Vědecké starosti letošního roku: Co řeší nejchytřejší mozky světa?

Každý den jsou noviny plné špatných zpráv – nukleární válka, ozbrojený konflikt, únosy, vraždy či přírodní katastrofy. O neštěstí není na světě nouze, ale proč si jen působit špatnou náladu? Vždyť je kolem nás i spoustu pozitiv, které však stojí ve stínu těch čtenářsky atraktivnějších témat. Server ScienceAlert přišel se 13 důvody, proč bychom se teď měli právě radovat.

1. Kýchající psi Vědci při procházce v Botswaně si všimli roztomilého úkazu – smečka psů komunikuje pomocí kýchání. Dávají tak najevo, zda chtějí jít lovit či ještě ne. Většinový hlas rozhoduje! Na záběry se podívejte níže ve videu.

2. Očkování pomáhá Navzdory pochybnostem se prokázalo, že vakcinace od roku 2001 zachránila až 20 milionů dětských životů v nejchudších zemích světa.

3. Vítězství výpočtové techniky Již velmi brzy překročíme hranici „kvantové nadřazenosti“. Letos v červenci se konala 4. mezinárodní konference kvantové technologie, tým vědců z USA a Ruska oznámil, že úspěšně otestovali rekordní 51 qubitový počítač.

4. Konec autoimunitním onemocněním? Autoimunitní onemocnění se objevuje tehdy, když imunitní systém těla začne sám na sebe útočit. Je neuvěřitelně rozšířený, ale vědci nebyli schopni zjistit, co způsobuje tuto podivnou reakci. Nyní identifikovali řetězovou reakci, která by mohla potenciálně vysvětlit, proč se naše vlastní tělo může obrátit proti zdravým buňkám, což by vedlo k novým způsobům léčení.

5. Jsme blízko udržitelné nukleární fůze Jaderná syntéza by mohla být klíčem k výrobě téměř neomezené energie s malým množstvím vedlejších účinků. Jenže vědci se snaží již dlouho vytvořit stroj, který by mohl udržitelně ovládat takovou silnou reakci. Jenže vývoj jde kupředu a nejnovější experimenty slibují výsledky, které potřebujeme. Blízko je Německo, Čína i Jižní Korea. Dokonce i Velká Británie přechází na nový typ reaktorů. Výzkumní pracovníci doufají, že do roku 2031 dosáhnou svého cíle.

6. Lék na autismus Výzkum je ještě v počátcích, ale testy s lékem starým téměř 100 let ukazují, že již velmi brzo by se daly příznaky autismu u dětí úspěšně vyléčit.

7. Krystaly jsou pružné Vědci přišli na to, že tak pevný a křehký materiál jako krystal se dá ve skutečnosti ohýbat. To otevírá dveře pro mnohé nové materiály a využití!

8. Úplné vymýcení některých chorob Znáte pravé neštovice? Ještě v 19. století umírali na toto onemocnění miliony lidí. Jenže dnes je Světová zdravotnická organizace považuje za zcela vyhubené. A brzo se tak může stát i s drakunkulózou. Bolestivé onemocnění způsobené vlasovcem medinským by tak mohlo být minulostí.

9. Školy začínají později Zatím sice jen ve Spojených státech, ale pozitivní výsledky by mohly přesvědčit i další vlády po celém světě. V USA teď začíná vyučování v 8:30 a na děti to má skvělý vliv. Jsou více odpočaté i radostnější. I učitelům tato změna velmi prospívá.

10. Vzpomínky starších osob Vědci si myslí, že by mohli zvrátit ztrátu paměti způsobenou Alzheimerem. Objev nového proteinu může vést k cílenému zaměření enzymu, který může za ztracené vzpomínky.

11. Zdravé děti Lékaři se domnívají, že objevili vitamín, který významně sníží riziko vrozených vad a nechtěných potratů. Dvanáct let trvající studie ukázala, že stačí během těhotenství přijímat vitamín B3, aby se zvýšila šance na narození zdravého potomka.

12. Supervodivost Grafen je supertenká forma uhlíků, který je nejen dostupným materiálem, ale hlavně supervodivý. Jenže doteď byl schován pod rouškou tajemství. Tomu je snad konec, vědci hlásí, že se jim konečně podařilo objevit způsob, jak grafen přeměnit na supermateriál.

13. Chování elektronů Elektrony mohou protékat materiálem jako kapalina, uvádí vědci. Pomocí nové techniky mohou elektrony skutečně protékat grafenem jako kapalina a dosáhnou tak limitů, které dříve považovali fyzici za nemožné. Tento "superbalistický proud" by mohl být ještě účinnější než supravodivost.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Více souvisejících

věda zajímavosti alzheimerova nemoc

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 58 minutami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 2 hodinami

před 8 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

UNRWA po žhářských útocích zavírá pobočku v Jeruzalémě

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) oznámil, že dočasně uzavřel svou pobočku ve východním Jeruzalémě kvůli sérii útoků židovských osadníků. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy