Hurikán versus sopečná erupce. Kdo by vyšel vítězně?

Je vlastně s podivem, že k tomu ještě nedošlo. Nebo o tom alespoň nevíme. Na světě jsou stovky aktivní sopek a dvacet z nich se nachází přímo v Karibiku, tedy oblasti, která je každoročně zasažená hurikánovou sezónou. Vědce tak zajímá, co by se stalo, kdyby se tyhle dva fenomény potkaly? Stane se ještě větší katastrofa? Nebo by se vzájemně nulovaly?

Montserrat se nachází v Karibském moři, jen o vlásek se letos vyhnul Irmě, ale pak ho plnou silou zasáhla Maria. Ostrov je specifický tím, že se neustále zvětšuje díky přemisťování materiálu sopečnou činností z nitra ostrova na pobřeží. V červenci 1995 se zde znovu probudila k životu sopka Soufrière.

Zatím sice k žádné konfrontace hurikánu s erupcí nedošlo, ale je to spíše otázka náhod a jednou nepochybně přijde. Podle vědců budou budoucí hurikánová období silnější a delší kvůli globálnímu oteplování. Nikdo zatím neví, jak by se střet dvou přírodních katastrof vyvíjel, ale pravděpodobně nebude ani jedna strana mít dostatek sil na to, aby zneškodnila tu druhou. Ovšem pro lidi žijící v okolí by byl smrtelný souboj.

Meteorologové a geologové popisují střet jakou souboj dvou gigantických goril, které budou velmi hlučné a otřesou celou zemí. Bitva však dopadne nerozhodně a obě strany se vydají svou cestou. Větší koncentrovanou sílu by totiž měla pravděpodobně sopka, jenže u hurikánu se nedá pořádně určit jeho pole působnosti.

"Zatímco sopka má dosah zhruba jednu míli, je těžké něco podobného určit i u hurikánu. Tipuji, že u něho to bude tak 30krát větší plocha," řekl atmosférický vědec David Nolan. Podle geoložky Tracy Gregg by mohla erupce narušit hurikán ve svém okolí, ale protože je bouře tak velká, tak na její zastavení to nebude mít vliv. "Řekla bych, že veškeré snahy probuzeného vulkánu by byly, jako když se mi rozmázne moucha na čelním skle," řekla vědkyně.

To by možná bylo v lepším případě. V tom horším by mohla teplota lávy ještě více přiživit intenzitu hurikánu. Vznik tropických bouří je spojováno s vysokými teplotami, které vypařují mořskou vodu, proto na severu se bouřemi prakticky nesetkáme. Pokud tak hurikán dorazí to míst, kde už řádí sopka, bude místní teplota pro něho jako živná půda.

Na jednu stranu se vědci obávají katastrofy, která by nastala, na druhou stranu by dostali jedinečnou možnost zkoumat takzvaný hyperkán, jehož vítr by dosahoval rychlosti zvuku. Takovýhle fenomén je pouze teorií, kdyby se na světě objevil, nejspíš by nastala světová apokalypsa.

Pro samotnou sopku by mohutné deště nepůsobily moc problémů. Těch "pár" kapek vody by nemělo vliv na její ochlazování a láva by tak vytékala dál. Podle vědců to však jednu pozitivní stránku přeci jen má. Během erupce vypouští vulkán do atmosféry velké množství plynu a prachu, které blokuje sluneční paprsky a mohlo by tak dojít k globálnímu ochlazování, což pro nás taky není dobrá zpráva. Jenže v přítomnosti hurikánu se veškeré částečky obalí dešťovou vodou a spadnou okamžitě zase na zem. Alespoň jedna dobrá zpráva pro nás tady je.

Související

Více souvisejících

Hurikán sopky Globální ochlazování globální oteplování Apokalypsa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy