Cesta na Mars je jistá sebevražda? Nový problém může zkomplikovat kolonizaci vesmíru

Kosmické paprsky jsou silným druhem záření, které představuje riziko pro astronauty. Bez ochranného magnetického štítu Země zvyšují riziko vzniku rakoviny a dalších účinků na zdraví. První průzkumníci Marsu mohou čelit dvojnásobně vyššímu riziku, než se dříve myslelo, ukázala nedávná studie provedená na myších.

Lidi chce na Mars vyslat nejenom americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), ale také Číňané a Rusové. Mezitím se zakladatel společnosti SpaceX, Elon Musk, snaží snížit náklady na vesmírnou loď tak, aby co nejdříve mohla vzniknout na Marsu stálá kolonie čítající asi 1 milion lidí. Společnost v zájmu ušetření nákladů poněkud zmenší původně zamýšlenou velikost nové nosné rakety vyvíjené pro lety k rudé planetě. Stavba by podle Muska měla začít už v první polovině příštího roku.

Nová studie radiační expozice provedená na myších však ukázala, že cesta na Mars může být pro člověka mnohem nebezpečnější, než se kdy očekávalo. Klíčovým problémem je kosmické záření. Kosmické paprsky jsou vysoce energetické atomové a subatomové částice, které jsou vysílány z explodujících hvězd, černých děr a dalších silných zdrojů v prostoru.

Paprsky mohou poškodit DNA, zvýšit riziko vzniku rakoviny, vést ke zhoršení zraku a šedému zákalu, způsobit poškození nervového systému a způsobit problémy s cirkulací krve. Zdraví astronautů ale mohou ovlivnit i mnoha jinými způsoby, uvádí server Business Insider.

Vědci vědí, že astronauti by byli vystaveni mnohem vyššímu záření než ti z nás, kteří zůstávají na Zemi, protože atmosféra naší planety absorbuje hodně takové škodlivé energie. Zemské magnetické pole také odvádí mnoho radiačního záření, které pomáhá chránit astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) – která je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km.

Výletníci na Mars však budou vystaveni přímému kosmickému záření, tato planeta již navíc před miliardami let ztratila své kosmické pole, které by lidi alespoň nějakým způsobem chránilo. Vědci Frank Cucinotta a jeho kolega Eliedonna Cacao z University of Nevada Las Vegas zkoumali tento problém přezkoumáním výsledků čtyř předchozích studií nádorů u myší.

Kromě toho, že hledali účinky přímého zásahu kosmického záření na buňky, také zkoumali, jakou roli by mohly sehrát sekundární nebo „necílené účinky". Zjistili, že riziko rakoviny v hlubokém vesmíru (alespoň u myší), je asi dvakrát vyšší, než uváděly předchozí odhady.

Vědci se domnívají, že toto zvýšené riziko rakoviny spočívá v tom, jak se poškozená DNA šíří po celém těle. Když je buňka zasažena kosmickým paprskem, neznamená to, že se změní jen ona. Může také vydávat chemické signály dalším buňkám, které by mohly způsobit, že blízké zdravé buňky se také změní v rakovinu. Předchozí modely ale tento dominový efekt nezaznamenaly. Ještě více znepokojivé je, že typ záření, který způsobil účinek, byl „jen mírně snížen radiačním stíněním", napsali Cucinotta a Cacao ve své studii.

Kosmické agentury a soukromé společnosti se aktivně snaží zmírnit účinky vesmírné záření. Izraelský start-up vyvíjí tělovou vestu navrženou tak, aby absorbovala více záření, a jeden vědec z NASA nedávno představil myšlenku nasazení satelitu, který by sloužil jako umělý magnetický štít k odvrácení škodlivého záření kolem Marsu .

A jak vědci poznamenali ve své studii, existují „významné rozdíly" mezi mírou rakoviny myší a tou, která je pozorována u lidí. „Tyto rozdíly by mohly omezit použitelnost předpovědí popsaných v tomto dokumentu," připouští vědci. Dodávají ale, že právě tato mezera v znalostech je důvodem, proč by budoucí průzkumníci hlubokých vesmírů a příslušné agentury měly být opatrné.

Související

Více souvisejících

Mars vesmir astronauti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 11 hodinami

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy