Brno je centrem kryoelektronové mikroskopie, vzorky posílají vědci z celé Evropy

Brno - Nobelovu cenu za chemii ve středu získali tři vědci za kryoelektronovou mikroskopii. Tato metoda není v Česku neznámá, používá se a dále rozvíjí v brněnských vědeckých pracovištích a firmách.

Přístroje mají k dispozici vědci v institutu CEITEC, vlastní modely vyrábí brněnské centrum podniku Thermo Fisher Scientific. Shodou okolností firma nedávno představila na konferenci v St. Louis ve Spojených státech nový model.

Elektronové přístroje mají vyšší rozlišení než mikroskopy využívající světlo. V živých vědách ale byly dosud jen omezeně použitelné. Vakuum v přístroji, nutné pro průchod fokusovaného elektronového paprsku, v případě živých vzorků obrazně řečeno udělá z kuličky hroznového vína rozinku. Biologické vzorky se navíc mohou při delší expozici "uvařit". Ztratí tak původní strukturu a vlastnosti.

Kryoelektronová metoda umožňuje vzorky v roztoku velmi rychle zmrazit na teplotu kapalného dusíku kolem minus 200 stupňů Celsia. "Voda v roztoku i vzorku nestačí vytvořit krystaly, a tak je biologický vzorek zachován v amorfním ledu, který připomíná svými vlastnostmi sklo. Biologické struktury jsou zachovány blízko svému přirozenému stavu a lze tak přesněji určit jejich strukturu a funkci v živých organismech," popsal Daniel Němeček, aplikační inženýr Thermo Fisher Scientific. Nedávné technologické pokroky umožnily dosáhnout atomového rozlišení.

V brněnském centru Thermo Fisher Scientific se aktuálně vyrábí model Talos Arctica a nově Glacios, první kryoelektronový mikroskop vyvinutý v brněnském týmu.

V brněnském institutu CEITEC sídlí vědecké pracoviště vybavené kryoelektronovými přístroji, které kromě vlastního výzkumu zpracovává také vzorky zaslané vědci z jiných částí Evropy. "Jsme nejlépe vybavené pracoviště pro kryoelektronovou mikroskopii v České republice a myslím, že i ve střední Evropě," řekl ve středu ČTK zástupce ředitele CEITEC Karel Říha.

Související

Více souvisejících

nobelova cena Vědci Brno VÚT v Brně CEITEC (institut) chemie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 39 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy