Brno je centrem kryoelektronové mikroskopie, vzorky posílají vědci z celé Evropy

Brno - Nobelovu cenu za chemii ve středu získali tři vědci za kryoelektronovou mikroskopii. Tato metoda není v Česku neznámá, používá se a dále rozvíjí v brněnských vědeckých pracovištích a firmách.

Přístroje mají k dispozici vědci v institutu CEITEC, vlastní modely vyrábí brněnské centrum podniku Thermo Fisher Scientific. Shodou okolností firma nedávno představila na konferenci v St. Louis ve Spojených státech nový model.

Elektronové přístroje mají vyšší rozlišení než mikroskopy využívající světlo. V živých vědách ale byly dosud jen omezeně použitelné. Vakuum v přístroji, nutné pro průchod fokusovaného elektronového paprsku, v případě živých vzorků obrazně řečeno udělá z kuličky hroznového vína rozinku. Biologické vzorky se navíc mohou při delší expozici "uvařit". Ztratí tak původní strukturu a vlastnosti.

Kryoelektronová metoda umožňuje vzorky v roztoku velmi rychle zmrazit na teplotu kapalného dusíku kolem minus 200 stupňů Celsia. "Voda v roztoku i vzorku nestačí vytvořit krystaly, a tak je biologický vzorek zachován v amorfním ledu, který připomíná svými vlastnostmi sklo. Biologické struktury jsou zachovány blízko svému přirozenému stavu a lze tak přesněji určit jejich strukturu a funkci v živých organismech," popsal Daniel Němeček, aplikační inženýr Thermo Fisher Scientific. Nedávné technologické pokroky umožnily dosáhnout atomového rozlišení.

V brněnském centru Thermo Fisher Scientific se aktuálně vyrábí model Talos Arctica a nově Glacios, první kryoelektronový mikroskop vyvinutý v brněnském týmu.

V brněnském institutu CEITEC sídlí vědecké pracoviště vybavené kryoelektronovými přístroji, které kromě vlastního výzkumu zpracovává také vzorky zaslané vědci z jiných částí Evropy. "Jsme nejlépe vybavené pracoviště pro kryoelektronovou mikroskopii v České republice a myslím, že i ve střední Evropě," řekl ve středu ČTK zástupce ředitele CEITEC Karel Říha.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena Vědci Brno VÚT v Brně CEITEC (institut) chemie

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy