Vědecké starosti letošního roku: Co řeší nejchytřejší mozky světa?

Každý den jsou noviny plné špatných zpráv – nukleární válka, ozbrojený konflikt, únosy, vraždy či přírodní katastrofy. O neštěstí není na světě nouze, ale proč si jen působit špatnou náladu? Vždyť je kolem nás i spoustu pozitiv, které však stojí ve stínu těch čtenářsky atraktivnějších témat. Server ScienceAlert přišel se 13 důvody, proč bychom se teď měli právě radovat.

1. Kýchající psi Vědci při procházce v Botswaně si všimli roztomilého úkazu – smečka psů komunikuje pomocí kýchání. Dávají tak najevo, zda chtějí jít lovit či ještě ne. Většinový hlas rozhoduje! Na záběry se podívejte níže ve videu.

2. Očkování pomáhá Navzdory pochybnostem se prokázalo, že vakcinace od roku 2001 zachránila až 20 milionů dětských životů v nejchudších zemích světa.

3. Vítězství výpočtové techniky Již velmi brzy překročíme hranici „kvantové nadřazenosti“. Letos v červenci se konala 4. mezinárodní konference kvantové technologie, tým vědců z USA a Ruska oznámil, že úspěšně otestovali rekordní 51 qubitový počítač.

4. Konec autoimunitním onemocněním? Autoimunitní onemocnění se objevuje tehdy, když imunitní systém těla začne sám na sebe útočit. Je neuvěřitelně rozšířený, ale vědci nebyli schopni zjistit, co způsobuje tuto podivnou reakci. Nyní identifikovali řetězovou reakci, která by mohla potenciálně vysvětlit, proč se naše vlastní tělo může obrátit proti zdravým buňkám, což by vedlo k novým způsobům léčení.

5. Jsme blízko udržitelné nukleární fůze Jaderná syntéza by mohla být klíčem k výrobě téměř neomezené energie s malým množstvím vedlejších účinků. Jenže vědci se snaží již dlouho vytvořit stroj, který by mohl udržitelně ovládat takovou silnou reakci. Jenže vývoj jde kupředu a nejnovější experimenty slibují výsledky, které potřebujeme. Blízko je Německo, Čína i Jižní Korea. Dokonce i Velká Británie přechází na nový typ reaktorů. Výzkumní pracovníci doufají, že do roku 2031 dosáhnou svého cíle.

6. Lék na autismus Výzkum je ještě v počátcích, ale testy s lékem starým téměř 100 let ukazují, že již velmi brzo by se daly příznaky autismu u dětí úspěšně vyléčit.

7. Krystaly jsou pružné Vědci přišli na to, že tak pevný a křehký materiál jako krystal se dá ve skutečnosti ohýbat. To otevírá dveře pro mnohé nové materiály a využití!

8. Úplné vymýcení některých chorob Znáte pravé neštovice? Ještě v 19. století umírali na toto onemocnění miliony lidí. Jenže dnes je Světová zdravotnická organizace považuje za zcela vyhubené. A brzo se tak může stát i s drakunkulózou. Bolestivé onemocnění způsobené vlasovcem medinským by tak mohlo být minulostí.

9. Školy začínají později Zatím sice jen ve Spojených státech, ale pozitivní výsledky by mohly přesvědčit i další vlády po celém světě. V USA teď začíná vyučování v 8:30 a na děti to má skvělý vliv. Jsou více odpočaté i radostnější. I učitelům tato změna velmi prospívá.

10. Vzpomínky starších osob Vědci si myslí, že by mohli zvrátit ztrátu paměti způsobenou Alzheimerem. Objev nového proteinu může vést k cílenému zaměření enzymu, který může za ztracené vzpomínky.

11. Zdravé děti Lékaři se domnívají, že objevili vitamín, který významně sníží riziko vrozených vad a nechtěných potratů. Dvanáct let trvající studie ukázala, že stačí během těhotenství přijímat vitamín B3, aby se zvýšila šance na narození zdravého potomka.

12. Supervodivost Grafen je supertenká forma uhlíků, který je nejen dostupným materiálem, ale hlavně supervodivý. Jenže doteď byl schován pod rouškou tajemství. Tomu je snad konec, vědci hlásí, že se jim konečně podařilo objevit způsob, jak grafen přeměnit na supermateriál.

13. Chování elektronů Elektrony mohou protékat materiálem jako kapalina, uvádí vědci. Pomocí nové techniky mohou elektrony skutečně protékat grafenem jako kapalina a dosáhnou tak limitů, které dříve považovali fyzici za nemožné. Tento "superbalistický proud" by mohl být ještě účinnější než supravodivost.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda zajímavosti alzheimerova nemoc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy