Pád do zemského jádra nebo roztrhání neutronovou hvězdou. Jaké jsou nejbizarnější možnosti smrti?

San Francisco - Každá smrt je tragická událost, která má s humornými situacemi jen pramálo společného. Vědec z amerického výzkumného ústavu a muzea Exploratrium Paul Doherty a spisovatel Cody Cassidy se ale pokouší o opak a popisují, jak by vypadala smrt za situací, které si nikdo z nás neumí představit. Nutno dodat, že některé jejich nápady jsou opravdu bizarní.

Co se stane, když vás spolkne velryba, zastřelí vás kanonem nebo v sudu sjedete Niagarské vodopády...a poté zemřete? Nejde o řečnickou otázku naší redakce ani o zamyšlení se nad téměř nereálnými věcmi, ale o název knihy autorů Paula Dohertyho a Cody Cassidyho, kteří přesně na tyto otázky a mnohé další ve své knize odpovídají.

Autoři se zamýšlí nad tím, jak by vypadala smrt v případě, kdy by došlo k situacím méně reálným až zcela nemožným. Popisují například, co by se dělo, kdyby se člověk přiblížil k neutronové hvězdě, které vznikají po smrti masivních hvězd větších než naše Slunce. Při zániku hvězda exploduje a zůstane z ní jen jádro, které je smrtelné více než co jiného co se pohybuje ve vesmíru.

Pokud byste v době zhroucení byli poblíž hvězdy, zabila by vás radiace. Pokud byste se u ní pohybovalo před samotným kolapsem, pro změnu by vás roztrhala silná gravitace. Hvězda by vás totiž přitahovala podobně jako černá díra a narušila by vazby mezi atomy ve vašem těle. Tím pádem by vás doslova roztrhla a trhala dál a dál až na malé kousíčky. Nepříjemná představa? Podle autorů knihy jsou i mnohem horší.

Představte si například pád do Mariánského příkopu. Jde sice o nejhlubší místo na zemi, nachází se ale 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu. Pokud byste se tam chtěli podívat osobně, utopili byste se. Pokud byste tam chtěli zavítat v ponorce, ohromný tlak vody by vás rozmačkal nebo by vzduch uvnitř těla vyvolal kolaps organismu. Tak jako tak by vás nakonec sežraly ryby.

Spadnout ale můžete i do zemského jádra, nebo alespoň teoreticky. Mnohem pravděpodobnější bude, že se pokusíte prokopat až k protinožcům do Austrálie. Předem ale počítejte s tím, že vám bude pořádné horko. Zemské jádro je totiž žhavější než povrch slunce a po určité době by vás začalo tavit. Nakonec by vás roztavilo úplně. Pokud byste se ale nějakým záhadným způsobem skrze střed planety prokopali, jen "přeletět" z jedné strany na druhou by zabralo přes 45 minut. To je ale opravdu pouze hypotetická záležitost, gravitace by vám to totiž tak jednoduše neumožnila.

Neméně bizarní smrt může přinést i zásah urychlovačem částic. Své o tom ví ruský vědec Anatolij Bugorski, který si v roce 1978 nechal urychlovačem částic ozářit hlavu. Nikdo nečekal že to přežije, ale přežil, byť vyvázl ochrnutým obličejem. Velký hadronový urychlovač je ale mnohem silnější a po zásahu tímto vědeckým unikátem by se z vás superhrdina rozhodně nestal. Vaše tělo by dostalo tak velkou dávku radiace, že by s největší pravděpodobností na místě shořelo. 

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci neutronová hvězda Země vesmir úmrtí

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

před 1 hodinou

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

před 5 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má rakovinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu a vedení úřadu na dva týdny předá do rukou náměstka. Lékaři u Válka během screeningu odhalili nádor prostaty v časné fázi, jak prozradil v pátek. Nyní ho čeká operační zákrok, při němž bude nádor odstraněn. Ministr zároveň vyzval všechny muže, aby se nechali vyšetřit.

před 9 hodinami

Čína je spojenec Ruska a každý uznává, že Tchaj-wan je její součástí, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin na Valdajském fóru v Soči ve čtvrtek označil Čínu za důležitého spojence Ruska a vyjádřil podporu jejímu nároku na Tchaj-wan. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy