Všechno musí jednou zemřít a ani Slunce není výjimkou. Ačkoliv je jeho smrt ještě poměrně daleko, vědci odhadují, co přesně se stane a jaký vliv to bude mít na Zemi a zbytek vesmíru.
Je celkem jasné, že jednou – snad v daleké budoucnosti – Slunce zemře. Má životnost okolo 10 miliard let a pomalu se blíží k dosažení páté. Ale co se vlastně stane, až dojde ke konci? Slunce postupně předělává svou původní zásobu vodíku do hélia skrze proces zvaný proton-proton řetězec.
Začne umírat ve chvíli, kdy mu dojdou veškeré zásoby vodíku, které má. Naštěstí pro lidstvo se to však nestane ještě nějakou dobu. Máme tedy čas vymyslet, co budeme dělat, až k tomu dojde.
Slunce se zahřeje
Asi první věcí po vyčerpání zásoby vodíku bude to, že se Slunce rozjasní. Hodně rozjasní. Čím jasněji bude Slunce svítit, tím více jeho energie dostane Země. Plyny v atmosféře – jako je oxid uhličitý či methan – už nyní drží teplo v atmosféře a nedovolí mu ji opustit.
S tím, že Slunce bude vydávat mnohem větší teplo, se Země stane saunou. Voda se vypaří a vytvoří hustá mračna v atmosféře. Ten bude Zemi chvíli chránit před sluneční radiací. Po nějaké době to však bude málo a oceány se začnou vařit.
V té době už život na Zemi možný nebude. Pokud ještě nějaká část lidstva existuje, zemře brzy kvůli velikému horku a nedostatku vody. Nicméně to ještě není všechno, co Slunce provede.
Zvětší se
Slunce bude nejen více zářit, také se zvětší. Jakmile spálí veškeré své palivo, přesune se do další části svého životního cyklu. Tím je fáze červeného obra. I když bude větší, jeho teplota se sníží na 2 000 až 3 000 stupňů. To sice vypadá jako hodně, ale v současné době má povrch Slunce teplotu mezi 5 000 a 9 000 stupni.
Tohle se hvězdám stává, ne však všem. Červení trpaslíci – malé hvězdy – jsou slabí a prostě vyhasnou, jak,mile propálí své zásoby. Na druhou stranu vydrží déle než ostatní. Modří a bílí obři jsou tak velcí, že se z nich stane supernova.
Zmenší se
Slunce bude se svými změnami pokračovat. Jakmile skončí s héliem, nebude schopné udělat to samé s uhlíkem. A proto se zmenší do podoby bílého trpaslíka. Bude mnohem menší než původně Slunce vypadalo.
Tento...zbytek Slunce bude svítit další miliardy let, dokud se v daleké budoucnosti nepromění v mrtvého černého trpaslíka. Není jisté, jak dlouho tato fáze bude trvat. Vědci si zatím myslí, že vesmír není tak starý, aby už před Sluncem nějaký černý trpaslík existoval.
Orbita Země se změní a život se objeví jinde
Ačkoliv všechno na Zemi umře, planeta se nepřestane otáčet a nepřestane obíhat Slunce. Až se Slunce zvětší, jeho gravitační síla bude menší a Země a další planety se přesunou dále, do bezpečí před slunečním žárem. Kromě Merkuru a Venuše, tyto planety budou pohlceny.
Ačkoliv život na Zemi bude mrtvý, může se objevit jinde. Jupiter a Saturn jsou velké planety s množstvím měsíců – a právě tyto měsíce by se mohly stát rodištěm nového života. Dva z nich – Európa a Ganymed – jsou v současné době pokryty ledem. Až se Slunce roztáhne, mohlo by být schopné let roztát a vytvořit prostředí vhodné pro život.
Mléčná dráha a Andromeda se spojí a Slunce zahřeje vzdálenejší planety
Ačkoliv to nebude způsobeno koncem Slunce, stane se to v podobnou dobu. Andromeda a Mléčná dráha se k sobě blíží poměrně rychle, takže kolize nastane zcela jednoznačně. Ačkoliv to zní děsivě, sluneční soustava by měla být v pořádku.
Zatímco blízké planety budou proměněny v poušť, planety, které jsou od Slunce dál, se ohřejí. Například Pluto má teplotu okolo mínus 233 stupňů. Jakmile se Slunce dostane blíže, Pluto a další podobné planety se ohřejí. Minimálně na chvíli, než se Slunce zcvrkne do bílého trpaslíka.
Život na Zemi nebude možný
Je pravděpodobné, že se život objeví na některé z jiných planet. Rozhodně však ne na Zemi. Jakmile Slunce začne umírat, bude to konec pro lidstvo...minimálně lidstvo na Zemi. Povrch naší planety bude příliš horký na to, aby na něm mohl život existovat. I kdyby lidstvo vytvořilo technologii, která by fungovala proti žáru, nemělo by vodu ani potraviny.
Internet ani další záznamy naší činnosti se nezachovají, a tak se smrtí Slunce přijde i smrt lidstva tak, jak ho známe. Život se možná vyvine jinde, ovšem bude trvat miliardy let, než dosáhnou úrovně, na jaké je život na Zemi dnes. Je navíc pravděpodobné, že se vyvine zcela jinak, než tomu bylo tady.
Existuje samozřejmě šance, že před tím lidstvo dokáže vymyslet, jak se zachránit. Víme již o místech, která by čistě teoreticky mohla být obydlená. Pokud se tedy lidstvo bude snažit, možná se dostane na jedno z těchto míst a obydlí ho.
NASA pracuje na misích na Mars, mnoho společností chce být prvními kolonizátory. Mars by byl jen malým úspěchem, pokud bychom se měli přesunout do jiné galaxie, ovšem jak říkal Neil Armstrong „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , Slunce , vesmir , vesmír, Mléčná dráha
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek