Každý den jsou noviny plné špatných zpráv – nukleární válka, ozbrojený konflikt, únosy, vraždy či přírodní katastrofy. O neštěstí není na světě nouze, ale proč si jen působit špatnou náladu? Vždyť je kolem nás i spoustu pozitiv, které však stojí ve stínu těch čtenářsky atraktivnějších témat. Server ScienceAlert přišel se 13 důvody, proč bychom se teď měli právě radovat.
1. Kýchající psi Vědci při procházce v Botswaně si všimli roztomilého úkazu – smečka psů komunikuje pomocí kýchání. Dávají tak najevo, zda chtějí jít lovit či ještě ne. Většinový hlas rozhoduje! Na záběry se podívejte níže ve videu.
2. Očkování pomáhá Navzdory pochybnostem se prokázalo, že vakcinace od roku 2001 zachránila až 20 milionů dětských životů v nejchudších zemích světa.
3. Vítězství výpočtové techniky Již velmi brzy překročíme hranici „kvantové nadřazenosti“. Letos v červenci se konala 4. mezinárodní konference kvantové technologie, tým vědců z USA a Ruska oznámil, že úspěšně otestovali rekordní 51 qubitový počítač.
4. Konec autoimunitním onemocněním? Autoimunitní onemocnění se objevuje tehdy, když imunitní systém těla začne sám na sebe útočit. Je neuvěřitelně rozšířený, ale vědci nebyli schopni zjistit, co způsobuje tuto podivnou reakci. Nyní identifikovali řetězovou reakci, která by mohla potenciálně vysvětlit, proč se naše vlastní tělo může obrátit proti zdravým buňkám, což by vedlo k novým způsobům léčení.
5. Jsme blízko udržitelné nukleární fůze Jaderná syntéza by mohla být klíčem k výrobě téměř neomezené energie s malým množstvím vedlejších účinků. Jenže vědci se snaží již dlouho vytvořit stroj, který by mohl udržitelně ovládat takovou silnou reakci. Jenže vývoj jde kupředu a nejnovější experimenty slibují výsledky, které potřebujeme. Blízko je Německo, Čína i Jižní Korea. Dokonce i Velká Británie přechází na nový typ reaktorů. Výzkumní pracovníci doufají, že do roku 2031 dosáhnou svého cíle.
6. Lék na autismus Výzkum je ještě v počátcích, ale testy s lékem starým téměř 100 let ukazují, že již velmi brzo by se daly příznaky autismu u dětí úspěšně vyléčit.
7. Krystaly jsou pružné Vědci přišli na to, že tak pevný a křehký materiál jako krystal se dá ve skutečnosti ohýbat. To otevírá dveře pro mnohé nové materiály a využití!
8. Úplné vymýcení některých chorob Znáte pravé neštovice? Ještě v 19. století umírali na toto onemocnění miliony lidí. Jenže dnes je Světová zdravotnická organizace považuje za zcela vyhubené. A brzo se tak může stát i s drakunkulózou. Bolestivé onemocnění způsobené vlasovcem medinským by tak mohlo být minulostí.
9. Školy začínají později Zatím sice jen ve Spojených státech, ale pozitivní výsledky by mohly přesvědčit i další vlády po celém světě. V USA teď začíná vyučování v 8:30 a na děti to má skvělý vliv. Jsou více odpočaté i radostnější. I učitelům tato změna velmi prospívá.
10. Vzpomínky starších osob Vědci si myslí, že by mohli zvrátit ztrátu paměti způsobenou Alzheimerem. Objev nového proteinu může vést k cílenému zaměření enzymu, který může za ztracené vzpomínky.
11. Zdravé děti Lékaři se domnívají, že objevili vitamín, který významně sníží riziko vrozených vad a nechtěných potratů. Dvanáct let trvající studie ukázala, že stačí během těhotenství přijímat vitamín B3, aby se zvýšila šance na narození zdravého potomka.
12. Supervodivost Grafen je supertenká forma uhlíků, který je nejen dostupným materiálem, ale hlavně supervodivý. Jenže doteď byl schován pod rouškou tajemství. Tomu je snad konec, vědci hlásí, že se jim konečně podařilo objevit způsob, jak grafen přeměnit na supermateriál.
13. Chování elektronů Elektrony mohou protékat materiálem jako kapalina, uvádí vědci. Pomocí nové techniky mohou elektrony skutečně protékat grafenem jako kapalina a dosáhnou tak limitů, které dříve považovali fyzici za nemožné. Tento "superbalistický proud" by mohl být ještě účinnější než supravodivost.
Související

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
věda , zajímavosti , alzheimerova nemoc
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 1 hodinou

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 2 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 3 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 5 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
včera
Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
Donald Trump se neúmyslně stal podporovatelem volného obchodu – alespoň v Evropě. Americký prezident svým „America First“ tarifním režimem vyvolal vlnu snahy ostatních zemí posílit vzájemné obchodní vztahy a čelit dopadům na své exporty.
Zdroj: Libor Novák