Lidé už promeškali svou šanci na záchranu Země. Co se bude dít dál?

Svět už promeškal šanci vyhnout se nebezpečnému globálnímu oteplování. Jedinou zbývající možností je použít geoinženýrství k přeprogramování planety. Počítačové modely totiž předpovídají, že průměrná teplota překročí cíle Pařížské dohody, ale na konci tohoto století by mohla opět klesnout, píše server The Independent.

Svět unikl šanci vyhnout se nebezpečnému globálnímu oteplování - jednou šancí je začít používat geoinženýrství a odstranit z atmosféry skleníkové plyny, ukázal nový výzkum. Vědci použili počítačové modely, aby zhodnotili, co je třeba udělat, aby se globální oteplování omezilo na 1,5 až 2 stupně Celsia, což jsou omezení přijatá Pařížskou dohodou o změně klimatu.

Zjistili, že svět tuto teplotu pravděpodobně překročí - a to velmi brzy. Teplota by se ale mohla do konce tohoto století vrátit zpět na 1,2 stupně Celsia pomocí technik odstraňujících oxid uhličitý ze vzduchu, uvádí se v materiálu.

Vědci navrhují, že by mohly být vytvořeny obrovské biologické stroje obsahující rostoucí vegetaci, která by pohlcovala uhlík, následně by byla spálena a výsledná biomasa by mohla posloužit pro elektrárny, které zachycují emise. Uvedli také, že by měly být vyvinuty další metody odstraňování uhlíku z atmosféry.

Další tým výzkumníků dospěl v minulém měsíci k podobnému závěru, když zjistil, že pouze geoinženýrství bude moci omezit oteplování na 1,5 stupně Celsia. Vědci už delší dobu tvrdí, že omezením globálního oteplování na 2 stupně Celsia by bylo možné se vyhnout nejnebezpečnějším dopadům, ale existují stále větší důkazy o tom, že omezení růstu teploty pod 1,5 ° C by mohlo v příštích několika stoletích zabránit značnému nárůstu hladiny moří.

Za poslední století se přitom teplota zvedla už asi o jeden stupeň Celsia. „Zjistili jsme, že podle našich modelovacích předpokladů je omezení globální teploty na 1,5 ° C možné pouze při použití přímého snímání vzduchu (DAC),“ uvedli švýcarští vědci v magazínu Climatic Change.

„V našem modelu závisí dosažení tohoto pařížského cíle na okamžitém snížení emisí oxidu uhličitého a negativních emisích po roce 2060, což vyžaduje použití dodatečných zmírňujících technologií, jako je BECCS (Bioenergie se zachycováním a ukládáním uhlíku) a přímé zachycování vzduchu. Hluboká dekarbonizace energetického systému a silné snížení konečné energetické náročnosti bez odstranění doplňkového oxidu uhličitého nestačí k dosažení tohoto pařížského cíle,“ píší experti.

Svět by se podle nich měl „úplně posunout" k energetickému systému založenému na obnovitelných zdrojích, jaderné energii, vodíku a bioenergii se zachytáváním a ukládáním uhlíku. Zároveň je prý „nemožné" omezit globální oteplování na 1,5 ° C, svět pravděpodobně překročí tuto hodnotu ještě během tohoto století. Nicméně jejich modely ukázaly, že přímé zachycování vzduchu a další metody snižování skleníkových plynů by mohly snížit teplotu zpátky do pařížských cílů.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování Vědci Země

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 59 minutami

před 2 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 2 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy