Vědecké starosti letošního roku: Co řeší nejchytřejší mozky světa?

Každý den jsou noviny plné špatných zpráv – nukleární válka, ozbrojený konflikt, únosy, vraždy či přírodní katastrofy. O neštěstí není na světě nouze, ale proč si jen působit špatnou náladu? Vždyť je kolem nás i spoustu pozitiv, které však stojí ve stínu těch čtenářsky atraktivnějších témat. Server ScienceAlert přišel se 13 důvody, proč bychom se teď měli právě radovat.

1. Kýchající psi Vědci při procházce v Botswaně si všimli roztomilého úkazu – smečka psů komunikuje pomocí kýchání. Dávají tak najevo, zda chtějí jít lovit či ještě ne. Většinový hlas rozhoduje! Na záběry se podívejte níže ve videu.

2. Očkování pomáhá Navzdory pochybnostem se prokázalo, že vakcinace od roku 2001 zachránila až 20 milionů dětských životů v nejchudších zemích světa.

3. Vítězství výpočtové techniky Již velmi brzy překročíme hranici „kvantové nadřazenosti“. Letos v červenci se konala 4. mezinárodní konference kvantové technologie, tým vědců z USA a Ruska oznámil, že úspěšně otestovali rekordní 51 qubitový počítač.

4. Konec autoimunitním onemocněním? Autoimunitní onemocnění se objevuje tehdy, když imunitní systém těla začne sám na sebe útočit. Je neuvěřitelně rozšířený, ale vědci nebyli schopni zjistit, co způsobuje tuto podivnou reakci. Nyní identifikovali řetězovou reakci, která by mohla potenciálně vysvětlit, proč se naše vlastní tělo může obrátit proti zdravým buňkám, což by vedlo k novým způsobům léčení.

5. Jsme blízko udržitelné nukleární fůze Jaderná syntéza by mohla být klíčem k výrobě téměř neomezené energie s malým množstvím vedlejších účinků. Jenže vědci se snaží již dlouho vytvořit stroj, který by mohl udržitelně ovládat takovou silnou reakci. Jenže vývoj jde kupředu a nejnovější experimenty slibují výsledky, které potřebujeme. Blízko je Německo, Čína i Jižní Korea. Dokonce i Velká Británie přechází na nový typ reaktorů. Výzkumní pracovníci doufají, že do roku 2031 dosáhnou svého cíle.

6. Lék na autismus Výzkum je ještě v počátcích, ale testy s lékem starým téměř 100 let ukazují, že již velmi brzo by se daly příznaky autismu u dětí úspěšně vyléčit.

7. Krystaly jsou pružné Vědci přišli na to, že tak pevný a křehký materiál jako krystal se dá ve skutečnosti ohýbat. To otevírá dveře pro mnohé nové materiály a využití!

8. Úplné vymýcení některých chorob Znáte pravé neštovice? Ještě v 19. století umírali na toto onemocnění miliony lidí. Jenže dnes je Světová zdravotnická organizace považuje za zcela vyhubené. A brzo se tak může stát i s drakunkulózou. Bolestivé onemocnění způsobené vlasovcem medinským by tak mohlo být minulostí.

9. Školy začínají později Zatím sice jen ve Spojených státech, ale pozitivní výsledky by mohly přesvědčit i další vlády po celém světě. V USA teď začíná vyučování v 8:30 a na děti to má skvělý vliv. Jsou více odpočaté i radostnější. I učitelům tato změna velmi prospívá.

10. Vzpomínky starších osob Vědci si myslí, že by mohli zvrátit ztrátu paměti způsobenou Alzheimerem. Objev nového proteinu může vést k cílenému zaměření enzymu, který může za ztracené vzpomínky.

11. Zdravé děti Lékaři se domnívají, že objevili vitamín, který významně sníží riziko vrozených vad a nechtěných potratů. Dvanáct let trvající studie ukázala, že stačí během těhotenství přijímat vitamín B3, aby se zvýšila šance na narození zdravého potomka.

12. Supervodivost Grafen je supertenká forma uhlíků, který je nejen dostupným materiálem, ale hlavně supervodivý. Jenže doteď byl schován pod rouškou tajemství. Tomu je snad konec, vědci hlásí, že se jim konečně podařilo objevit způsob, jak grafen přeměnit na supermateriál.

13. Chování elektronů Elektrony mohou protékat materiálem jako kapalina, uvádí vědci. Pomocí nové techniky mohou elektrony skutečně protékat grafenem jako kapalina a dosáhnou tak limitů, které dříve považovali fyzici za nemožné. Tento "superbalistický proud" by mohl být ještě účinnější než supravodivost.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda zajímavosti alzheimerova nemoc

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě

Donald Trump se neúmyslně stal podporovatelem volného obchodu – alespoň v Evropě. Americký prezident svým „America First“ tarifním režimem vyvolal vlnu snahy ostatních zemí posílit vzájemné obchodní vztahy a čelit dopadům na své exporty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy