
V České republice spáchá sebevraždu přibližně 1500 lidí ročně. V průměru se rozhodnou ukončit svůj život čtyři lidé denně. V Japonsku je to až 70 lidí a sebevraždu tam každý rok spáchá na 25 000 lidí. Proč je právě tato země na špici tohoto smutného žebříčku? Proč se zrovna zde lidé dobrovolně zabíjejí nejvíce?
Japonci jsou považováni na nesmírně inteligentní, vyspělý, pracovitý a bohatý národ. Ač žijí v ostrovní izolaci, jejich technologie v mnoha ohledech dalece překonávají ty, které známe u nás ve středí Evropě. Přesto ani to je nečiní šťastnými a velmi často si sahají na život.
Podle statistik páchají nejvíce sebevraždu muži. Prototypem japonského sebevraha je izolovaný starý člověk, který má nedostatek finančních prostředků. „Izolace je hlavní příčinou deprese i sebevraždy.", řekl pro BBC Wataru Nišida, psycholog z tokijské Temple Univerzity.
Ačkoliv ve statistikách o počtu sebevražd mezi vyspělými zeměmi poráží Japonsko Jižní Korea, podle Nišidy, si v Japonsku ve skutečnosti sáhne na život mnohem více lidí, než je evidováno. Mnoho osamocených úmrtí starých lidí, s velkou pravděpodobností sebevražd, totiž nebývá vyšetřováno.
Nejsou to ovšem pouze staří lidé, kteří v Japonsku páchají sebevraždy, další významnou skupinou jsou mladí svobodní muži mezi 20 až 44 lety. Tito lidé jen zřídkakdy vyhledají ve svých psychických problémech odbornou pomoc.
Mnoho lidí se pak v Japonsku uchyluje k tzv. "čestné sebevraždě", kterou má v sobě ostatně japonská kultura poměrně silně historicky zakořeněnou (např. samurajská praxe páchání "seppuku" či "kamikaze" mladých pilotů během druhé světové války).
Důležitým faktorem je také fakt, že Japonsko není křesťanskou zemí a na sebevraždu není pohlíženo jako na hřích, ale mnohdy jako na prostředek, jímž se jedinec chopí zodpovědnosti za svůj vlastní život.
Proč ale tolik Japonců ukončuje svůj život dobrovolně? Ke zvýšení sebevražd došlo v období asijské finanční krize v roce 1998 a následně o deset let později během světové finanční krize. Svou roli hrají také nové technologie a nedostatek stabilních pracovních míst.
Podle psychologa je totiž právě technologický pokrok dvousečná zbraň. Japonci jsou zvyklí pracovat i mnoho hodin přesčas a práci doslova žijí. Roboti ale některé jejich profese nahrazují, s čímž se lidé nedokáží vypořádat.
Ve stresu jsou ale i ti, kteří práci mají. Neúměrný tlak ze strany vedení řady společností dostává zaměstnance do situace, v níž nevidí jiné východisko. Mnohdy proto páchají sebevraždu například skokem z mrakodrapu své firmy.
Je zde ale i řada dalších faktorů. Ačkoliv jsou mladí lidé obvykle velmi vzdělaní, chybí jim schopnost pracovat s vlastními emocemi. To je ostatně dalším důvodem, který vede k sebevraždám. Lidé nedokáží vyjádřit své pocity, utápějí se sami v sobě a ačkoliv jsou zvyklí se občas bavit, nedokáží se poděli o své problémy. Tím se zabíjí zevnitř, což často vede až k dobrovolnému ukončení života.
Mnohé sebevraždy jsou podle vládních odborníků spojeny se zemětřesením a dalšími přírodními katastrofami, které Japonsko postihly. Lidé při nich přijdou o majetek, ekonomickou stabilitu a zázemí. Ztratí tím pádem smysl života a místo jeho opětovného budování se rozhodnou život ukončit.
Japonská kultura je od té naší velmi odlišná a jen těžko lze pochopit, pod jakým tlakem tamní lidé žijí. Ken Joseph z organizace Japan Helpline, která pomáhá lidem v nouzi, pro BBC uvedl, že na vině je také systém pojištění. V případě katastrof totiž nemají mnohdy z čeho případné škody na majetku zaplatit, a tak se lidé raději zabijí, než aby žili zbytek života v naprosté nouzi.
Související

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
Aktuálně se děje
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
včera

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
včera

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno včera

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
včera
Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu.
Zdroj: Jan Hrabě