Skupina předních vědců varuje, že lidé mají pouhé tři roky na to, aby zachránili planetu před nevratným zničením. Jakkoliv se může zdát, že planeta zpustošená změnami klimatu je něco, co nás může potkat ve vzdálené budoucnosti, experti varují, že změny Země pociťuje už dnes.
Průměrná globální rychlost růstu hladiny moře se v posledních dvou desetiletích zvýšila o 50 procent. V roce 2017 teploty v některých místech, od Kalifornie po Vietnam, dosáhly historicky nejvyšší úrovně. Poslední tři roky byly nejteplejší v historii, uvádí server Business Insider.
Šedesát významných vědců a diplomatů, včetně bývalé šéfky OSN v oblasti klimatu Christiany Figueresové a fyzika Stefana Rahmstorfa, napsalo nový otevřený dopis, ve kterém uvádí, že svět má asi jen tři roky na to, aby bylo možné zvrátit nejhorší dopady změny klimatu.
Dokument zveřejněný 28. června apeluje na vlády, podniky, vědce i občany, aby se ihned začali zabývat řešením problémů spojených s emisemi skleníkových plynů. Pokud budou emise do roku 2020 trvale sníženy, bude možné zabránit tomu, aby se teploty vyšplhaly přes nevratný práh, ze kterého již nebude cesty zpět. „Snížení emisí v celosvětovém měřítku je monumentální úkol, ale výzkum nám říká, že je nezbytný, žádoucí a dosažitelný,“ uvádí odborníci.
Pokud nedojde ke změně, musí se podle nich lidí v nejbližší době připravit na rychlé odlesňování, povodně způsobené zvyšující se hladinou moří a nepředvídatelné změny počasí, které by mohly pustošit zemědělství a ovlivnit podmínky na pobřeží, kde žije drtivá většina lidí.
Vědci také představili šest cílů, kterých je třeba do roku 2020 dosáhnout. Patří mezi ně zvýšení energie z obnovitelných zdrojů na 30 procent spotřeby elektřiny, tvorba plánů tak, aby mohla města a státy do roku 2050 výrazně omezit užívání fosilních paliv. Celkem 15 procent nově prodávaných vozidel by pak mělo jezdit na elektřinu, snížit by se měly také čisté emise z odlesňování.
Jak poukazuje server, cíle dopisu jsou v rozporu s prioritami administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dal jasně najevo, že problematika změny klimatu rozhodně do jeho programu nepatří. Na začátku června Trump oznámil, že v roce 2019 USA odstoupí od pařížské klimatické dohody, která stanovuje národní kritéria pro snižování emisí skleníkových plynů.
Autoři dopisu vyzývají města a podniky, aby bojovaly proti emisím a naplňovaly cíle dohody z Paříže - a to i bez pomoci vlády USA. „Stojíme ve dveřích a ještě můžeme snížit do roku 2020 emise, jak žádají vědci, aby bylo možné ochránit cíle OSN pro udržitelný rozvoj, a to zejména pokud jde o vymýcení extrémní chudoby,“ uvedla Figueresová v tiskové zprávě.
Poukazuje na to, že výzva vědců přichází v době, kdy se některé americké státy i podniky zavázaly, že se navzdory Trumpovi hodlají do řešení problému také zapojit. „Příležitost, kterou máme během příštích tří let, je historicky unikátní,“ dodává Figueresová.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Vědci , globální oteplování , Země
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil aktualizaci jaderné doktríny své země jen dva dny poté, co jeho americký protějšek Joe Biden dal Ukrajině povolení využívat americké zbraně dlouhého dosahu k útokům na ruském území.
Zdroj: Libor Novák