Hurikán versus sopečná erupce. Kdo by vyšel vítězně?

Je vlastně s podivem, že k tomu ještě nedošlo. Nebo o tom alespoň nevíme. Na světě jsou stovky aktivní sopek a dvacet z nich se nachází přímo v Karibiku, tedy oblasti, která je každoročně zasažená hurikánovou sezónou. Vědce tak zajímá, co by se stalo, kdyby se tyhle dva fenomény potkaly? Stane se ještě větší katastrofa? Nebo by se vzájemně nulovaly?

Montserrat se nachází v Karibském moři, jen o vlásek se letos vyhnul Irmě, ale pak ho plnou silou zasáhla Maria. Ostrov je specifický tím, že se neustále zvětšuje díky přemisťování materiálu sopečnou činností z nitra ostrova na pobřeží. V červenci 1995 se zde znovu probudila k životu sopka Soufrière.

Zatím sice k žádné konfrontace hurikánu s erupcí nedošlo, ale je to spíše otázka náhod a jednou nepochybně přijde. Podle vědců budou budoucí hurikánová období silnější a delší kvůli globálnímu oteplování. Nikdo zatím neví, jak by se střet dvou přírodních katastrof vyvíjel, ale pravděpodobně nebude ani jedna strana mít dostatek sil na to, aby zneškodnila tu druhou. Ovšem pro lidi žijící v okolí by byl smrtelný souboj.

Meteorologové a geologové popisují střet jakou souboj dvou gigantických goril, které budou velmi hlučné a otřesou celou zemí. Bitva však dopadne nerozhodně a obě strany se vydají svou cestou. Větší koncentrovanou sílu by totiž měla pravděpodobně sopka, jenže u hurikánu se nedá pořádně určit jeho pole působnosti.

"Zatímco sopka má dosah zhruba jednu míli, je těžké něco podobného určit i u hurikánu. Tipuji, že u něho to bude tak 30krát větší plocha," řekl atmosférický vědec David Nolan. Podle geoložky Tracy Gregg by mohla erupce narušit hurikán ve svém okolí, ale protože je bouře tak velká, tak na její zastavení to nebude mít vliv. "Řekla bych, že veškeré snahy probuzeného vulkánu by byly, jako když se mi rozmázne moucha na čelním skle," řekla vědkyně.

To by možná bylo v lepším případě. V tom horším by mohla teplota lávy ještě více přiživit intenzitu hurikánu. Vznik tropických bouří je spojováno s vysokými teplotami, které vypařují mořskou vodu, proto na severu se bouřemi prakticky nesetkáme. Pokud tak hurikán dorazí to míst, kde už řádí sopka, bude místní teplota pro něho jako živná půda.

Na jednu stranu se vědci obávají katastrofy, která by nastala, na druhou stranu by dostali jedinečnou možnost zkoumat takzvaný hyperkán, jehož vítr by dosahoval rychlosti zvuku. Takovýhle fenomén je pouze teorií, kdyby se na světě objevil, nejspíš by nastala světová apokalypsa.

Pro samotnou sopku by mohutné deště nepůsobily moc problémů. Těch "pár" kapek vody by nemělo vliv na její ochlazování a láva by tak vytékala dál. Podle vědců to však jednu pozitivní stránku přeci jen má. Během erupce vypouští vulkán do atmosféry velké množství plynu a prachu, které blokuje sluneční paprsky a mohlo by tak dojít k globálnímu ochlazování, což pro nás taky není dobrá zpráva. Jenže v přítomnosti hurikánu se veškeré částečky obalí dešťovou vodou a spadnou okamžitě zase na zem. Alespoň jedna dobrá zpráva pro nás tady je.

Související

Více souvisejících

Hurikán sopky Globální ochlazování globální oteplování Apokalypsa

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy