Krvavý Měsíc zachránil Kryštofa Kolumba? Domorodci odmítli živit evropské objevitele

HISTORIE - Jeden z největších mořeplavců dějin Kryštof Kolumbus a jeho posádka jen tak tak unikli zkáze. Na ostrově, dnes známém jako Jamajka, posádka málem vyhladověla. Naštěstí však evropská znalost astronomie a astrologie poskytla Kolumbovi takové poznatky, které ho zachránily. Předpovídané zatmění Měsíce Janovan ve svízelné situaci obratně využil.

Letos to bude už 525 let, kdy španělská flotila pod velením Janovana Kryštofa Kolumba objevila „Nový svět“. Druhé pondělí v říjnu, na které připadá objevení Ameriky, konkrétně objevení středoamerického ostrova San Salvador, je v mnoha amerických zemích označováno za Kolumbův den.

Málokdo však ví, že právě v letech, kdy poprvé stanula stopa Evropana na americkém kontinentu, byl na obloze k vidění zajímavý úkaz. Zatmění měsíce. A to ovlivnilo pouť známého mořeplavce nevídanou měrou. Zachránilo mu život.

Domorodci odmítli dál živit evropské objevitele

Kolumbus se zúčastnil za svůj život celkem čtyř plaveb do Nového světa. Při první výpravě objevil souostroví dnešní Kuby, při čtvrté a poslední se vydal až k pevninské části Střední Ameriky, do oblasti dnešního Hondurasu a následně k břehu ostrovní Jamajky. Právě při této výpravě se objevitel dostal do úzkých.

Psal se rok 1502, kdy Janovan vyplul ze španělského Cádizu se čtyřmi loděmi. Už při plavbě směr Nový svět nastaly problémy. Lodě byly napadeny lodními červy, kteří „ujídali“části bednění lodí. Kvůli velkým dírám, které červy způsobily, musel Kolumbus dvě ze čtyř lodí obětovat. V červnu 1503  už jen s dvěma zbylými plavidly přistál na severním pobřeží dnešního ostrova Jamajka.

Ostrov obývali domorodí Indiáni kmene Arawak. Arawaci posádku přivítali vřele, dokonce jim poskytli jídlo a přístřeší. Čím déle však objevitelé na ostrově nabírali síly, tím se situace postupně zhoršovala. Členové posádky strávili na ostrově celých šest měsíců! A právě s postupujícím časem na ně dolehla tíseň. Téměř polovina posádky se vzbouřila,začala okrádat a vraždit domorodé Arawaki. Ti byli na druhou stranu znavení z neustálé výměny výživného manioku („cassavy“), kukuřice a ryb za malé cínové píšťaly či zvonky a další laciné zboží z Evropy.

Arawakové tak přestali dodávat plodiny Evropanům, kteří naráz čelili hrozbě hladomoru. Situaci zachránil právě Kryštof Kolumbus, který přišel se zoufalým, ale dokonalým plánem. Ten by však nevznikl bez Johannese Müllera von Königsberga, matematika, astronoma a astrologa, který vydal almanach obsahující jednotlivé astronomické přehledy pro léta 1475 – 1506. Přehledy poskytly Kolumbovi důkladné informace o poloze Slunce, Měsíce a jednotlivých planet, stejně jako hvězd a souhvězdí, které byly nápomocné při navigaci.

Křesťanský Bůh ukázal svůj hněv v podobě krvavého Měsíce

Za pomoci almanachu Kolumbus odhalil, že ve čtvrtek 29. března 1504 bude k vidění nevídaný úkaz. Celkové zatmění Měsíce. Kolumbus informace umně využil. Šel za náčelníkem Arawaků a sdělil mu, že jeho křesťanského Boha rozhněvalo, že členové posádky nedostávají jídlo a hladoví. Křesťanský Bůh, který je „rozpálen hněvem“, prý zcela zakryje vycházející úplněk. To bude znamení, že zlo postihne všechny členy domorodého kmene, vymyslel si Kolumbus.

V očekávaný den, kdy slunce zapadalo na západě, a měsíc se nořil v jasném úplňku z východu, bylo jasné, že něco je špatně. Zhruba za hodinu od západu slunce se naskytla ostrovanům děsivá scenérie. Měsíc se postupně zbarvil do krvavě rudé barvy. Kalná rudá koule dominovala noční obloze, křesťanský Bůh ukázal svůj hněv.

Podle Kolombova syna Ferdinanda nastala panika. Arawakové byli zděšení. Začali kvílet a naříkat, dokonce slíbili Kolumbovi, že s ním budou rádi spolupracovat a dají jemu a jeho mužům další zásoby jídla, jen ať už se měsíc zbarví do své normální barvy. Na to mořeplavec reagoval vychytrale. Zavřel se do své kajuty s tím, že musí promluvit se svým Bohem, zda slib domorodců akceptuje.

Kolumbus si na základě almanachu a přesýpacích hodin spočítal, kdy dojde k „odbarvení“ karmínového měsíce. Těsně před momentem, kdy se tak mělo stát, vyšel z kajuty a oznámil Indiánům, že jeho Bůh jim odpouští. Měsíci se opravdu začala navracet stříbřitá barva. Arawakové pak posádku zásobili jídlem až do června 1504, kdy se lodě vydaly zpět ke španělským břehům.

Krvavý měsíc je vzácný jev, kdy zcela zakrytá Luna nabývá narudlého zbarvení. Podle tradic je nepříznivým nebeským znamením. Rudé zbarvení není při celkovém zatmění měsíce pravidlem, objevuje se výjimečně.

Související

Santa María, Pinta a Niña na cestě za objevením Ameriky

Před 530 lety začala Kolumbova cesta k objevení Ameriky

Italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 na svou první cestu přes oceán s cílem najít novou cestu do Asie, na níž by evropské lodě neohrožovalo Turecko. Během cesty, ze které se vrátil 13. března 1493, "objevil" Ameriku. Španělsku přinesla tato událost bohatství a moc, pro domorodce byla ale počátkem zkázy.
Kryštof Kolumbus

Vědci objevili místo, kde byl pohřben Kryštof Kolumbus

Španělským badatelům se podařilo objevit přesné místo, kde byl poprvé pohřben známý mořeplavec Kryštof Kolumbus. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na španělské námořní muzeum v Madridu. Místo se nachází ve středu města Valladolid. Tělo mořeplavce bylo po jeho smrti opakovaně přesouváno a nyní spočívá v katedrále v Seville.

Více souvisejících

Kryštof Kolumbus vesmír, Měsíc Jamajka Španělsko Zatmění měsíce měsíc

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy