Nové odhalení o Neandrtálcích: Na Zemi jich žilo mnohem víc, než se dosud předpokládalo

O neandrtálcích toho opět víme o něco více. Podle nejnovější studie jich na Zemi žilo mnohem víc, než se původně předpokládalo. Zakládali prý menší izolované komunity, kterých však bylo velké množství.

Ačkoliv jsme si mohli myslet, že o neandrtálcích už víme vše, opak je pravdou. Tato předvěká forma člověka řazená buď do druhu Homo sapiens, nebo poddruhu Homo sapiens sapiens byla totiž na Zemi možná v mnohem větším počtu, než se doteď myslelo. Pravděpodobně se tu tito "lidé" pohybovali mnohem dříve, než se předpokládalo. 

Se zjištěními přišla nová vědecká studie, která se zaměřila na genetickou stránku neandrtálců, ale také tajemných Denisovanů (blízký druh neandrtálců) a lidí. Vědci tak chtěli zjistit, co tyto tři druhy spojuje. Zjistili, že navzdory nízké genetické rozmanitosti, z níž se usuzovalo, že žilo jen několik tisíců neandrtálců v lesích Eurasie, jich žilo mnohem více. Pravděpodobně žili v  mnoha malých fragmentovaných skupinkách.

Výzkum, který studuje neandrtálce v časovém rozmezí milionu let, zveřejnila Národní akademie věd (National Academy of Science).Původně předpokládaná rodová linie, která by zajistila přechod od neandrtálců a denisovanů k lidem, se ale rozdělila. Dojít k tomu mělo v době, kdy se Homo erectus (člověk vzpřímený) vydal z afrického kontinentu a dál migroval. 

Kdyby se to nestalo, neandrtálci by pravděpodobně nikdy nepřišli do Evropy, kde by dominovali. A kdyby se pak lidé vydali z Afriky do Evropy, zažili by úplně jinou krajinu a strukturu druhů, než jakou známe dnes. 

K rozdělení rodů neandrtálců a denisovanů pravděpodobně došlo mnohem dříve, než se myslelo. Mělo se tomu stát před 744 tisíci lety. Po tomto bodu se zdá, že jeden druh zůstal převážně v Evropě a na Blízkém východě (neandrtálci), zatímco denisované se odebrali do horských oblastí Sibiře.

Vědci jsou také schopni vysvětlit, proč se minulé odhady velikosti populace neandertálců tak mýlily. Naznačují, že sice žili v jednotkách tisíců, ale v rámci několika uzavřených skupinek. Dohromady tak na Zemi žily desetitisíce neandrtálců s téměř totožnou genovou výbavou. 

"Předpoklad je, že tyto malé, geograficky izolované skupiny tvořily jakési ostrůvky, které spolu někdy i spolupracovaly, ale přesuny z ostrova na ostrov byly náročné. Mívali tedy tendenci zůstat u svých obyvatel," uvádí Ryan Bohlender, jeden z autorů studie. Studie nám může pomoci v budoucímu pochopení jejich chování, kultury a identity. 

Související

Více souvisejících

Neandrtálci pravěk Příroda věda

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy