Dostal se do Sluneční soustavy vetřelec? Okolo Země proletěl objekt záhadného původu

Astronomové zpozorovali velmi neobvyklý objekt, který ve velké rychlosti proletěl kolem naší planety. Jde zřejmě o první známý objekt pocházející z odlišné Sluneční soustavy, který se dostal do naší blízkosti, uvádí server The Independent.

Mezihvězdný objekt, zřejmě asteroid nebo kometa, vyvolal obrovské nadšení mezi vědci, kteří urputně pracují na shromažďování informací o tajemném tělesu dříve, než zmizí z dohledu. Podle expertů se objekt pohybuje na hyperbolické trajektorii, která naznačuje, že těleso pochází zvenčí naší Sluneční soustavy.

Mezinárodní středisko Minor Planet Center uvádí: „Pokud další pozorování potvrdí neobvyklý charakter této oběžné dráhy, může být tento objekt prvním jasným případem mezihvězdné komety." Tajemný objekt nazvaný A / 2017 U1 byl objeven dalekohledem Pan-STARRS 1 na univerzitě Haleakale na Havaji.

Rob Weryk z Institutu astronomie na Havajské univerzitě byl prvním, kdo pohyblivý objekt identifikoval. Srovnal své nálezy se snímky pořízenými teleskopem Evropské vesmírné agentury na Tenerife na Kanárských ostrovech, a dospěl k závěru, že objekt pochází odjinud z naší galaxie. 

Cizí vesmírné těleso má průměr menší než 400 metrů a je pravděpodobné, že pochází ze směru, kde leží souhvězdí Lyra. Kolem Země proletěl rychlostí 25,5 kilometrů za sekundu. Vědci již dlouho věří v existenci takových mezihvězdných objektů, protože předpokládají, že z planetárních systémů je při zrodu planet vypuštěno hodně materiálu. Toto je ale poprvé, co takový objekt skutečně našli.

Paul Chodas, ředitel střediska NASA pro studium pozemských objektů (CNEOS), uvedl: „Čekali jsme na to už desetiletí. Dlouho jsme předpokládali, že takové objekty existují - asteroidy nebo komety pohybující se mezi hvězdami, které občas proletí naší Sluneční soustavou - ale toto je první taková detekce. Zatím to všechno naznačuje, že to je mezihvězdný objekt.“

„Jedná se o nejmimořádnější oběžnou dráhu, jakou jsem kdy viděl," řekl David Farnocchia z laboratoře Jet Propulsion CNEOS v Pasadeně v Kalifornii. „Je to extrémně rychlý objekt a na takovém trajektorii, díky které můžeme s jistotou říci, že tento objekt je na cestě pryč ze Sluneční soustavy a že se už nevrátí." 

Malé těleso se blížilo ke Slunci 9. září, 14. října pak proletělo oběžnou dráhou Země ve vzdálenosti přibližně 24 milionů kilometrů - což je asi šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce. 

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir sluneční soustava věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

před 5 hodinami

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

před 6 hodinami

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy