Náš život v roce 2050? Neustálý lékařský dohled, zákaz řízení a šéfovat nám budou počítače

Lidé nebudou moci řídit auta, navíc budou každý den a každou hodinu pod lékařským dohledem. O tom, zda dostanou práci nebo snad "padáka", rozhodnou počítače. I tak by podle matematika a teoretického fyzika Tobyho Walshe mohl vypadat svět v roce 2050.

Vědec zabývající se umělou inteligenci, profesor Toby Walsh, ve své nové knize „Je to živé!": Umělá inteligence od logického klavíru k vražedným robotům představil několik svých poměrně děsivých předpovědí o budoucnosti.

Jeho predikce se týkají například dopravy, zábavy nebo zdraví. Věří, že do roku 2050 dojde se vzestupem umělé inteligence a rozvojem počítačů s lidskou inteligencí k významným změnám v každodenním životě. „Počítačová síla se pravděpodobně do roku 2050 zvýší tisíckrát," cituje profesora Walshe server news.com.au.

Řízení automobilu 

Profesor Walsh předpovídá, že lidé budou mít v roce 2050 zakázáno řídit. „Autonomní automobily zásadně změní bezpečnost silničního provozu," řekl. „Po celém světě zemře každoročně více než milión lidí při dopravních nehodách. Ve Spojených státech zemře v příštím roce při silničních nehodách přibližně 33 000 lidí.“

Taková čísla jsou podle něj obrovská. „Pokud by plně naplněný Boeing 747 havaroval každý týden, snažili bychom se o zlepšení bezpečnosti letecké dopravy. Ale protože dopravní nehody se stávají na stovkách a na tisících různých místech, zdá se, že si jich prostě nevšímáme,“ uvádí Walsh.

V asi 95% nehod je na vině řidič, protože lidé překračují rychlost, řídí pod vlivem alkoholu a posílají za volantem textové zprávy. „Riskujeme v situacích, kdy bychom riskovat neměli," tvrdí. „Pokud budeme moci člověka z této smyčky vytáhnout, budou naše silnice mnohem bezpečnější.“

Nepřetržitá lékařská péče

Profesor Walsh se také domnívá, že lidé budou každý den lékařsky monitorováni - a že tímto lékařem bude počítačem. Budeme nosit fitness hodinky, které budou sledovat náš puls, krevní tlak, spánek, cvičení a další vitality. „Budou také sledovat pády a požádají o pomoc, pokud omdlíte," popisuje Walsh.

„Váš záchod bude automaticky analyzovat moč a stolici. Váš smartphone bude pravidelně pořizovat vaše selfie, aby lépe pochopil vaše zdraví. Bude například identifikovat podezřelé kožní melanomy a sledovat zdraví vašich očí.“ Podle profesora Walsha bude náš počítač také rozpoznávat časné známky demence, Parkinsonovy choroby, mrtvice a dokonce i běžného nachlazení.

Změní se také zábava

Walsh se domnívá, že hollywoodská hvězda Marilyn Monroe bude opět točit nové filmy, i když je mrtvá. Tvrdí, že i my budeme hrát ve filmech důležitou roli. „Samozřejmě, že to nebude skutečná Marilyn, ale její avatar, který bude naprogramován, aby mluvil a jednal stejně jako ona. Takové filmy budou zcela interaktivní. Příběh bude záviset na tom, co děláte nebo říkáte,“ uvedl profesor Walsh. „Hollywood a průmysl počítačových her se spojí do jednoho. Filmy nás vtáhnou do hyperrealistického světa. Filmaření, virtuální a rozšířená realita a počítačové hry se jednoduše stanou jedním zábavním průmyslem.“

Počítač jako náš šéf

V budoucnu by počítače mohly být odpovědné za naše najímání k práci a stejně tak nám pak budou také dávat výpověď. Profesor Walsh si myslí, že tato část by mohla být uvedena do praxe už dnes. „Důvěřujeme jim, necháme je, aby nám určili partnera, a to je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které jsme kdy učinili," argumentuje. „Samozřejmě existuje argument, že spojit člověka s prací je snazší problém než párování lidí navzájem."

Profesor Walsh také píše, že počítače se budou zaměřovat na kvalifikaci a dovednosti, aby vám určili odpovídající práci. Rozhodnutí o tom, zda vás společnost najme nebo propustí, počítač přijmout neumí, na to bude stále potřeba člověk, který rozhoduje. Počítače však podle něj převezmou řídící povinnosti, jako je schvalování dovolené, odměňování výkonu a plánování činností.

Domácnost ovládaná hlasem

Walsh také předpovídá, že v roce 2050 budeme mluvit s místnostmi a budeme jim hlasově zadávat naše požadavky. Budeme moci požádat, aby se zapnula světla a dokonce se i v noci zeptat na to, kdo vyhrál fotbal. „A vy budete očekávat, že vám něco v místnosti odpoví. Může to být televize, stereo, nebo dokonce lednička,“ řekl.

„Bez ohledu na to, o jaký přístroj jde, bude vědět, kdo jste. Pozná vás pomocí hlasového vzoru, díky kterému ověří požadavek na přístup k soukromému kalendáři,“ popisuje budoucnost expert. Profesor Walsh uvedl, že lidé zřejmě nebudou chtít takovou změnu přijmout a budou chtít žít obyčejný život – jenže většina z nich bude mít všechna zařízení v domě připojena k internetu. „Předpokládá se, že internet věcí bude mít do roku 2020 přes 200 miliard zařízení," uvedl. To jsou desítky a desítky zařízení pro každou živou osobu. Jelikož mnoho z těchto zařízení nebude mít obrazovky, přirozené rozhraní bude řeč.

Sdílejte článek

Související

OSN, ilustrační foto

Valné shromáždění OSN schválilo historicky první rezoluci o umělé inteligenci

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek schválilo historicky první rezoluci týkající se umělé inteligence. Ta zdůrazňuje potřebu, aby umělá inteligence přinášela prospěch všem zemím, respektovala lidská práva a byla považována za "bezpečnou a důvěryhodnou". Bez hlasování ji jednomyslně přijalo všech 193 členských zemí OSN.  

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) budoucnost počítače Vědci

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy