Čeští nositelé Nobelovy ceny vytvořili soud v Haagu, pevný disk i samotné ocenění. Proč se na ně zapomnělo?

Jako každý rok, i letos udělují významní fyzici, chemici, biologové, ekonomové, politici a zástupci dalších oborů Nobelovu cenu za největší přínos danému oboru. Jména řady budoucích držitelů letošního ocenění už jsou známá a zřejmě nikoho nepřekvapí, že Češi mezi nimi nejsou. Přesto jsme už v minulosti dokázali několikrát ukázat, že lidé s českými kořeny mohou patřit ke světové špičce, na většinu z nich se ale zapomnělo.

Nobelova cena je snem každého vědce, literáta či bojovníka za mír. Jde o nejprestižnější ocenění, jakého se člověk může dočkat, a je udělována každoročně od roku 1901 na základě poslední vůle švédského vědce a průmyslníka Alfreda Nobela.

Není žádným tajemstvím, že nejvíce cen mají na kontě Spojené státy následované Velkou Británií, špatně si nevedou ale ani jiné evropské státy. Hůře jsou na tom naopak státy africké, asijské a další. Stejně jako v jiných případech ale i zde platí, že už jen pouhá nominace je akt, který vědce mnoho znamená, byť podobně jako v případě Oscarů nemusí vždy znamenat úspěch.

Několik Čechů se ale dokázalo prosadit ve svém oboru natolik, že si Nobelovu cenu skutečně odnesli, a první z nich byla Bertha von Suttnerová, která získala prestižní ocenění v roce 1905, tedy pouhé čtyři roky poté, co se začalo udílet.

Baronka Bertha Sophia Felicita von Suttnerová rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova, jak zní její celé jméno, je nejen první Češkou, která si tento triumf odnesla, ale i první ženskou nositelkou Nobelovy ceny za mír vůbec. Žila v letech 1843 - 1914 nejprve v Praze a poté v Berlíně a  jednu dobu působila jako tajemnice u Alfreda Nobela. Není tajemstvím, že byla Nobelovou velkou přítelkyní a jedním z prvních lidí na světě, který se o jeho plánu na udílení cen dozvěděl. Traduje se dokonce, že právě baronka měla velký vliv na to, že se Nobelovy ceny začaly udílet.

Sama se zasloužila hned o několik důležitých událostí. Iniciovala založení Mírové společnosti Benátky, byla zvolena viceprezidentskou Mezinárodního mírového byra, zřídila Stálý rozhodčí soud v Haagu, účastnila se příprav První Mírové konference v Haagu,  Světového mírového kongresu v Monaku, kooperovala s císařem Františkem Josefem I. a podílela se na řadě dalších iniciativ a událostí. Ve své době byla jednou z nejmocnějších žen své doby a dodnes ne považována za nejproslulejší ženu světa před první světovou válkou.

Další nositelkou Nobelovy ceny je pražská rodačka Gerty Theresa Cori. Narodila se v roce 1896 a velkou část života věnovala medicíně a chemii. Se svým manželem Carlem Ferdinandem Corim, který je třetím českým nositelem Nobelovy ceny, se zabývali výzkumem hormonů. Za objev významu hormonů hypofýzy při metabolismu cukrů jim byl oběma v roce 1947 udělena Nobelova cena za fyziologii a lékařství. Pojmenován po nich byl také jeden z biochemických cyklů, který nese název Cyklus Coriových. Vzhledem k tomu, že oba žili velkou část života ve Spojených státech, jsou obecnou veřejností považovány spíše za Američany, pravdou ale je, že pochází z Čech.

Dalším, v naší kotlině známějším držitelem Nobelovy ceny, je Jaroslav Heyrovský. Narodil se v roce 1890 a na úspěch čekal dlouhých 32 let. V roce 1922 totiž objevil polarografii, metodu, jak prostřednictvím elektrického proudu zkoumat vlastnosti látek v kapalném prostředí. Tímto způsobem se dají získat cenné informace o druhu a množství látek, které roztok obsahuje. Za tento objev v roce 1959, kdy byl na Nobelovu cenu nominován již poosmnácté, získal Nobelovu cenu za chemii.

Jaroslav Seifert je zřejmě nejznámějším českým nositelem Nobelovy ceny. Narodil se ve stejný rok, kdy se ocenění začala udílet, tedy v roce 1901, a zemřel v roce 1986, pouhé dva roky poté, co obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Tu ale vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu převzala jeho dcera a u nás se o ní vůbec nemluvilo.

Není se ale čemu divit, ačkoliv byl Seifert v roce 1967 jmenován Národním umělcem a v letech do roku 1970 působil jako předseda Československého svazu spisovatelů, po invazi vojsk Varšavské smlouvy se stal pro režim nepohodlný. Po podpisu Charty 77 byl nucen publikovat v samizdatu nebo v exilových nakladatelstvích, ani to ho ale nezastavilo.

Posledním nositelem ocenění s českými kořeny je Peter Grünberg. Jediný dosud žijící držitel, který má co do činění s Českou republikou, je považován za Němce, přesto se narodil roku 1939 v Plzni. Je od roku 2007 nositelem Nobelovy ceny za fyziku za objev obří magnetorezistence, která umožnila výrobu pevných disků s kapacitou v řádu gigabytů.

Kromě řady oceněných je větší počet Čechů, kteří byli na Nobelovu cenu nominováni, ale neuspěli. Jedním z prvních byl Otto Wichterle za vynález kontaktních čoček, cenu mohli rovněž dostat Jiří Hájek a Edvard Beneš, Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel za mír nebo Milan Kundera a Karel Čapek za literaturu. Ani jeden z nich ale nakonec neuspěl.

Přesto, že do Česka neputovalo tolik ocenění jako do jiných zemí, máme stále špičkové vědce, fyziky, chemiky, lékaře a zástupce dalších oborů, kteří nás hrdě reprezentují nejen doma, ale i v zahraničí. Právě tam jsou ale mnohdy známější, z velké části proto, že z České republiky nakonec odešli. Nelze se proto divit, že jediným známým nositelem Nobelovy ceny je u nás doma Seifert.

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

nobelova cena Vědci Literatura lékaři chemie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 45 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 10 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy