HISTORIE - Jeden z největších mořeplavců dějin Kryštof Kolumbus a jeho posádka jen tak tak unikli zkáze. Na ostrově, dnes známém jako Jamajka, posádka málem vyhladověla. Naštěstí však evropská znalost astronomie a astrologie poskytla Kolumbovi takové poznatky, které ho zachránily. Předpovídané zatmění Měsíce Janovan ve svízelné situaci obratně využil.
Letos to bude už 525 let, kdy španělská flotila pod velením Janovana Kryštofa Kolumba objevila „Nový svět“. Druhé pondělí v říjnu, na které připadá objevení Ameriky, konkrétně objevení středoamerického ostrova San Salvador, je v mnoha amerických zemích označováno za Kolumbův den.
Málokdo však ví, že právě v letech, kdy poprvé stanula stopa Evropana na americkém kontinentu, byl na obloze k vidění zajímavý úkaz. Zatmění měsíce. A to ovlivnilo pouť známého mořeplavce nevídanou měrou. Zachránilo mu život.
Domorodci odmítli dál živit evropské objevitele
Kolumbus se zúčastnil za svůj život celkem čtyř plaveb do Nového světa. Při první výpravě objevil souostroví dnešní Kuby, při čtvrté a poslední se vydal až k pevninské části Střední Ameriky, do oblasti dnešního Hondurasu a následně k břehu ostrovní Jamajky. Právě při této výpravě se objevitel dostal do úzkých.
Psal se rok 1502, kdy Janovan vyplul ze španělského Cádizu se čtyřmi loděmi. Už při plavbě směr Nový svět nastaly problémy. Lodě byly napadeny lodními červy, kteří „ujídali“části bednění lodí. Kvůli velkým dírám, které červy způsobily, musel Kolumbus dvě ze čtyř lodí obětovat. V červnu 1503 už jen s dvěma zbylými plavidly přistál na severním pobřeží dnešního ostrova Jamajka.
Ostrov obývali domorodí Indiáni kmene Arawak. Arawaci posádku přivítali vřele, dokonce jim poskytli jídlo a přístřeší. Čím déle však objevitelé na ostrově nabírali síly, tím se situace postupně zhoršovala. Členové posádky strávili na ostrově celých šest měsíců! A právě s postupujícím časem na ně dolehla tíseň. Téměř polovina posádky se vzbouřila,začala okrádat a vraždit domorodé Arawaki. Ti byli na druhou stranu znavení z neustálé výměny výživného manioku („cassavy“), kukuřice a ryb za malé cínové píšťaly či zvonky a další laciné zboží z Evropy.
Arawakové tak přestali dodávat plodiny Evropanům, kteří naráz čelili hrozbě hladomoru. Situaci zachránil právě Kryštof Kolumbus, který přišel se zoufalým, ale dokonalým plánem. Ten by však nevznikl bez Johannese Müllera von Königsberga, matematika, astronoma a astrologa, který vydal almanach obsahující jednotlivé astronomické přehledy pro léta 1475 – 1506. Přehledy poskytly Kolumbovi důkladné informace o poloze Slunce, Měsíce a jednotlivých planet, stejně jako hvězd a souhvězdí, které byly nápomocné při navigaci.
Křesťanský Bůh ukázal svůj hněv v podobě krvavého Měsíce
Za pomoci almanachu Kolumbus odhalil, že ve čtvrtek 29. března 1504 bude k vidění nevídaný úkaz. Celkové zatmění Měsíce. Kolumbus informace umně využil. Šel za náčelníkem Arawaků a sdělil mu, že jeho křesťanského Boha rozhněvalo, že členové posádky nedostávají jídlo a hladoví. Křesťanský Bůh, který je „rozpálen hněvem“, prý zcela zakryje vycházející úplněk. To bude znamení, že zlo postihne všechny členy domorodého kmene, vymyslel si Kolumbus.
V očekávaný den, kdy slunce zapadalo na západě, a měsíc se nořil v jasném úplňku z východu, bylo jasné, že něco je špatně. Zhruba za hodinu od západu slunce se naskytla ostrovanům děsivá scenérie. Měsíc se postupně zbarvil do krvavě rudé barvy. Kalná rudá koule dominovala noční obloze, křesťanský Bůh ukázal svůj hněv.
Podle Kolombova syna Ferdinanda nastala panika. Arawakové byli zděšení. Začali kvílet a naříkat, dokonce slíbili Kolumbovi, že s ním budou rádi spolupracovat a dají jemu a jeho mužům další zásoby jídla, jen ať už se měsíc zbarví do své normální barvy. Na to mořeplavec reagoval vychytrale. Zavřel se do své kajuty s tím, že musí promluvit se svým Bohem, zda slib domorodců akceptuje.
Kolumbus si na základě almanachu a přesýpacích hodin spočítal, kdy dojde k „odbarvení“ karmínového měsíce. Těsně před momentem, kdy se tak mělo stát, vyšel z kajuty a oznámil Indiánům, že jeho Bůh jim odpouští. Měsíci se opravdu začala navracet stříbřitá barva. Arawakové pak posádku zásobili jídlem až do června 1504, kdy se lodě vydaly zpět ke španělským břehům.
Krvavý měsíc je vzácný jev, kdy zcela zakrytá Luna nabývá narudlého zbarvení. Podle tradic je nepříznivým nebeským znamením. Rudé zbarvení není při celkovém zatmění měsíce pravidlem, objevuje se výjimečně.
Související
Před 530 lety začala Kolumbova cesta k objevení Ameriky
Vědci objevili místo, kde byl pohřben Kryštof Kolumbus
Kryštof Kolumbus , vesmír, Měsíc , Jamajka , Španělsko , Zatmění měsíce , měsíc
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek