Druh Homo Sapiens je asi jen 200 tisíc let starý, takže by nás tvrzení, že se stále vyvíjíme, nemělo překvapit. Jak ale poukazuje server IFL Science, objevily se už také argumenty, že se náš fyzický vývoj zastavil asi před 40 tisíci lety, nebo spolu s vynálezem zemědělství, a nahradil jej sociální a technický pokrok. Nová studie zveřejněná v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences vyvrací tuto teorii a naopak přináší důkazy, že evoluce pokračuje.
„Evoluce může probíhat různou rychlostí, ale za normálních okolností stále běží – i když velmi pomalu. Nicméně podle jednoho argumentu již lidé nepodléhají silám přirozeného výběru. Nemoci, které kdysi měly osudné následky, nyní nepředstavují žádné překážky, a lidé jimi trpící nejen že žijí dlouhý život, ale mají dokonce i děti. Když k tomu dojde, neexistuje již darwinovský tlak k odstranění těchto náchylností z genetického fondu,“ vysvětluje server.
Některé rysy se pak v lidském genofondu vyskytují stále častěji. Snad nejznámější z nich je schopnost trávit laktózu i v dospělosti. To, co bylo dříve mimořádně vzácné, se asi před 4000 lety stalo poměrně běžným jevem. Jde o přirozený průvodní jev dospělého stádia lidského života, protože původně se mlékem živili pouze kojenci. Nicméně, u některých rasových skupin, zejména u Evropanů, se dlouhodobou konzumací mléka posunula tolerance k laktóze až do pozdního věku.
Doktor Jonathan Beauchamp z Harvardské univerzity také ve své studii zmiňuje šíření rezistence vůči malárii a schopnost fungovat v podmínkách, kde je pouze nízká hladina kyslíku - typicky ve vysoké nadmořské výšce. Právě to jsou podle něj další příklady nedávných forem lidské evoluce.
Beauchamp představil na konci dvacátého století důkazy, které přineslo jeho zkoumání vztahu mezi některými geny a počtem dětí. Vycházel při tom údajů z 20.000 lidí, kteří se zúčastnili velké studie zaměřené na zdraví, nemoci a odchod do důchodu.
Beauchamp se rozhodl zaměřit na ty geny, které jsou známy tím, že mají vliv na koncentraci cholesterolu a hladiny glukózy. Zajímaly ho také další faktory - například věk puberty u dívek - které by mohly změnit počet dětí, které lidé mají.
V pěti ze sedmi měření neobjevil žádný jasný důkaz přirozeného výběru, poukazuje však na to, že větší vzorek by v některých případech mohl odhalit některé statisticky významné rozdíly, některé účinky, které jsou totiž pravděpodobně malé a pomalé.
Silnou spojitost však Beauchamp odhalil mezi malým počtem dětí a sadami genových variací spojených s dosažením vysokého vzdělání. „Skutečnost, že lidé s vysokoškolským vzděláním mají méně dětí, vyvolala poplach v některých kruzích - vláda Singapuru dokonce zavedla programy, které se pokoušely zajistit, aby se absolventi více rozmnožovali - ale Beauchamp je první, který ukazuje, že výsledkem toho je, že určité genetické vlastnosti jsou stále vzácnější,“ vysvětluje server.
Vědec konstatuje, že „přestože přirozený výběr stále funguje – i když pomalu, zdá se, že životní prostředí dokázalo, že má evoluční přednost“. „Koneckonců hladina cholesterolu v krvi stoupá, věk puberty klesá a stále více lidí stále dosahuje vysokého vzdělání,“ dodává server.
Související
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Banány jsou na pokryji vyhynutí. Vědci možná přišli na to, jak je zachránit
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák