Vše o vodíkové bombě: Proč je ničivější než atomová?

Termonukleární bomba je jednou z nejničivějších zbraní na celém světě. KLDR dnes ohlásila, že provedla její úspěšný test. Jaké jsou dosud známé druhy vodíkové bomby? A proč jsou ničivější, než klasické atomovky?

Režim Severní Koree údajně provedl zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to dnes severokorejská státní televize, podle níž byl test "naprosto úspěšný". Severokorejská agentura KCNA uvedla, že inspekci nové vodíkové bomby provedl před testem vůdce komunistické KLDR Kim Čong-un. Má se svět skutečně čeho bát? Jak se liší klasická atomová bomba od té vodíkové?

Co je vodíková bomba?

Vodíková bomba je svým způsobem taktéž atomovou bombou. Jen využívá jako své palivo pro termonukleární reakci používá izotopy vodíky. Konkrétně jde o izotopy deuterium a tritium. Často se však izotopy nahrazují izotopy lithia (deuterid lithný).

Výbuch vodíkové bomby vytvoří iniciační teplotu několik milionů stupňů Celsia, která uvede do chodu jadernou fúzi. Pak už záleží na velikosti nálože, výbuch odpovídá přes 100 Kt TNT, největší bomby mají účinek desítky megatun TNT. Bomba zapaluje hořlavé předměty až do vzdálenosti sta kilometrů, boří domy v okruhu asi 20 kilometrů od epicentra výbuchu.

Kobaltová bomba

Je jedním z typů vodíkové bomby. Puma ve svém obalu obsahuje kromě uranu také kobalt, které se působením neutronů změní na izotop s poločasem rozpadu 5,24 a dlouhodobě zamoří půdu.

Neutronová bomba

Jde o další typ vodíkové bomby, která však nemá tak zničující účinky. Namísto toho u ní je však vyvinuta schopnost vyzařování různých druhů škodlivých záření, zejména proudu neutronů. Takové záření poškozuje obaly buněk a nevratně poškodí zdraví člověka, který do několika dnů, týdnů, měsíců nebo i roků umírá. Takto zasaženou osobu nelze vyléčit. Cílem neutronové bomby tak není zničení infrastruktury a budov, ale zabití co největšího počtu lidí.

Třístupňová bomba

I toto je typ vodíkové bomby. Navíc je ale vybavena jakýmsi třetím stupněm, což je plášť z uranu 238. Zatím největší vyzkoušená bomba tohoto typu měla ale plášť z olova, což tlumilo její účinky a pohlcovalo radiaci.

Srovnání s atomovou bombou

Vodíkové bomby jsou účinnější než ty atomové. Atomové bomby fungují na základě rozdělení jádra atomu. Když se neutrony nebo neutrální částice atomového jádra rozpadnou, některé zasáhnou jádra blízkých atomů a rozdělí je také. Výsledkem je velmi výbušná řetězová reakce. Termonukleární bomby (vodíkové) začínají stejnou reakcí, která napájí atomové bomby - ale většina uranu nebo plutonia v atomových bombách není využita. U termonukleární bomby ano, znamená to tedy, že je k dispozici větší explozivní síla bomby. První vodíková bomba byla otestovaná v roce 1952 Američany. 

Související

Ilustrační fotografie.

Tragický výbuch na nádraží v Pákistánu. Separatisté zabili nejméně 25 lidí

Sobotní výbuch bomby na nádraží v Pákistánu nepřežilo podle místních úřadů nejméně 25 lidí. K explozi došlo, když se blížil odjezd populárního ranního spoje. Další desítky lidí utrpěly více či méně závažná zranění. K odpovědnosti za útok se přihlásila militantní skupina Balúčistánská osvobozenecká armáda. Podle policie se odpálil sebevražedný atentátník.

Více souvisejících

bomby Atomová bomba vodíková bomba

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy