Pád do zemského jádra nebo roztrhání neutronovou hvězdou. Jaké jsou nejbizarnější možnosti smrti?

San Francisco - Každá smrt je tragická událost, která má s humornými situacemi jen pramálo společného. Vědec z amerického výzkumného ústavu a muzea Exploratrium Paul Doherty a spisovatel Cody Cassidy se ale pokouší o opak a popisují, jak by vypadala smrt za situací, které si nikdo z nás neumí představit. Nutno dodat, že některé jejich nápady jsou opravdu bizarní.

Co se stane, když vás spolkne velryba, zastřelí vás kanonem nebo v sudu sjedete Niagarské vodopády...a poté zemřete? Nejde o řečnickou otázku naší redakce ani o zamyšlení se nad téměř nereálnými věcmi, ale o název knihy autorů Paula Dohertyho a Cody Cassidyho, kteří přesně na tyto otázky a mnohé další ve své knize odpovídají.

Autoři se zamýšlí nad tím, jak by vypadala smrt v případě, kdy by došlo k situacím méně reálným až zcela nemožným. Popisují například, co by se dělo, kdyby se člověk přiblížil k neutronové hvězdě, které vznikají po smrti masivních hvězd větších než naše Slunce. Při zániku hvězda exploduje a zůstane z ní jen jádro, které je smrtelné více než co jiného co se pohybuje ve vesmíru.

Pokud byste v době zhroucení byli poblíž hvězdy, zabila by vás radiace. Pokud byste se u ní pohybovalo před samotným kolapsem, pro změnu by vás roztrhala silná gravitace. Hvězda by vás totiž přitahovala podobně jako černá díra a narušila by vazby mezi atomy ve vašem těle. Tím pádem by vás doslova roztrhla a trhala dál a dál až na malé kousíčky. Nepříjemná představa? Podle autorů knihy jsou i mnohem horší.

Představte si například pád do Mariánského příkopu. Jde sice o nejhlubší místo na zemi, nachází se ale 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu. Pokud byste se tam chtěli podívat osobně, utopili byste se. Pokud byste tam chtěli zavítat v ponorce, ohromný tlak vody by vás rozmačkal nebo by vzduch uvnitř těla vyvolal kolaps organismu. Tak jako tak by vás nakonec sežraly ryby.

Spadnout ale můžete i do zemského jádra, nebo alespoň teoreticky. Mnohem pravděpodobnější bude, že se pokusíte prokopat až k protinožcům do Austrálie. Předem ale počítejte s tím, že vám bude pořádné horko. Zemské jádro je totiž žhavější než povrch slunce a po určité době by vás začalo tavit. Nakonec by vás roztavilo úplně. Pokud byste se ale nějakým záhadným způsobem skrze střed planety prokopali, jen "přeletět" z jedné strany na druhou by zabralo přes 45 minut. To je ale opravdu pouze hypotetická záležitost, gravitace by vám to totiž tak jednoduše neumožnila.

Neméně bizarní smrt může přinést i zásah urychlovačem částic. Své o tom ví ruský vědec Anatolij Bugorski, který si v roce 1978 nechal urychlovačem částic ozářit hlavu. Nikdo nečekal že to přežije, ale přežil, byť vyvázl ochrnutým obličejem. Velký hadronový urychlovač je ale mnohem silnější a po zásahu tímto vědeckým unikátem by se z vás superhrdina rozhodně nestal. Vaše tělo by dostalo tak velkou dávku radiace, že by s největší pravděpodobností na místě shořelo. 

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci neutronová hvězda Země vesmir úmrtí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy