Malí roboti budou tělo léčit zevnitř. Je to ale dobrý nápad?

Podle výzkumů by se léčba nemocí mohla přesunout přímo do lidského těla, kde by se o lidské problémy postarali drobní roboti. Je to dobrý nápad?

Čínský Harbin Institute of Technology vytvořil a zdokonalil drobné stroje, které by byly schopné vstoupit do krevního oběhu a dalších míst, které jsou pro lékaře špatně dosažitelná. Mezi tato místa by měla patřit i sítnice.

Výzkumníci věří, že nanoboti by mohli snížit potřebu invazivních operací a dodávat léčiva přímo z žil. Tento pokrok je prohlašován za nástup „nové generace“ zdravotnictví. Vědci pracují na výrobě robotů, který by se v oběhu prostě rozpustili. To by předešlo potřebě znovu do těla zasahovat, aby se mohli roboti vyjmout.

Nanoroboti by mohli pomoci v léčbě leukémie, která patří k nejčastějším typům rakoviny v dětství. Roboti by měli být schopni pohybovat se v kapalině viskóznější než voda a pohybují se pomocí magnetických paží, které napodobují kraul.

Technici roboty navrhovali tak, aby měli dutou část, která mohla udržet dávku léčiva. Schránka se otevře ve chvíli, kdy robot najde svůj cíl. Pak se k němu přimkne a vypustí svou látku.

Vědci toto zatím zkoumali právě na leukémii a schránku naplnili látkou, která by měla zabíjet rakovinné buňky tak, že narušuje jejich růst. Teoreticky by k látce mohli přidat další „zbraně“ vůči leukémii a mohli by se tak zbavit veškerých buněk.

Tento nový typ technologie by mohl být tak pokrokový a efektivní, že by mohl pomoci předejít ostatním vedlejším problémům, které přicházejí s léčbou rakoviny. Díky nano-robotům by pacienti s rakovinou nemuseli přicházet o své vlasy.

Teď je potřeba zjistit, jestli tito nano-boti dokážou přežít ve zničujícím prostředí lidského organismu. Pokud se toto potvrdí, vědci budou mít volnou ruku ve zjišťování toho, co všechno můžou vytvořit a jak efektivní léčbu mohou vymyslet.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda lidské tělo nanotechnologie krev rakovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 14 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

Na Mělnicku leželo bezvládné tělo u havarovaného auta. Případ řeší policie

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy