Vědci poprvé v historii zachytili srážku dvou neutronových hvězd. Podle řady odborníků jde o jeden z největší vesmírných úkazů, jaký kdy můžeme spatřit. Ačkoliv jdou neutronové hvězdy malé, jejich náraz uvolní ohromné množství energie, která stojí za vznikem například zlata nebo uranu.
Vědci zachytili srážku neutronových hvězd vzdálených 1,3 miliónu světelných let 17. srpna ve 14:41 SELČ. Nejprve ji zachytil na poli gravitačních vln LIGO, o dvě sekundy později si srážky všiml i Fermiho teleskop NASA v podobě paprsků gama.
Neutronové hvězdy měly průměr zhruba 20 kilometrů a v závěrečné fázi přiblížení se kolem sebe točily až 2000 krát za sekundu. Pro srážce zachytily spektrometry těžké kovy jako zlato a uran, čímž se potvrdilo, že právě takto vznikají. Co bude s hvězdami dál zatím není jasné, zřejmě se ale změní v černé díry.
Co je neutronová hvězda?
Málokterý objekt ve vesmíru je natolik záhadný a fascinující, jako neutronová hvězda. Ačkoliv dosahuje jen drobných rozměrů, díky své hmotnosti a gravitaci roztrhá vše, co jí přijde do cesty. Podle odborníků by navíc některé tyto hvězdy vůbec neměly existovat, opak je ale pravdou, čímž jsou zbourány naše zažitá vědecká chápání fyziky.
Dříve, než se podíváme na unikátní vlastnosti, které neutronová hvězda má, pojďme si říct, co to vlastně je a jak taková hvězda vzniká. Zásadním faktem je, že neutronová hvězda není hvězda v pravém slova smyslu, jako například naše Slunce. To je složeno z plazmatu a na jejím povrchu i uvnitř probíhají neustálé termonukleární reakce.
Jakmile je hvězda na konci své životnosti, dojte k výbuchu supernovy a díky masivní gravitaci se hvězda zhroutí do sebe. Elektrony jsou tímto procesem vmáčknuty do jader atomů, čímž se protony v jádrech změní na neutrony, a obal hvězdy je odmrštěn do okolí. Z masivní hvězdy se rázem stává drobná, zhruba několik desítek kilometrů v průměru velká neutronová hvězda.
Pokud má neutronová hvězda příliš velkou hmotnost, může se ještě dále smršťovat. Nakonec z ní vznikne černá díra, případně kvarková hvězda, její existence zatím ale nebyla úspěšně prokázána a hovoříme o ní tedy pouze na hypotetické rovině.
Neutronová hvězda je malá, zhruba 10 až 25 kilometrů v průměru široká dřívější hvězda, která si ale zachovává některé vlastnosti původního tělesa. Platí zde například princip zachování hybnosti, který znamená, že se neutronová hvězda točí stejně rychle, jako slunce, ze kterého vzešla. Při své velikosti se ale otáčí rychlostí zhruba 700x za sekundu.
V mnoha aspektech dokonce neutronová hvězda jiné hvězdy překonává. Zatímco teplota například Slunce je na povrchu asi 5000 stupňů Celsia, neutronová hvězda dosahuje teploty jeden až dva miliony stupňů Celsia.
Její hmotnost je navíc tak obrovská, že i při svých drobných rozměrech váží zhruba jako několik stovek Zemí. Kdybyste vzali neutronovou hvězdu rozměrech 1 centimetr krychlový, nenašli byste na světě nic, co by s ní dokázalo pohnout nebo jí dokonce uzvednout.
Přesné složení neutronové hvězdy zatím nikdo s jistotou určit nedokázal. Předpokládá se ale, že pod zhruba metr širokou atmosférou se nachází pevná kůra z materiálu, kterému můžeme zjednodušeně říkat kov, akorát je několikamiliardkrát silnější.
S tím, jak hvězda letí vesmírem, na sebe ale obrovskou gravitací váže jiná tělesa, tudíž se předpokládá, že povrch hvězdy bude v brzké době posetý vším možným, na co ve vesmíru narazí. Ostatně objekty se k neutronové hvězdě přibližují až rychlostí 7000 kilometrů za hodinu a při jejich dopadu na povrch vzniká uvolnění energie podobné výbuchu atomové bomby.
Neutronová hvězda roztrhá vše, co jí přijde do cesty, a je prakticky nezastavitelná, stejně jako černá díra. Zatímco ta ale spíše fascinuje, zejména díky zakřivení časoprostoru, horizontu události a teorii singularity, neutronová hvězda děsí, vědce nevyjímaje.
Ti před sedmi lety zjistili, že neutronové hvězdy bourají zažité představy o fyzice. Odborníci z americké Národní radioastronomické observatoře totiž objevili neutronovou hvězdu, jejíž hmotnost do té doby pokládali za nemožnou a zcela nereálnou.
Související

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
před 2 hodinami

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
před 3 hodinami

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
před 3 hodinami

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
před 4 hodinami

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
před 5 hodinami

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
před 5 hodinami

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
před 5 hodinami

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
před 6 hodinami

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
před 6 hodinami

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
před 7 hodinami

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
před 8 hodinami

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
před 9 hodinami

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
před 9 hodinami

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
před 9 hodinami

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
před 10 hodinami

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
před 11 hodinami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 11 hodinami

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 12 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák