Staročeskéit veřejnost v muzeu neuvidí, pro vědce je však zajímavý

ROZHOVOR - Nedávno objevený minerál dostal jméno staročeskéit. Pojmenování vzbudilo ve vědecké komunitě ohlas. Objevily se protesty, že jméno není dostatečně mezinárodní. Nalezený minerál nyní leží v mineralogické sbírce Národního muzea (NM). V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížila některé podrobnosti Kristina Kvapilová z komunikačního odboru muzea.

Na haldách historických dolů na Kaňku v kutnohorském rudním revíru byl objeven nový nerost, jeho základem je vzácný sulfid stříbra. Dostal název staročeskéit, a to i přes nesouhlas některých členů mezinárodní komise pro názvosloví.

Jak přesně probíhá proces schvalování a pojmenovávání nového minerálu?

Jméno navrhuje autorský tým vědců, kteří žádají o uznání nalezeného minerálu jakožto nového platného druhu. Tento návrh je předložen mezinárodní komisi IMA (Mezinárodní mineralogická asociace - pozn. red.), která sdružuje celkem 38 mineralogických sdružení z různých zemí. Nový minerál schvaluje komise, ve které má každá země svého zástupce, který posuzuje daný návrh a hlasuje o něm. Nejdříve se hlasuje o minerálu z pohledu naměřených dat - chemického složení, krystalová struktura a optické vlastnosti. Poté se hlasuje o samotném jméně.

Jak často se v dnešní době stane, že je nový minerál nalezen?

Máme cca 4 500 platných minerálních druhů a každý rok se jich popíše necelá stovka.

Je nově nalezený minerál něčím významný?

Podal nám informace o tom, jak vznikal a tedy jaké procesy doprovázely jeho vznik. V celkovém kontextu geologického vývoje dané oblasti je to další střípek do mozaiky. Fyzikální či chemické vlastnosti, které by mohly být nějakým způsobem využitelné nebyly zatím zkoumány, jelikož se jedná o velmi malý vzorek.

Muzeum uvedlo, že vzorek je uložen ve sbírkách Mineralogicko-petrologického oddělení NM. Je i k nahlédnutí pro veřejnost?

Je uložen v depozitářích do kterých není veřejný přístup. Vzhledem k velikosti, kdy není pozorovatelný pouhým okem se jedná o nepříliš atraktivní předmět pro vystavování. Nicméně můžeme uvažovat do budoucna o krátkodobé výstavě, kde bychom tyto minerály představili.

Pod jakým jménem bude minerál prezentovaný v zahraničí?

Český název je staročeskéit. V případě anglické verze se pouze přidá "e" tedy staročeskéite.

Související

Více souvisejících

staročeskéit Národní muzeum Praha Lidé

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy