Nejen kapalina a plyn. Víte, kolik existuje různých skupenství?

Kapalina, plyn, pevné a možná ještě plazma. Tím pro většinu z nás končí snaha vyjmenovat všechna známá skupenství. Ve skutečnosti je jich však mnohem více a počet těch známých se rozrůstá každým dnem.

Od malička se učíme, že hmota může mít několik základních skupenství. Buď je pevná, tekutá nebo ve formě plynu. Jak postupujeme do vyšších stupňů vzdělání, ukáže se, že existuje i čtvrté skupenství - plazma. Tím však pro drtivou většinu lidí rozeznávání skupenství skončí a vystačí si s tím do konce života. A přitom jich je o tolik více.

Pevné skupenství

Začneme tím nejjednodušším. V pevném skupenství jsou atomy a molekuly pevně připoutané a částice se tak nemohou volně pohybovat. Toto skupenství tak má pevný a stabilní tvar. Kapalina se z nich stane táním, plyn sublimací.

Kapalina

Téměř nestlačitelná tekutina, která zaujme tvar nádoby, ve které je. Bývá považována za přechodnou fázi mezi pevnou látkou a plynem. V kapalině dochází k přemisťování částic v celém jejím objemu.

Plyn

Plyn je stlačitelná látka. Zaujme snadno tvar své nádoby a při jejím zvětšení se bude rozpínat. Kinetická energie částic je mnohem větší než ta, kterou se přitahují. Hlavně kvůli tomu se jednotlivé částice pohybují takřka volně.

Plazma

Tady to začíná být zajímavější. Podobně jako plyn nemá plazma jasný tvar nebo velikost. Na rozdíl od plynu jsou však plazmy elektricky vodivé, produkují magnetická pole a silně reagují na elektromagnetické síly. Příkladem plazmy na zemi je například blesk, elektrická jiskra, neonová světla a také plazmové televize.

Kvark gluonové plazma

Bylo objeveno až na počátku roku 2000. Existuje při extrémně vysokých teplotách pohybujících se v bilionech stupňů Celsia. V takovém případě se kvarky a gluony začínají chovat jako volné částice a přestává být důležité z jakých prvků je látka složena. Je pozorovatelné například při srážkách jader těžkých prvků.

Bose-Einsteinův kondenzát

Toto skupenství předpověděli už v roce 1924 Albert Einstein a Satyendra Nath Bose, potvrzeno však bylo až v roce 1995. V tomto skupenství se přestává hmota chovat jako jednotlivé částice, místo toho přechází do jediného kvantového stavu. Vzniká při teplotě blížící se absolutní nule (-273,15°C).

Supratekutost

Druhá "fáze" kapaliny, která vzniká při teplotách blížících se absolutní nule. Kapalina v tomto skupenství má nulovou viskozitu - tzn. neprobíhá tam žádné tření. V současné době je něco takového možné pozorovat pouze na heliu.

Fermiho plyn

Kvantový plyn, který je tvořen fermiony, což jsou částice pojmenované podle italského fyzika Enrica Fermiho.

Suprapevnost

Suprapevné skupenství vykazuje mnoho podobných vlastností, jako supratekuté. Drží sice pevný tvar, ale je schopné se pohybovat bez jakéhokoliv tření. Toto skupenství rozděluje vědeckou komunitu, část jej totiž chce ještě stále řadit pod pevné. Jiní výzkumníci argumentují, že má natolik jiné vlastnosti, že si zaslouží vlastní kategorii.

Temná hmota

Temná hmota by odhadem mohla tvořit asi 83% hmoty celého vesmíru, většina jejích vlastností je nám však stále velkou neznámou. To proto, že vůbec neabsorbuje ani nevydává žádnou radiaci. Není tak možné na dálku zjistit žádné její vlastnosti a existuje jen řada teorií. Byla pozorována jen skrz své gravitační efekty. Vzhledem k tomu, že její složení je naprosto neznámé a s vysokou pravděpodobností neobsahuje žádné lidstvu známé prvky, bývá považována za další druh skupenství.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Voda plyn chemie fyzika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy