Od Antarktidy se brzy odlomí obří ledovec. Hladina moře dramaticky stoupne. Co skutečně hrozí?

Londýn - Masivní trhlina v antarktickém ledovém poli se v posledních šesti dnech zvýšila o 17 metrů. Podle serveru USA Today půjde o jeden z největších ledovců na světě, které se kdy odtrhly od velkého celku. Vědci varují, že úplné odtržení tohoto kusu může způsobit velké problémy.

Po letech napětí a nervózního pozorování ze strany vědců to vypadá, že se trhlina v ledu šelfu Larsen C výrazně zvětšila a že se tento obří kus ledu za pouhých několik měsíců definitivně oddělí. Jakmile se tato ledová prasklina dostane až na antarktický okraj, utrhne se část ledu větší než americký Rhode Island.

Adrian Luckman z britského Projektu MIDAS, který se zaměřuje na Antarktidu, uvedl, že jde o největší změnu od ledna. Celý proces oddělení, který vědci v hantýrce nazývají „otelení“, je podle něj „velmi blízko". Jakmile se ledovec rozpadne, „zásadně změní krajinu Antarktického poloostrova," řekl podle serveru USA Today. „Když se to nestane v průběhu několika málo měsíců, budu se velmi divit,“ přiznává vědec.

Giant iceberg close to separating from #Antarctic ice shelf #LarsenC https://t.co/ldY2EJWOyZ @CECHR_UoD pic.twitter.com/M9c605hLpk

— DW - Environment (@dw_environment) 5. června 2017

Projekt MIDAS získal nová data ze satelitů ESA Sentinel-1, která ukazují, že prasklina na Larsen C se zvětšila o dalších 17 kilometrů – a to pouze v období mezi 25. květnem a 31. květnem 2017. To znamená, že prasklina se nachází pouhých 13 kilometrů od okraje ledovce, uvádí server IFL Science. Když tato trhlina dosáhne okraje, vznikne ledovec o velikosti 5,000 čtverečních kilometrů, což znamená, že půjde o jeden z největších zaznamenaných ledovců vůbec. 

Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Vždy bývá určitou částí spojen s blízkým pobřežím nebo pevninským ledovcem. Mocnost ledovce se může pohybovat v rozmezí od jednotek do stovek metrů. Na hladině plave v důsledku nižší hustoty ledu ve srovnání s hustotou mořské vody. Díky tomuto faktu je vždy přibližně 90 procent ledovce pod hladinou a 10 procent nad úrovní hladiny moře

Vzhledem k tomu, že led už teď plave, nově vytvořený ledovec sám o sobě nepřispěje k nárůstu hladině moře, uvádí USA Today. Přesto je studium šelfových ledovců důležité, protože „zadržují“ jiné ledovce, řekl Luckman. „Když zmizí, led může proudit rychleji ze země do oceánu a přispěje tak k rychlejšímu nárůstu hladiny moře,“ uvádí server. Vzhledem k tomu, že šelf v tuto chvíli zadržuje velké množství ledovcové vody, odhaduje se, že jeho zmizení způsobí globální zvýšení vodní hladiny o 10 cm, píše server IFL Science.

Projekt MIDAS uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by umožnily spojit růst této praskliny a případné otelení s klimatickými změnami. Je však všeobecně uznáváno, že oteplování oceánu a atmosférické teploty byly faktorem při dřívějších rozpadu ledových šelfů jinde na Antarktickém poloostrově.

Související

Ledovec, Antarktida

COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí

Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v historii. Zpráva však přináší i další znepokojivá zjištění, která odrážejí dlouhodobé varování klimatických vědců o dopadech globálního oteplování, uvedl server BBC.

Více souvisejících

Ledovec antarktida Moře Vědci životní prostředí

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy