Jak se připravit na jaderný útok? Můžeme se poučit z Hirošimy i Černobylu

MAGAZÍN – Jak se zdá, po více než 70 letech po bombardování Hirošimy a Nagasaki, je tu reálná hrozba útoku jadernými zbraněmi. Jak poukazuje profesor Cham Dallas,  ředitel Ústavu pro zvládání katastrof z University of Georgia, jaderným zbraním je obtížné čelit a lidé nejsou na jaderné a radiační události připraveni.

Jak píše pro server IFL Science Dallas, účinky jaderných událostí zkoumá již více než 30 let. Účastnil se exkurzí do Černobylu i Fukušimy a teď navrhuje, aby byla vytvořena pracovní skupina, která by se zabývala ochranou zdraví při jaderných událostech. Ta by podle jeho názoru měla sdružovat jaderné i nejaderné vědecké a zdravotnické odborníky, kteří by byli připraveni koordinovat spolupráci při nezbytné reakci na rozsáhlou jadernou krizi.

„Jakýkoliv jaderný úder nebo zhroucení velké jaderné elektrárny povede okamžitě ke globálnímu ohrožení veřejného zdraví. Ebola naučila svět, že bychom měli mít připraveny prostředky pro zvládání velké zdravotnické nouze, ještě než k ní dojde,“ vysvětluje profesor. A na co by tato skupina vlastně měla být konkrétně připravena? Podle Dallase je třeba podívat se na svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki, i na jaderné havárie v Černobylu a Fukušimě.

Co se stane, když se jaderné zařízení vybuchne nad městem?

V Hirošimě a Nagasaki zemřelo 135 tisíc a 64 tisíc lidí. Velká většina lidí zemřela v prvních dnech po svržení bomb kvůli popáleninám, těžkým tělesným zraněním a záření. Více než 90% lékařů a zdravotních sester v Hirošimě bylo zabito nebo zraněno, a proto nebyli schopni pomáhat při reakci na útok. Z velké části to bylo kvůli koncentraci zdravotnického personálu a nemocnic ve vnitřních městských oblastech. Přesně taková koncentrace dnes existuje ve většině amerických městech, a je mrazivou připomínkou, že je obtížné lékařsky reagovat na jaderné události, vysvětluje profesor.

Co by se tedy stalo, pokud byly bomby odpáleny v městských oblastech dnes? „Prozkoumal jsem tuto otázku v rámci studie z roku 2007, kdy jsem modeloval jaderný útok na čtyři americká města. Stejně jako v Hirošimě a Nagasaki, většina úmrtí nastane brzy po detonaci a schopnost zdravotníků reagovat bude velmi omezená. Modely ukazují, že taková událost v městských oblastech nejen zničí stávající ochranu veřejného zdraví, ale s největší pravděpodobností bude velmi obtížné reagovat a obnovit ji," píše Dallas.

Zdravotnická zařízení budou po detonaci zdecimována, ošetřování zraněných bude obrovská výzva. Bude třeba rozdělit zraněné a přijít na to, jak je co nejlépe rozdělit tam, kde ještě budou zdroje a personál. Velmi málo zdravotnického personálu má dnes dovednosti nebo znalosti k léčbě zranění, která může jaderný výbuch způsobit. Zdravotníci mají velmi malé nebo vůbec žádné znalosti o léčení obětí radiace. Tepelné popáleniny by vyžadovaly obrovské prostředky k léčbě, a velký počet pacientů s těmito zraněními by zahltil a zlomil existující zdravotní systém.

Jak by probíhala evakuace?

Protože v současné době neexistují žádné přípravy ani simulace podobných událostí, je role jakési pracovní skupiny, která by pomáhala tyto problémy řešit, ještě důležitější. Dallas poukazuje také na to, že při velkém jaderném výbuchu by zasažené území a velká oblast kolem něj, byly po celé desetiletí neobyvatelné, což by mělo dopad nejen na lidi, ale i na životní prostředí a ekonomiku. „Rozhodnutí evakuovat ohroženou populaci musí být provedeno během několika hodin, ale plány a kritéria takové evakuace chybí. A rozsah těchto evakuací a potenciálního přesídlení je obrovský,“ vysvětluje expert.

