Štítíte se špinavých toalet? Pak v žádném případě nesahejte na mobil, vzkazují vědci

Máte hrůzu ze špinavých toalet kvůli množství bakterií, které na nich mohou ulpět? Poté byste měli přestat používat některé věcí každodenní potřeby. Na displejích mobilních telefonů a tabletů je totiž podle vědců víc bakterií, než na záchodovém sedátku.

Výhodou chytrých telefonů a tabletů je dotyková obrazovka, která nám usnadňuje jejich ovládání. Zápor je ovšem v tom, že když se displeje dotýkáme, hromadí se na něm bakterie. Neplatí to jen tehdy, když se umytýma rukama dotýkáme skutečně čisté obrazovky. Ale ruku na srdce: to se většinou nestává. Přinejmenším na mobil saháme každou chvíli, ať už jsme kdekoliv - v posteli, autobuse, práci...

Britská spotřebitelská organizace Which? se rozhodla přesně porovnat, jak je to s množstvím bakterií na záchodcích a na moderních elektronických zařízeních. A jak to dopadlo? U obrazovky jednoho z testovaných tabletů zaznamenali na tyčince, kterou se prováděl odběr, dokonce až 600 jednotek bakterie zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus).

Pro srovnání: na běžném záchodovém sedátku v řadové domácnosti se na jedné takové tyčince nachází méně než 20 jednotek bakterie. Zlatý stafylokok je přitom bakterií, která představuje potenciální nebezpečí. Běžně se nachází v nose a ústech, může ovšem způsobit i řadu zánětlivých onemocnění kůže, dolních cest dýchacích nebo krevního oběhu.

Experti na mobilních zařízeních našli i enterobakterie, což je čeleď, která zahrnuje i nebezpečné druhy salmonely a bakterie Escherichia coli. Vysoce riziková koncentrace (více než 1000 jednotek enterobakterie na tyčinku) byla zjištěna na osmi z 30 tabletů a na sedmi z 30 testovaných telefonů.

Vůbec nejhůře v tomto směru dopadl tablet, na jehož obrazovce zjistili odborníci až 15 000 jednotek enterobakterie na jednu tyčinku. Stejnou koncentrací bakterií se "pochlubily" i další čtyři chytré telefony. A opět srovnání: na tyčince, kterou se prováděl odběr z běžně používaného záchodového sedátka, ulpělo v průměru méně než 10 jednotek enterobakterií.

Výrobci tabletů a chytrých mobilů se přitom snaží uživatele odradit od toho, aby dotykové obrazovky zbavovali nečistot chemickými čisticími prostředky. Zdůvodňují to tím, že by se tím mohl displej poškodit.

Webový portál deníku Daily Mail konstatuje, že přítomnost bakterií na dotykových obrazovkách je jednoduše důsledkem toho, že si uživatelé těchto zařízení řádně neumývají ruce a skoro nikdo se neobtěžuje displej pravidelně čistit.

Přitom je to to jediné, co nás může před bakteriemi ochránit. "Je šokující, že na chytrém telefonu nebo tabletu se vyskytuje víc bakterií než na záchodovém sedátku. Tyto přístroje bychom měli pravidelně a důkladně čistit, abychom se vyhnuli bakteriím vedoucím k různým nemocem," poznamenal Richard Headland z organizace Which?.

K čištění povrchu displeje proto používejte navlhčený, hladký a jemný kus látky. Naopak nesahejte po chemických čistidlech, stejně tak byste se měli vyhnout čisticím prostředkům na bázi alkoholu.

Související

Více souvisejících

Vědci WC mobily prach

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy