Krvavý Měsíc zachránil Kryštofa Kolumba? Domorodci odmítli živit evropské objevitele

HISTORIE - Jeden z největších mořeplavců dějin Kryštof Kolumbus a jeho posádka jen tak tak unikli zkáze. Na ostrově, dnes známém jako Jamajka, posádka málem vyhladověla. Naštěstí však evropská znalost astronomie a astrologie poskytla Kolumbovi takové poznatky, které ho zachránily. Předpovídané zatmění Měsíce Janovan ve svízelné situaci obratně využil.

Letos to bude už 525 let, kdy španělská flotila pod velením Janovana Kryštofa Kolumba objevila „Nový svět“. Druhé pondělí v říjnu, na které připadá objevení Ameriky, konkrétně objevení středoamerického ostrova San Salvador, je v mnoha amerických zemích označováno za Kolumbův den.

Málokdo však ví, že právě v letech, kdy poprvé stanula stopa Evropana na americkém kontinentu, byl na obloze k vidění zajímavý úkaz. Zatmění měsíce. A to ovlivnilo pouť známého mořeplavce nevídanou měrou. Zachránilo mu život.

Domorodci odmítli dál živit evropské objevitele

Kolumbus se zúčastnil za svůj život celkem čtyř plaveb do Nového světa. Při první výpravě objevil souostroví dnešní Kuby, při čtvrté a poslední se vydal až k pevninské části Střední Ameriky, do oblasti dnešního Hondurasu a následně k břehu ostrovní Jamajky. Právě při této výpravě se objevitel dostal do úzkých.

Psal se rok 1502, kdy Janovan vyplul ze španělského Cádizu se čtyřmi loděmi. Už při plavbě směr Nový svět nastaly problémy. Lodě byly napadeny lodními červy, kteří „ujídali“části bednění lodí. Kvůli velkým dírám, které červy způsobily, musel Kolumbus dvě ze čtyř lodí obětovat. V červnu 1503  už jen s dvěma zbylými plavidly přistál na severním pobřeží dnešního ostrova Jamajka.

Ostrov obývali domorodí Indiáni kmene Arawak. Arawaci posádku přivítali vřele, dokonce jim poskytli jídlo a přístřeší. Čím déle však objevitelé na ostrově nabírali síly, tím se situace postupně zhoršovala. Členové posádky strávili na ostrově celých šest měsíců! A právě s postupujícím časem na ně dolehla tíseň. Téměř polovina posádky se vzbouřila,začala okrádat a vraždit domorodé Arawaki. Ti byli na druhou stranu znavení z neustálé výměny výživného manioku („cassavy“), kukuřice a ryb za malé cínové píšťaly či zvonky a další laciné zboží z Evropy.

Arawakové tak přestali dodávat plodiny Evropanům, kteří naráz čelili hrozbě hladomoru. Situaci zachránil právě Kryštof Kolumbus, který přišel se zoufalým, ale dokonalým plánem. Ten by však nevznikl bez Johannese Müllera von Königsberga, matematika, astronoma a astrologa, který vydal almanach obsahující jednotlivé astronomické přehledy pro léta 1475 – 1506. Přehledy poskytly Kolumbovi důkladné informace o poloze Slunce, Měsíce a jednotlivých planet, stejně jako hvězd a souhvězdí, které byly nápomocné při navigaci.

Křesťanský Bůh ukázal svůj hněv v podobě krvavého Měsíce

Za pomoci almanachu Kolumbus odhalil, že ve čtvrtek 29. března 1504 bude k vidění nevídaný úkaz. Celkové zatmění Měsíce. Kolumbus informace umně využil. Šel za náčelníkem Arawaků a sdělil mu, že jeho křesťanského Boha rozhněvalo, že členové posádky nedostávají jídlo a hladoví. Křesťanský Bůh, který je „rozpálen hněvem“, prý zcela zakryje vycházející úplněk. To bude znamení, že zlo postihne všechny členy domorodého kmene, vymyslel si Kolumbus.

V očekávaný den, kdy slunce zapadalo na západě, a měsíc se nořil v jasném úplňku z východu, bylo jasné, že něco je špatně. Zhruba za hodinu od západu slunce se naskytla ostrovanům děsivá scenérie. Měsíc se postupně zbarvil do krvavě rudé barvy. Kalná rudá koule dominovala noční obloze, křesťanský Bůh ukázal svůj hněv.

Podle Kolombova syna Ferdinanda nastala panika. Arawakové byli zděšení. Začali kvílet a naříkat, dokonce slíbili Kolumbovi, že s ním budou rádi spolupracovat a dají jemu a jeho mužům další zásoby jídla, jen ať už se měsíc zbarví do své normální barvy. Na to mořeplavec reagoval vychytrale. Zavřel se do své kajuty s tím, že musí promluvit se svým Bohem, zda slib domorodců akceptuje.

Kolumbus si na základě almanachu a přesýpacích hodin spočítal, kdy dojde k „odbarvení“ karmínového měsíce. Těsně před momentem, kdy se tak mělo stát, vyšel z kajuty a oznámil Indiánům, že jeho Bůh jim odpouští. Měsíci se opravdu začala navracet stříbřitá barva. Arawakové pak posádku zásobili jídlem až do června 1504, kdy se lodě vydaly zpět ke španělským břehům.

Krvavý měsíc je vzácný jev, kdy zcela zakrytá Luna nabývá narudlého zbarvení. Podle tradic je nepříznivým nebeským znamením. Rudé zbarvení není při celkovém zatmění měsíce pravidlem, objevuje se výjimečně.

Související

Santa María, Pinta a Niña na cestě za objevením Ameriky

Před 530 lety začala Kolumbova cesta k objevení Ameriky

Italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 na svou první cestu přes oceán s cílem najít novou cestu do Asie, na níž by evropské lodě neohrožovalo Turecko. Během cesty, ze které se vrátil 13. března 1493, "objevil" Ameriku. Španělsku přinesla tato událost bohatství a moc, pro domorodce byla ale počátkem zkázy.
Kryštof Kolumbus

Vědci objevili místo, kde byl pohřben Kryštof Kolumbus

Španělským badatelům se podařilo objevit přesné místo, kde byl poprvé pohřben známý mořeplavec Kryštof Kolumbus. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na španělské námořní muzeum v Madridu. Místo se nachází ve středu města Valladolid. Tělo mořeplavce bylo po jeho smrti opakovaně přesouváno a nyní spočívá v katedrále v Seville.

Více souvisejících

Kryštof Kolumbus vesmír, Měsíc Jamajka Španělsko Zatmění měsíce měsíc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

před 2 hodinami

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji

I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

před 7 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností

Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku. 

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin

Večerní páteční zápasy nenabídly pro hokejové fanoušky nečekané průběhy zápasů či výsledky. V obou skupinách totiž svou roli favoritů potvrdili bez jakýchkoli potíží Švédové i Švýcaři. Zatímco prvně jmenovaný tým si ve Stockholmu poradil se Slovinci 4:0 především zásluhou Lindholma, jenž zaznamenal hattrick, druhý jmenovaný celek se dostal do čela skupiny B v Herningu poté, co nad trápícím se Norskem, které stále čeká na první výhru v turnaji, vyhrál 3:0.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou

Už během pátečního dne se začaly objevovat zprávy o tom, že by pokud by český útočník Tomáš Hertl posílil národní tým na mistrovství světa v dánském Herningu, rovnalo by se to spíše zázraku vzhledem k jeho zranění ramene. Právě kvůli rameni neprošel klubovou lékařskou prohlídku, na základě čehož ho tak klubové vedení nakonec nepustilo.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí

Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy