Havrani jsou mnohem chytřejší, než se předpokládalo. Vyrovnají se i opicím

„Ebenový pták ten v zjevu obřadném tak, v přísném hněvu,“ popisuje havrana Edgar Allan Poe v překladu Jaroslava Vrchlického. Tito černí ptáci jsou génii ptačího světa a mohou konkurovat i opicím – nejbližším příbuzným lidstva.

Chápou, co je smrt, a umí využívat jednoduché nástroje. Tito až děsivě inteligentnější ptáci si nezadají se šimpanzem. A vědci nyní objevili ještě další věc, co havrani dovedou. Totiž plánovat. A i v tom se vyrovnají opicím.

Zástupci třídy krkavcovití, která kromě havranů obsahuje taky vrány, sojky a straky, podle nedávných výzkumů dokážou rozpoznat, když je někdo podvede a zapamatovat si, kdo to byl. Pamatují si to minimálně ještě měsíc. A podle nejnovější studie jsou schopni i plánovat. Což doteď byla dovednost, kterou ovládali jedině primáti.

Lidé a jejich chlupatější příbuzní dokázali vždy do určité míry plánovat. Předchozí studie naznačovaly, že havrani by mohli být schopni tvorby plánů. Podle těch se však tato schopnost omezovala jen na shánění potravy. Podle nových experimentů, které zveřejnil časopis Science, dokážou havrani plánovat i složitější věci.

V prvním experimentu se havrani naučili použít nástroje k otevření krabice a získání odměny v podobě jídla. Výzkumníci jim krabici s nástrojem nechali asi hodinu, než si ho vzali zpátky. Poté havranům ukázali množství nástrojů, včetně toho správného, a po patnácti minutách jim vrátili krabici. V 86 % havrani vybrali správný nástroj k otevření krabice.

V dalším pokusu dostali za úkol obchodovat. Měli najít něco, co by pak vyměnili za jídlo. Podobný pokus dělají vědci i s opicemi. A havranům se úkol dařil ještě více než opicím samotným. Přitom museli naplánovat, co budou moci vyměnit za potravu.

Nakonec dostali nástroj k otevření krabice, která byla plná lákavé potravy, bezúčelný nástroj nebo možnost okamžitého získání drobného množství potravy. Havrani si vybrali nástroj ke krabici, ačkoliv museli počkat a oddálili tím svou odměnu. Plánovali tedy dopředu, aby získali maximum.

Vědci jsou tímto vývojem poněkud překvapení. O havranech se všeobecně ví, že jsou inteligentní, ale že se jejich inteligence prakticky rovná opicím, to je překvapivé. Opice a lidé jsou si podobní a pravděpodobně se u nich tyto schopnosti vyvinuli dohromady. Krkavcovití jsou však zcela jinou skupinou a museli si tyto schopnosti vypěstovat bez ohledu na člověka.

Jak k něčemu takovému došlo? Je zvláštní, že dvě tak odlišné skupiny získaly tak podobné schopnosti. K čemu navíc havrani potřebují plánovat? Vědci nyní přemýšlí, jestli existuje nějaká podobnost mezi mozky krkavcovitých a mozky primátů.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Zvířata výzkum biologie Evoluce

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 13 minutami

před 40 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy