Tajemství jaderného zbrojení: Která další země po USA a SSSR odpálila mohutnou atomovou bombu?

Není překvapením, že na počátku jaderného zbrojení stály Spojené státy. Ty na konci druhé světové války shodily dvě jaderné zbraně na japonská města Nagasaki a Hirošimu. Druhým státem v pořadí, který si opatřil nejničivější zbraň v historii, byl Sovětský svaz. Který stát byl ale ten třetí?

Jako třetí země světa provedla pokusný jaderný výbuch Velká Británie. V rámci operace Hurikán odpálila 3. října 1952 na ostrovech Monte Bello na severozápadním pobřeží Austrálie bombu, která byla kopií té, kterou Američané v srpnu 1945 svrhli na japonské město Nagasaki.

Závody v jaderném zbrojení na sebe nenechaly dlouho čekat. První atomovou bombu Spojené státy v srpnu 1945 na Hirošimu a Nagasaki. Tím přiměly Japonsko ke kapitulaci ve druhé světové válce.

Od té doby se vlastníky této zbraně stával jeden stát za druhým. SSSR otestoval první jadernou bombu v srpnu 1949, a o tři roky později následovala Velká Británie. Čtvrtou jadernou velmocí se stala v únoru 1960 Francie, v říjnu 1964 Čína a v květnu 1974 Indie. V roce 1998 ovládl tajemství jádra Pákistán a v roce 2006 odpálila první jadernou bombu KLDR.

Tolik alespoň oficiální záznamy. Údajně však jadernými zbraněmi disponuje i Izrael. Ten to sice nikdy oficiálně nepřiznal, ale ani nepopřel. Touha po vlastnictví této zbraně ale přepadla i další země. Namátkou například Irák nebo Írán.

Jaderné zbraně jsou přísně střeženy z dobrého důvodu. Jsou totiž ty nejsilnější. A tou nejmocnější vůbec je atomová bomba Car. Sovětský svaz ji odpálil 30. října 1961 nad severním Ruskem. Zbraň o váze 27 tun byla dlouhá 8 metrů a její průměr byl zhruba 2 metry. Samotný výbuch byl 3800krát silnější než výbuch bomby, která zničila Hirošimu.

Po konci druhé světové války začaly svět děsit jaderné zbraně. Sovětský svaz ale v této válce prohrával a nejsilnější jadernou velmocí byly Spojené státy, s čímž se Východ nedokázal smířit. Rozhodl se proto k unikátnímu kroku - vytvořit zbraň tak velikou, že ji ani americká armáda nepřekoná.

Práce na konstrukci bomby Car začaly v roce 1954 v uzavřeném městě Arzamas-16 pod vedením akademiků I. V. Kurčatova a J. B. Charitona. Kurčatov nebyl ve světě vědy neznámý, v roce 1939 zkonstruoval první sovětský cyklotron a s radioaktivitou měl bohaté zkušenosti. Jak se později ukázalo, sázka na něj se Sovětskému svazu vyplatila, dal mu totiž bombu nebývalých účinků.

Car byla třístupňová termonukleární puma o energii přibližně 50 až 58 megatun TNT. Pro představu, bomby, které zničily Hirošimu a Nagasaki, měly sílu jen něco kolem 15 - 22 kilotunami TNT. První stupeň bomby využívá štěpné reakce pro kompresi termonukleárního druhého stupně. Jeho energie následně komprimuje třetí, mnohem větší, termonukleární stupeň, čímž dojde k masivnímu výbuchu.

Podle původních plánů měli Sověti vyvinout mnohem silnější bombu, která měla uvolnit energii o síle 100 megatun TNT. Od tohoto plánu ale později upustili, a to z několika důvodů. Bomba by k totiž vytvořila příliš velké množství radioaktivního spadu, který by dopadl na obydlené území Sovětského svazu.

Sověti navíc ke konci 50. let nedosahovali takové přesnosti navádění zbraní jako Američané, letadlo, které pumu shodilo, by tak nemělo čas dostat se do bezpečné vzdálenosti. Ostatně i to byl jeden z důvodů, proč se rozhodla armáda kompenzovali účinnost navádění zvyšováním ničivého potenciálu atomových bomb.

Přesto je samotná zbraň úctyhodná. Vážila 27 tun a byla dlouhá 8 metrů, její průměr byl zhruba 2 metry a samotný výbuch byl několikatisíckrát silnější než výbuch bomby, která zničila Hirošimu

Bomba byla svržena ze speciálně upraveného bombardéru Tu-95 v 11:32 moskevského času nad sovětskou jadernou střelnicí Nová země z výšky jedenácti kilometrů. Výbuch nastal ve výšce 4000 metrů nad zemí. Síla výbuchu je experty odhadována na 57 až 58,6 megatun.

Okamžitě po výbuchu se vytvořila ohnivá koule o průměru 8 km. Bomba zničila vše ve vzdálenosti 55 km od výbuchu, stovky kilometrů daleko od výbuchu byly zničeny domy, okna a dveře, a teplo způsobilo popáleniny 3. stupně na vzdálenost 100 km. Tlaková vlna dosáhla vzdálenosti 700 km a ještě ve vzdálenosti 900 km výbuch ničil okenní tabule a rámy.

Světlo z výbuchu bylo pozorovatelné téměř 1000 km od místa výbuchu a následný atomový hřib byl 64 kilometrů vysoký a 95 km široký v průměru. Seismická vlna vytvořená výbuchem oběhla planetu Zemi více než třikrát.

Test nejmocnější zbraně doslova šokoval svět. Zkouška ukázala skutečné nebezpečí jaderného zbrojení a Sovětský svaz i Spojené státy po jejím odpálení zahájily jednání o omezení jaderných zkoušek, které skončily podpisem Smlouvy o omezení jaderných zkoušek.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Jaderné zbraně jaderné zbraně - Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy