by neměla být příliš velký problém.
6. Pohybující se hvězdy
Hvězdy putující přes Mléčnou dráhu se mohou dostat blízko k našemu Slunci, že by se integrovaly se „Oortovým oblakem" na okraji sluneční soustavy, který je zdrojem našich komet. To by mohlo vést ke zvýšenému riziku obrovské komety řítící na Zemi.
Slunce samo cestuje přes Mléčnou dráhu a vede nás přes více či méně husté skvrny mezihvězdného plynu. Sluneční vítr a sluneční magnetické pole pomáhají vytvořit bublinu obklopující naši sluneční soustavu - heliosféru - což nás chrání. Když za 20.000 až 50.000 let (v závislosti na aktuálním pozorování a modelech) opustíme tuto oblast, heliosféra by mohla být méně účinná a odhalila by Zemi. To by mohlo přinést klimatické změny, které by mohl život na Zemi zkomplikovat nebo úplně zničit.
Psali jsme: Lidstvo v ohrožení: Magnetický štít Země slábne. Situace je vážná, varují vědci Lidstvo nepochází ze Země? Astronomové přišli s novou teorií„Konec lidstva na Zemi je daný. Ale to není něco, kvůli čemu bychom se měli schovávat pod stůl. Je to něco, co nemůžeme změnit, podobně jako naše životy, které mají určitý začátek a konec. To je to, co nás definuje a nutí nás uvědomit si, že jediná věc, kterou můžeme udělat, je, abychom z našeho času na Zemi využili co nejvíc. Zvlášť, když víme, že Země potřebuje pečlivou rovnováhu, aby udržela lidstvo. Všechny výše uvedené scénáře přináší možnou zkázu, v každém případě ale také nabízí krásu a zázraky. Takže než bychom při pohledu na noční oblohu přemýšleli, co nás zabije, bychom měli žasnout nad hloubkou vesmíru a divy v něm,“ dodává astronom.
19. května 2025 10:36
Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
Související

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
vesmir , vesmír, Země , vesmír, Slunce
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 49 minutami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 1 hodinou

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 1 hodinou

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 2 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 2 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 3 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 3 hodinami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 4 hodinami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 5 hodinami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera
Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00.
Zdroj: Jan Hrabě