Například během několika týdnů po havárii v Černobylu, bylo evakuováno z více než 116.000 lidí z nejvíce znečištěných oblastí Ukrajiny a Běloruska. Dalších 220.000 lidí bylo přemístěno v následujících letech. Tisíce lidí však nadále žijí v oblastech, které ukrajinské a běloruské úřady přísně kontrolují a kde je kontaminace radioaktivním cesiem stále problém. Druhý den po zemětřesení a tsunami ve Fukušimě bylo evakuováno z obav před zářením 200 tisíc lidí žijících v oblasti do 20 kilometrů. Třetí den byli lidé žijící v okruhu 20 až 30 kilometrů kolem elektrárny byli požádáni, aby zůstali doma, nakonec jim doporučili, aby sami také odjeli.

Proces evakuace byl komplikován dezinformacemi, nepřiměřenými a matoucími příkazy a zpožděním při zveřejňování informací. Byl také problém evakuovat úplně všechny z postižených oblastí. Senioři a nemohoucí obyvatelé byli ponecháni v postižených oblastech, problémy byly i u pacientů v nemocnicích. Všechny tyto problémy vedou ke ztrátě důvěry veřejnosti ve vládu, varuje Dallas. A to se týká pouze problémů v případě jaderných elektráren. U jaderného útoku by následky byly mnohem horší.

V USA existují simulace útoku jadernými zbraněmi

Jak poukazuje odborník, například americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti očekává spíše scénář, kdy by došlo k jadernému útoku na USA menšími jadernými zbraněmi – asi 10 kilotunovými. „Například při hypotetickém výbuchu takové atomové bomby nad Washington DC je naplánovaná pouze omezená evakuace. Podle projekce by to znamenalo 100 tisíc mrtvých a asi 150 tisíc zraněných, oblak radiace by však ve skutečnosti byl omezen pouze na relativně malý prostor. Lidé na návětrné straně by nemuseli dělat nic, a většina těch, kteří žijí v oblastech po větru, by zasáhlo relativně malé množství radiace – alespoň z hlediska zdravotních problémů související se zářením,“ popisuje Dallas.

Skupina The Radiation Effects Research Foundation (RERF),  která byla založena za účelem studovat účinky záření u těch, kteří přežili Hirošimu a Nagasaki, pozorovala zdravotní účinky radiace po celá desetiletí. Podle RERF lze připsat atomovým bombám asi 1900 úmrtí na rakovinu, asi 200 případů leukémie a 1700 nádorových onemocnění. Některé tyto případy ale mohou také souviset s vrozenými vadami, poukazuje Dallas. Zároveň se debatuje o tom, jaký vliv má radiace na potomky těch, kteří tyto události přežili.

Dopady na veřejné zdraví jsou obrovské

Rozsáhlá studie Světové zdravotnické organizace dospěla k závěru, že nebyly zjištěny žádné rozdíly v mírách mentální retardace a emocionálních problémů u děti z Černobylu a dětí z jiných kontrolních skupin. Experti z Harvardu pak došli k závěru, že neexistuje žádný podstatný důkaz ohledně účinků záření na embrya či plodu. Další studie se zaměřila na vrozené abnormality v 16 evropských regionech, které byly zasaženy spadem z Černobylu, a dospěla k závěru, že rozšířený strach obyvatel z možných účinků ozáření na nenarozený plod bylo neodůvodněné.

Přesto měl Černobyl radikální dopad na veřejné zdraví, byl zaznamenán dramatický nárůst volitelných potratů – a to i ve velké vzdálenosti od místa nehody. Důvodem byla „jaderná fobie“ způsobená nedostatkem informací a nedostatečných oficiálních doporučení. Lidé nebyli informováni o tom, že nehrozí nebezpečí, takže panovaly pochopitelné obavy ohledně možných účinků záření na plod a panika mezi nastávajícími maminkami, které se bály, že porodí dítě s vrozenou vadou.

Pracovní skupina, jejíž vytvoření Dallas navrhuje, by měla lidem pomáhat při vysvětlování toho, jaká jsou reálná rizika a co jsou jen mýty – tak, aby lidé pochopili, čemu skutečně čelí. „Navzdory chmurným vyhlídkám na zdravotních důsledků jakékoli jaderné události velkého rozsahu, je naší morální a etickou povinností reagovat,“ burcuje další odborníky Dallas.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Jaderné zbraně Jaderná elektrárna Fukušima Černobyl hirošima

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy