Jaká byla první světová válka? Popis tehdejších událostí očima svědka

Seržant Horacio Reginald Stanley byl jedním z milionů mužů, kteří si na vlastní kůži zažili hrůzy první světové války. Jako jeden z mála ale může po sto letech od této události poskytnout dobové svědectví a popsat pocity vojáků, kteří odcházeli do bitvy, nebo lidí, kteří se z ní vraceli. Pokud přežili.

Rodina zesnulého vojáka objevila deník, do kterého si seržant zapisoval dojmy a pocity z první světové války. Seržant se zúčastnil bitvy na Sommě a bitvy u Yper a podle vyprávění, které jeho deník uchoval, tehdy zažívali vojáci hrůzy, které si jen málokdo dokáže představit.

Voják v deníku například popisuje, jak se stal svědkem smrti svých spolubojovníků, které zabili němečtí odstřelovači. V tu chvíli cítil beznaděj a čekal, kdy si kulka nejde i jeho.

Na velikonoční neděli se v roce 1915 zúčastnil v bitvy o Ypres a podle vyprávění šlo doslova o jatka. "Jednomu ubožákovi odstřelili kus lebky. Už mu nemůžeme pomoci. Proč trvá umírání tak dlouho?" píše voják.

Na dalších stránkách seržant popisuje smrt svého bratra, který padl v boji v roce 1918. "Můj bratr je mrtvý. Nemůžeme se jednoduše vrátit do roku 1914, kdy jsme byli šťastní? Věci už nikdy nebudou takové, jako dřív," cituje deník Metro zápisky z deníku, které vychází i v knižní podobě.

Popsal také pocity vojáků, kteří mířili do bitvy. "Do boje muži pochodují a zpívají si. Vracejí se ale zranění v dodávkách. Vracejí se jako mrtvé kopy masa," píše seržant.

Horacio Reginald Stanley ale nepopisuje jen hrůzy války. Zvláštní kapitolou je zdravotní péče, která v té době byla na základní úrovni. Lidé umírali i na poměrně banální zranění, a proto složil poctu sestrám, které se o pacienty staraly.

"Hrdinství a odvaha těchto žen si zaslouží naše nejvyšší uznání, ale pravdou je, že se na ně často zapomíná. Slouží na bojových frontách, kde romantika a sentiment přestávají existovat, kde život každého visí na vlásku," píše voják.

Související

Více souvisejících

I. světová válka válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy