Od Antarktidy se brzy odlomí obří ledovec. Hladina moře dramaticky stoupne. Co skutečně hrozí?

Londýn - Masivní trhlina v antarktickém ledovém poli se v posledních šesti dnech zvýšila o 17 metrů. Podle serveru USA Today půjde o jeden z největších ledovců na světě, které se kdy odtrhly od velkého celku. Vědci varují, že úplné odtržení tohoto kusu může způsobit velké problémy.

Po letech napětí a nervózního pozorování ze strany vědců to vypadá, že se trhlina v ledu šelfu Larsen C výrazně zvětšila a že se tento obří kus ledu za pouhých několik měsíců definitivně oddělí. Jakmile se tato ledová prasklina dostane až na antarktický okraj, utrhne se část ledu větší než americký Rhode Island.

Adrian Luckman z britského Projektu MIDAS, který se zaměřuje na Antarktidu, uvedl, že jde o největší změnu od ledna. Celý proces oddělení, který vědci v hantýrce nazývají „otelení“, je podle něj „velmi blízko". Jakmile se ledovec rozpadne, „zásadně změní krajinu Antarktického poloostrova," řekl podle serveru USA Today. „Když se to nestane v průběhu několika málo měsíců, budu se velmi divit,“ přiznává vědec.

Giant iceberg close to separating from #Antarctic ice shelf #LarsenC https://t.co/ldY2EJWOyZ @CECHR_UoD pic.twitter.com/M9c605hLpk

— DW - Environment (@dw_environment) 5. června 2017

Projekt MIDAS získal nová data ze satelitů ESA Sentinel-1, která ukazují, že prasklina na Larsen C se zvětšila o dalších 17 kilometrů – a to pouze v období mezi 25. květnem a 31. květnem 2017. To znamená, že prasklina se nachází pouhých 13 kilometrů od okraje ledovce, uvádí server IFL Science. Když tato trhlina dosáhne okraje, vznikne ledovec o velikosti 5,000 čtverečních kilometrů, což znamená, že půjde o jeden z největších zaznamenaných ledovců vůbec. 

Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Vždy bývá určitou částí spojen s blízkým pobřežím nebo pevninským ledovcem. Mocnost ledovce se může pohybovat v rozmezí od jednotek do stovek metrů. Na hladině plave v důsledku nižší hustoty ledu ve srovnání s hustotou mořské vody. Díky tomuto faktu je vždy přibližně 90 procent ledovce pod hladinou a 10 procent nad úrovní hladiny moře

Vzhledem k tomu, že led už teď plave, nově vytvořený ledovec sám o sobě nepřispěje k nárůstu hladině moře, uvádí USA Today. Přesto je studium šelfových ledovců důležité, protože „zadržují“ jiné ledovce, řekl Luckman. „Když zmizí, led může proudit rychleji ze země do oceánu a přispěje tak k rychlejšímu nárůstu hladiny moře,“ uvádí server. Vzhledem k tomu, že šelf v tuto chvíli zadržuje velké množství ledovcové vody, odhaduje se, že jeho zmizení způsobí globální zvýšení vodní hladiny o 10 cm, píše server IFL Science.

Projekt MIDAS uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by umožnily spojit růst této praskliny a případné otelení s klimatickými změnami. Je však všeobecně uznáváno, že oteplování oceánu a atmosférické teploty byly faktorem při dřívějších rozpadu ledových šelfů jinde na Antarktickém poloostrově.

Související

Ledovec, Antarktida

WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Více souvisejících

Ledovec antarktida Moře Vědci životní prostředí

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy