Revoluce na obzoru: Nahradí zemní plyn "hořlavý led"? Vědci se obávají nejhoršího

Peking - Čínští a japonští odborníci mohou po právu slavit. Poprvé se jim podařilo vyzvednout z moře takzvaný hořlavý led, látku s unikátními vlastnostmi, která může nahradit současné energetické zdroje. Zatímco Čína označuje tuto událost za energetickou revoluci, ekologové příliš nadšení nejsou. Obávají se, že by hořlavý led mohl zničit naši atmosféru.

Čínská agentura Xinhua uvedla, že se tamnímu týmu odborníků ve spolupráci s Japonci podařilo úspěšně vyzvednout první vzorky hořlavého ledu z těžební věže v Jihočínském moři.

Podle ministra půdy a zdrojů Jianga Daminga jde o průlomovou událost, která na světě možná nemá obdoby. Vyzvednutí hořlavého ledu označil za blížící se "globální energetickou revoluci".

Hořlavý led je substancí, v níž vědci dlouho vidí potenciální zdroj energie pro budoucnost.  Ve skutečnosti jde o hydrátů metanu, tedy zemního plynu, zamrzlého ve vodním ledu. Poté, co vědci dlouho považovali za mýtus, jej poprvé objevili v polovině minulého století a zjistili, že je na Zemi přítomen v hojném množství. Nachází se totiž nejen na dně moří a oceánů, ale i v zamrzlých oblastech.

Z vědeckého hlediska se jedná o vodní led, do nějž se pod tlakem natlačí metan. Hořlavý led je tak prakticky vzato pouze sloučenina vody a zemního plynu, která díky vysokému tlaku a nízké teplotě získává krystalickou podobu. 

Oproti klasickému zemnímu plynu má jednu neuvěřitelnou výhodu. Je více než stokrát účinnější než obyčejný zemní plyn. V Číně nebo Japonsku by tak mohl nahradit tamní energetické zdroje, kde v první jmenované zemi dokáže nahradit spalování uhlí v elektrárnách a slévárnách, zatímco ve druhé by snížil její závislost na dovážené energii. Japonsko totiž v současné době většinu paliv dováží.

 Odhaduje se, že hořlavého ledu je na naší planetě mnohem více, než zemního plynu, a mohl by proto zajistit výrobu energie na další desítky až stovky let. To se ale nelíbí vědců, kteří se obávají, že jeho těžba upozadí větrnou a sluneční energii. Stejné obavy mají i ekologové.

V případě hořlavého ledu je děsí i další aspekt, který souvisí s těžbou. V případě špatného postupu hrozí, že bude do ovzduší vypuštěno ohromné množství skleníkových plynů, které mohou narušit či zcela zdevastovat naši atmosféru. 

Související

Více souvisejících

Energetika Zemní plyn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

včera

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

včera

včera

včera

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

včera

včera

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy