Zlaté rybky dokážou proměnit vodu v čistý ethanol. Proč to dělají?

Podle Bible uměl Ježíš proměnit vodu na víno. Zlaté rybky ji však dokážou proměnit v čistý ethanol. Proč to dělají? Vědci odhalili proč a také jak.

Je poměrně zajímavé, že si zlaté rybičky dokážou vytvořit svůj vlastní alkohol ve chvíli, kdy jim to okolnosti dovolí. Nyní vědci vědí, jak rybičky svůj trik dělají. Dělají to podobně, jako kvasinky v alkoholovém průmyslu.

Schopnost rybiček proměnit vodu, ve které plavou, v alkohol je výsledkem evoluce a adaptace vůči okolí, ve kterém rybičky žijí. Podobnou vlastnost má také karas obecný. Ten musí přežít chladné měsíce na severu Evropy. Přitom žije v rybnících, které často zamrzají na hodně dlouhou dobu.

Protože je rybník zamrzlý, led tvoří mezi vodou a vzduchem bariéru. Kvůli tomu se kyslík nedostane do vody a jeho hodnoty ve vodě prudce klesají. Aby přežili existenci ve vodě bez kyslíku, karasové se dokážou proměnit v anaerobní živočichy na někdy i několik týdnů.

Protože nedýchají kyslík, hromadí se v jejich tělech kyselina mléčná. Aby se s tímto vyrovnali, karasi kyselinu mléčnou promění v ethanol – neboli alkohol. Ten se pak skrze jejich šupiny dostane do okolní vody.

„V době, kdy je voda zamrzlá i několik měsíců, se koncentrace alkoholu v krvi karasů pohybuje okolo 50 miligramů na 100 mililitrů. Taková koncentrace je nad limit, kdy ještě člověk může v Americe řídit,“ vysvětlil Michael Berenbrick, který je spoluautorem studie, v prohlášení. „I tak je to pro ně lepší situace, než být plní kyseliny mléčné.“

Vědci konečně přišli na to, jak ryby tohoto prakticky vzato zázraku dosáhnou. Ryby produkují enzym známý jako pyruvate decarboxylase. Ten je podobný kvasinkám v alkoholu. Jedná se o první případ objevu dvou druhů proteinů v obratlovcích.

Ačkoliv má většina obratlovců set proteinů, které jsou využity ke zpracování karbohydrátů, jako je glukóza, karasi a zlaté rybky mají sety dva. Tento druhotný protein se aktivuje při nepřítomnosti kyslíku a zbavuje tělo nahromaděné mléčné kyseliny.

Podle serveru IFL Science vědci v analýze DNA zlatých rybek a karasů zjistili, že se tato schopnost vyvinula přibližně před 8 miliony let v předkovi, kterého mají oba druhy společné.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Ryby zlatá rybka Alkohol

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy